موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) با توجه به گرایش گسترده به مباحث عرفانی و نظری در جامعه و توجه ویژه به مطالب عرفانی و دیدگاههای امام خمینی(س)اقدام به ترجمه این اثر کم نظیر حضرت امام خمینی(س) به زبان فارسی کرده است.

ترجمه کتاب عرفانی «مصباح الهدایه الی الخلافة و الولایة» اثر حضرت امام خمینی (س) به همراه متن آن توسط گروه معارف معاونت پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)منتشر شد.
به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران،کتاب ارزشمند«مصباح الهدایه الی الخلافة و الولایة»که به قلم شیوای حضرت امام خمینی (س)در دوران 29 سالگی،نگارش یافته است، قبلابا ترجمه فارسی مرحوم آیت الله سید احمد فهری در سالهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی به جامعه عرضه شده است که درحال حاضر دربازار کمیاب است.کتاب جدید توسط حجت الاسلام و المسلمین حسین مستوفی ترجمه شده است .
موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) با توجه به گرایش گسترده به مباحث عرفانی و نظری در جامعه و توجه ویژه به مطالب عرفانی و دیدگاههای امام خمینی(س)اقدام به ترجمه این اثر کم نظیر حضرت امام خمینی(س) به زبان فارسی کرده است.متن عربی کتاب با تصحیح ،توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)در سال 1372 انتشار یافته است. همراه متن عربی،مقدمه علمی و تحقیقی استاد فقید،سید جلال الدین آشتیانی(ره)به زبان فارسی منتشر شده که شرح و توضیح بر مباحث عرفانی کتاب بوده و برای محققین و علاقه مندان مفید است.

***

پرسش از آغاز«هستی»و از چگونگی به وجود آمدن «هستی های متعدد»اندیشه بشر را از گذشته تا کنون در گیر کرده است و بشر همواره با آن روبرو بوده و برای تفسیر و دریافت هستی به آن پرداخته است.هیچ نحله فکری،الهی و مادی را نمی توان یافت که به این پرسش نپردازد.پرسش از اصل«هستی»و کثرت های آن،پرسش از آغاز کثرت و آفرینش انسان و جایگاه وی در جهان و پرسشهایی مانند:کثرت هایی که مشاهده می شود از کجا آمده است؟آیا در آغاز کثرت بوده یا وحدت؟اگر وحدت بوده،چگونه کثرت پدید آمده است؟و آیا این کثرت ها به وحدتی بر می گردد؟آیا در این کثرت ها و حدتی نیز وجود دارد؟....همه اینها پرسشهایی است که همیشه بوده وخواهد بود.«مصباح الهدایه الی الخلافة و الولایة» که به قلم شیوای حضرت امام خمینی (س)در دوران 29 سالگی- نگارش یافته است،دغدغه نویسنده برای تبیین این موضوع و پرسش های آن را به خوبی نشان می دهد.
ورود به این بحث و ارائه نظمی منسجم برای حل آن،نشانه تبحر و تسلط گسترده نویسنده پیرامون آن است که برای کمتر کسی حاصل می شود.حضرت امام(س)برای بیان مسئله،زبان عرفان را برگزیده اند و اثر خویش را با زبان اهل معرفت نگاشته اند که دارای عمیق ترین و زیباترین بیان در این باب است.
اثر ایشان از جمله مسفورات عرفانی است که به تعبیر استاد آشتیانی(ره)،فقط از کملین ارباب عرفان برمی آید.
امام(س)،در این رساله،برای بیان مطلب علاوه بر زبان عرفانی،از حکمت بویژه حکمت متعالیه که به حق می توان آن را فاصل عرفان و حکمت دانست و زبان فلسفی عرفان نامید،سود جسته و آن را نیز به کار گرفته اند. و از همه مهمتر آن را با قرآن و روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام همراه کرده و با بیانی لطیف،فهم ماثورات شریعت را در این موضوع تسهیل کرده اند و می توان ادعا کرد زبان وبیان عرفانی را در خدمت فهم شریعت وماثورات نبوی و علوی در آورده اند و به تعبیر دیگر؛عرفان را از آبشخور آیات و روایات سیراب کرده و عرفان ناب و درست را با بهره گیری از قرآن و حدیث عرضه داشته اند.
درادامه مقدمه ارائه شده توسط گروه معارف معاونت پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) آمده است:این نکته را نباید فراموش کرد که به دلیل نفاست بحث و اختصار مطلب و زبان نگارش که چندان از آن گریزی نیست،فهم و درک مطالب آن به سادگی و سهولت برای خوانندگان مقدور نیست به همین دلیل و با توجه به گرایش گسترده به مباحث عرفانی و نظری در جامعه و توجه ویژه به مطالب عرفانی و دیدگاههای امام خمینی(س)و نفاست و ارزش بحث،تصمیم گرفته شده که اثر کم نظیر فوق را در این موضوع به فارسی برگردانده تا فارسی زبانان نیز از آن بهره مند شوند.
دراین کتاب برای فهم بیشتر،افزون بر ارائه متن فارسی،سعی شده گامهایی برای تسهیل ونزدیکی فهم مطالب به ذهن خوانندگان برداشته شود.
پانویس های زیر صفحه های کتاب ،خوانندگان را به منابع مطالب و معرفی دانشمندان و پاره ای توضیحات رهنمون می سازد و پیوست پایانی کتاب،شرحی بر بخشی از اصطلاحات و تعابیر عرفانی به کارگرفته دراثر است. شرح و معانی اصطلاحات نیزمی تواند یاری دهنده افراد در فهم بهتر مطالب باشد.
درمقدمه این کتاب یادآوری شده است که آثار مهم عرفانی،نیاز به درس و بحث و استاد ورزیده دارد،و کمتر ممکن است بدون کمک و راهنمایی استاد،انسان بتواند به مطالب عمیق و ارزنده آن دست یابد و از فهم نادرست و کژفهمی مصون ومحفوظ باشد.

گفتنی است که کتاب عرفانی "مصباح الهدایة الی الخلافة و والولایة" اثر حضرت امام خمینی (س) به همراه متن آن از سوی موسسه چاپ و نشر عروج (در محل خیابان انقلاب روبروی دانشگاه تهران ،‌پاساژ ظروفچی ، شماره 1296)به قیمت 5500 تومان انتشار یافته است .

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.