کتاب زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی که با شیوه ای محققانه و برپایه اسناد و مدارک به بررسی جایگاه و نقش بی بدیل و موثر ایشان در نضج و پیشرفت سیر مبارزات اسلامی منتهی به انقلاب می پردازد توسط موسسه چاپ و نشر عروج تجدید چاپ شد.

کتاب زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی توسط موسسه چاپ و نشر عروج تجدید چاپ شد.چاپ دوم کتاب زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی در 202 صفحه و شمارگان دو هزار نسخه با تالیف سجاد راعی گلوجه به سفارش ستاد شناخت و ترویج اندیشه های امام خمینی(س) تهیه و توسط موسسه چاپ و نشر عروج عرضه شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) به عنوان ناشر این اثر در مقدمه، هدف از تهیه و انتشار آن را ارائه یافته های پژوهشگران در موضوعات مرتبط با انقلاب اسلامی و اندیشه امام خمینی(س) معرفی می کند و متذکر می شود که دیدگاه های محقق الزاماً نمی بایست به عنوان دیدگاه موسسه تلقی شود بلکه انتشار اینگونه پژوهش ها بستری برای بازخوانی مستمر اندیشه و سیره معمار بزرگ انقلاب اسلامی از رهگذر تضارب آرا و اندیشه های متنوع صاحبنظران است.
کتاب زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی با شیوه ای محققانه و برپایه اسناد و مدارک به بررسی جایگاه و نقش بی بدیل و موثر ایشان در نضج و پیشرفت سیر مبارزات اسلامی منتهی به انقلاب اسلامی پرداخته است. آیت الله سید مصطفی خمینی در تمامی مقاطع مبارزات در کنار حضرت امام(س) و یار و مشاور ایشان بود و حضرت امام خمینی(س) نیز توجه و احترام ویژه ای برای ایشان قائل بودند. ایشان امین و مورد وثوق امام بود و محرمانه ترین پیام ها از طریق او به امام می رسید و یا پیامهایی از طریق او به دیگران منتقل می شد.بعد دیگر روابط حاج آقا مصطفی خمینی با حضرت امام، روابط مرید و مرادی و شاگرد و استادی بود. امام خمینی(س) از اول ورود مصطفی به عرصه علم و دانش، استاد ایشان بودند و تا آخرین لحظات عمرشان نیز این رابطه حفظ شد و مستحکمتر گردید. روحیات عرفانی امام در مصطفی نیز متجلی بود و بدین سبب ایشان نیز کمترین تلاشی برای توجه به نفسانیات و مادیات نداشتند.
این کتاب در سه بخش و یک نتیجه گیری تدوین شده است که بخش اول حیات فردی، اجتماعی و علمی آیت الله سید مصطفی خمینی را مورد بررسی قرار داده است. این بخش شامل دو فصل است: فصل اول، بررسی حیات فردی و اجتماعی ایشان است که خاندان امام خمینی(س)، از تولد تا بلوغ سید مصطفی، ازدواج و فرزندان وی، ویژگی های اخلاقی و شخصیتی ایشان، ویژگی های عبادی، عرفانی و مذهبی و شرکت ایشان در محافل و مجامع دوستانه و روابط ایشان در این حوزه با امام خمینی(س) بررسی شده است.
در فصل دوم حیات علمی ایشان در سایه تحصیل، تدریس و تالیفات ایشان مورد کنکاش قرار گرفته است.بخش دوم کتاب شامل حیات سیاسی آیت الله حاج آقا سید مصطفی خمینی است که در فصل اول به بررسی برهه آغاز نهضت اسلامی تا تبعید حضرت امام خمینی(س) به ترکیه در سال 1343 شمسی می پردازد. اولین فعالیت های سیاسی حاج آقا مصطفی، و نقش و حضور ایشان در قیام 15 خرداد 1342 و دوران حبس و حصر حضرت امام خمینی(س) و تداوم فعالیتهای ایشان است. ماجرای لایحه کاپیتولاسیون و تبعید حضرت امام خمینی(س) پایان بخش این فصل است.
فصل دوم از دوران تبعید حضرت امام خمینی(س) به ترکیه تا تبعید به عراق را در چهار گفتار بررسی کرده است. تبعید حضرت امام خمینی(س) به ترکیه و دستگیری سید مصطفی، آزادی ایشان از زندان و تبعید به ترکیه، فعالیت ها و اقدامات حاج آقا مصطفی در ترکیه و در نهایت تبعید به عراق حوادث مهم این دوره از حیات ایشان است.
فصل سوم با عنوان نجف، کانون جدید نهضت اسلامی به بررسی چگونگی استقرار در نجف اشرف و نقش سید مصطفی به عنوان حلقه ارتباطی و انسجام دهنده مبارزین و نقش حج به عنوان کانون تبادل اخبار و اطلاعات نهضت اسلامی و سفرهای گوناگون ایشان به کشورهای اسلامی و همچنین رابطه ایشان با دولت عراق می پردازد.
بخش پایانی کتاب درگذشت اسرارآمیز و پیامدهای آن نام دارد که در پرتو یک نمای تاریخی و سیاسی از این دوره درگذشت حاج آقا مصطفی را مورد کنکاش قرار داده است. فضای باز سیاسی که به تبع مناسبات ایران و آمریکا و سیاست های حقوق بشری دولت جیمی کارتر بر رژیم پهلوی تحمیل گردید و نتایج آن و برکناری هویدا و انتصاب جمشید آموزگار به نخست وزیری و واکنشی که مخالفان سیاسی و جریانات مبارز به این شرایط داشتند،عناوین بررسی این بستر تاریخی را شکل می دهد. فصل دوم از بخش سوم نیز فرضیه مرگ طبیعی یا شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی و واکنش حضرت امام خمینی(س) به این واقعه دردناک و واکنش های دولت های ایران و عراق و سایر کشورها و شخصیت ها و گروهها مورد نظر قرار داده است و اربعین آیت الله سید مصطفی خمینی را موجب تشدید بحران برای رژیم پهلوی و وقایع منجر به سقوط این رژیم و وقوع انقلاب اسلامی دانسته است. نویسنده در نهایت به نتیجه گیری پرداخته است. این کتاب دارای فهرست آیات، اعلام، منابع و فهرست موضوعی اسناد مورد استناد کتاب است. شاید از نقائص این اثر عدم انتشار تصویر و متن برخی از اسناد و تصاویری از برهه های مختلف حیات ایشان است. در آثار مشابه که بررسی حیات و مبارزات یک فرد می پردازند این گونه اسناد و تصاویر بخش مهم و جالب توجهی از این گونه آثار را تشکیل می دهد.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.