شماره هفتاد و شش فصلنامه فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی "حضور" ویژه بهار 90 در چهار بخش مقالات، گفتگوها، ادب و هنر، اخبار و گزارش ها منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری در مصاحبه مطبوعاتی ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(س)، مصاحبه با محمد مهدی پورفاطمی نماینده مجلس شورای اسلامی با عنوان امام مانند آفتاب بود، مصاحبه با قاسم آناستاسیادیس از یونان با عنوان پیوند معنویت و عقلانیت از جمله مقالات شماره 76 مجله حضور است.

"دموکراسی در گفتمان امام خمینی" به قلم دکتر ابوالفضل مروی ،" امام خمینی و فلسفه" به قلم رضا لک زایی، "حقیقت صراط و صورت انسانی" به قلم زهیر صادقی، "تقارن های فرخنده" از دکتر منوچهر اکبری و "سرآغاز طوفان" به قلم جواد محقق از دیگر مطالب این فصلنامه می باشد.

"سیدجواد ورعی" در مقاله " قاعده مصلحت در روابط خارجی دولت اسلامی " می نویسد: امام خمینی فقه شیعه را وارد مرحله جدیدی کرد و تحولی را در این دانش کهن اسلامی ایجاد نمود، به طوری که می توان او را در تاریخ فقه شیعه نقطه عطفی بشمار آورد و آغاز گر دوره جدیدی دانست. عناصری را که آن بزرگوار به صورت برجسته مطرح کرد و براساس آن ها فقه را دچار تحول نموده و در دنیای پیچیده امروز توانا برای حل مشکلات و معضلات ساخت، ریشه در فقه هزار ساله امامیه دارد.

مقاله " ولایت فقیه، پلی از سنت به مدرنیته "، به قلم "احسان احمدی" نیز مقاله ای تحقیقی است که به تبیین و تشریح موضوع پرداخته است. نویسنده می گوید:" امام خمینی با توجه به وجود مشکل در دو جبهه عمده سنت و مدرنیته، اقدام به برپایی نهضتی احیایی و جریانی اصلاحی نمود. هدف امام از این حرکت که رفته رفته مبدل به نهضتی همه گیر و انقلابی فراملی و جهانی شد، ایجاد اصلاح در دو جریان اصلی بود: یکی پیراستن دین از شبهات و خرافات و انحرافات(احیای دین) و دیگری اصلاح قوه حاکمه و تعدیل آن براساس تعالیم و احکام اسلامی.

فیروز دولت آبادی در مقاله " به کجا چنین شتابان" به تحلیل تحولات اخیر خاورمیانه پرداخته و می نویسد: پیش گویی کار انبیاء و اولیا است اما پیش بینی کار سیاستمدرانی است که از تعاطی و تقابل منافع مختلف و بعضاً متضاد بازیگران اصلی یعنی مردم مسلمان و انقلابی این کشورها، اشرافیت تاریخی و وابسته، آمریکا و غرب و بالخره جمهوری اسلامی ایران- به عنوان یک بازیگر مهم و اصلی در منطقه-؛ نتایج این طوفانها را پیش بینی می کند. البته از یک حقیقت روشن نباید غفلت کرد که دنیای پس از شهادت طارق طیب محمد بوعزیزی برای اسلام، مردم مسلمان منطقه و جمهوری اسلامی ایران به مراتب بهتر از گذشته و برای آمریکا، رژیم صهیونیستی و غرب به مراتب بدتر از گذشته خواهد بود.

در بخش گزارش ها نیز میزگرد بررسی انقلاب فرهنگی با حضور دکتر محمدعلی حاضری، دکتر غلامرضا جمشیدیها و دکتر حسین احمدی و گزارش همایش منشور روحانیت هر دو برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، گزارش دیدار اعضای دفتر قم موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی با آیت الله مظاهری، گزارش از غرفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در نمایشگاه بین المللی کتاب مسقط و ترجمه متن چند نامه خارجی آمده است.

امام به مردم ایران روحیه خودباوری و اعتماد داد مصاحبه با "موسی الرضا ثروتی" نماینده مجلس شورای اسلامی، امام همین است: عمل به اسلام مصاحبه با "علی عباس خان نجفی" امام جمعه گانپور هندوستان، فرشته نجات مصاحبه با "قیام الدین جاوید" سردبیر روزنامه "رهبر هند"، چند قطعه شعر با نام های خدا را درنگی از "محمدرضا روزبه"، تصویر غزدر سوگ امام خمینی از "احمدرضا زارعی"، ملکوت منتظر است از "علی صدفی زاده" و معرفی کتاب از جمله مطالب دوره بهار90 این مجله است.

فصلنامه تخصصی حضور که موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) صاحب امتیاز آن است دکتر "حمیدانصاری" مسوولیت مدیرمسوول و سردبیر آن را برعهده دارد و دکتر "منوچهر اکبری" نیز قائم مقام سردبیر و مدیر داخلی آن است. حمید انصاری، سید علی محمد بشارتی، محمدعلی خسروی، فیروز دولت آبادی، منوچهر کبری، محمد مقدم، نجفقلی حبیبی، سهراب هادی و ابوالفضل مروی نیز عضویت هیئت تحریریه این فصلنامه را برعهده دارند.

فصلنامه حضور با سابقه بیست ساله از دیرپاترین مجلات تخصصی محسوب می شود که بدون وقفه و به طور منظم و همراه ویژه نامه های مختلف منتشر شده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.