به گزارش جماران به نقل از رسا، این اثر مجموعه مقالاتی در مورد مفهوم‌شناسی سیاسی در اندیشه‌ امام خمینی(س) می‌باشد که از 9 مقاله به همراه یک مقدمه تشکیل شده است. پژوهشگران در این کتاب، تلاش نموده‌اند تا ابعادی چند از سیاست‌های کلامی ‌و زبانی حضرت امام خمینی(س) را تحقیق و ترسیم نمایند. در مقدمه اثر؛ نویسنده در مورد سرآمدی امام خمینی و مفهوم‌سازی سیاسی به بحث پرداخته است و معتقد است که از جمله فعالیت‌های مهم در حوزه‌ اندیشه و عمل سیاسی، «مفهوم‌سازی» است که امروزه از آن به‌عنوان یکی از منابع مهم قدرت نرم نظام‌ها یاد می‌شود. در قالب این فعالیت سه سیاست مختلف قابل تعریف و اجراء است: که نگارنده در مورد سیاست اول. اصلاح معنایی؛ سیاست دوم. تغییر معنایی؛ و سیاست سوم. جعل اصطلاح به بحث پرداخته است.

معنویت و سیاست /مهدی اسدی

در مقاله اول با عنوان «معنویت و سیاست»؛نگارنده به بحث و بررسی کالبدشکافی مفهومی ‌معنویت؛ تعریف لغوی و اصطلاحی معنویت؛ مدل‌های معنویت؛ معنویت‌گرایی جدید؛ معنویت اسلامی (معنویت و تألّه)؛ الزامات سلبی و ایجابی معنویت‌گرایی؛‌ ویژگی‌ها و آثار معنویت از جمله معنویت و تولید قدرت معنوی؛ معنویت و هدایت‌گری؛ معنویت و رهایی‌بخشی؛ معنویت و جهانشمولی پرداخته است.

اخلاق و سیاست / مجتبی باباخانی

عنوان مقاله دوم «اخلاق و سیاست» نام دارد؛نویسنده در مورد کالبدشکافی مفهومی اخلاق و تبارشناسی اخلاق و سیاست بحث نموده است. سپس در ادامه در مورد نظریه شرعی‌سازی سیاست؛ مفهوم اخلاق و سیاست از منظر امام خمینی؛ بنیادهای پیوستاری اخلاق و سیاست نزد امام خمینی از جمله هستی‌شناسی؛ انسان‌شناسی؛ و اسلام‌شناسی به بحث و بررسی پرداخته است.

تربیت سیاسی / میثم بشری لحاقی

مقاله سوم در رابطه «تربیت سیاسی» است؛مؤلف در مورد بینش سیاسی؛ آرمان‌گرایی؛ اصول‌گرایی؛ اصلاح‌گرایی؛ دانش سیاسی؛ عمل سیاسی؛ التزام به قانون و مسئولیت و مشارکت سیاسی بحث نموده است.

هویت / محمد دریکوند

مقاله چهارم با موضوع «هویت»؛ به دنبال بررسی موضوع هویت در‌ اندیشه حضرت امام خمینی می‌باشد. در واقع نگارنده در پی آن است تا با مراجعه به بیانات حضرت امام خمینی مشخص کند که در نگاه ایشان هویت یک مسلمان ایرانی چه مؤلفه‌هایی دارد؟ و اساسی‌ترین مؤلفه آن کدام است؟ که سؤال اصلی این مقاله نیز می‌باشد. بر همین اساس در این مقاله در مورد کالبدشکافی مفهومی هویت؛ هویت ایرانی - اسلامی؛ نظریه‌های هویت؛ هویت‌شناسی در اندیشه حضرت امام خمینی؛ و اصول راهبردی ایشان بحث شده است.

سرمایه اجتماعی / امید شفیعی قهفرخی

مقاله پنجم با عنوان «سرمایه اجتماعی» است؛ نویسنده ابتدا در مورد ساختار اندیشه سیاسی امام خمینی بحث نموده و در ادامه پیرامون جایگاه سرمایه اجتماعی در اندیشه سیاسی امام(س)؛ مباحثی را مطرح نموده است.

مشارکت سیاسی غیر انتخاباتی / مصطفی غفاری

مقاله ششم که «مشارکت سیاسی غیرانتخاباتی» نام دارد؛ در مورد انواع‌ مشارکت سیاسی؛ نقد مشارکت انتخاباتی؛ مناسک سیاسی؛ مبانی مشارکت سیاسی غیرانتخاباتی در اندیشه امام خمینی و مجاری مشارکت سیاسی غیرانتخاباتی در اندیشه امام خمینی از جمله نماز جمعه و حج بحث نموده است.

تحجر و تحجرگرایی / روح‌الله فرهادی

مقاله هفتم را «تحجر و تحجرگرایی» تشکیل داده است که پیرامون کالبدشکافی تحجر؛ گونه‌شناسی تحجر؛ ریشه‌های تحجر؛ مفهوم تحجر در کلام امام خمینی؛ و اصول راهبردی نقد و نفی تحجرگرایی در اندیشه امام خمینی به بحث و بررسی پرداخته شده است.

مستکبر و مستضعف / حسین محمدی سیرت

«مستکبر و مستضعف»؛ عنوان مقاله هشتم است که ضمن بیان کالبدشکافی مفهومی و جایگاه استکبارستیزی؛ ‌پیرامون لزوم و اهمیت استکبارستیزی؛ عوامل مؤثر در شکل‌گیری مفهوم استکبار و استضعاف؛ عوامل مؤثر در شکل‌گیری رابطه استکباری؛ وظایف جامعه اسلامی در قبال مستضعفین؛ ابداعات حضرت امام در دفاع از مستضعفین؛ و ویژگی‌ها و اصول حکومت مستضعفین؛‌ بحث شده است.

ملت / امیر محمودی

نام مقاله نهم عنوان «ملت» است؛ ضمن بررسی شخصیت و اندیشه سیاسی امام خمینی؛‌ به بررسی واژه ملت؛ کاربرد ملت در جلد سوم؛ یازدهم و بیست و یکم صحیفه امام پرداخته است.

گفتنی است کتاب مفهوم‌شناسی سیاسی در اندیشه سیاسی امام خمینی(رحمةالله علیه) تألیف: مهدی اسدی، مجتبی باباخانی، میثم بشری لحاقی، محمد دریکوند، امید شفیعی قهفرخی، مصطفی غفاری، روح‌الله فرهادی، حسین محمدی سیرت، امیر محمودی از سوی دانشگاه امام صادق علیه السلام در 312 صفحه، در قطع رقعی و با جلد شومیز با موضوع: 1. خمینی، روح‌الله ـ نظریه درباره سیاست و حکومت .ـ 2. اسلام و سیاست، به قیمت: 85000 ریال وارد بازار کتاب شده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.