ترجمه رساله اجتهاد و تقلید امام خمینی(س) برای نخستین بار در غرفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می شود.

ترجمه کتاب اجتهاد و تقلید امام خمینی(س) برای نخستین بار در غرفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، این کتاب که در اصل به زبان عربی توسط بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است، به دست وهاب دانش پژوه به فارسی برگردانده شده و موسسه چاپ و نشر عروج آن را منتشر کرده است.
رساله اجتهاد و تقلید بخشی از کتاب الرسائل امام خمینی(س) است که با مقدمه و پاورقی آیت الله شیخ مجتبی تهرانی در سال 1384 هجری قمری به چاپ رسیده است.
این کتاب بحث های درس خارج اصول حضرت امام است که در سال های 1370 الی 1380 هجری قمری در شهر قم رائه شده بود.
در این رساله رهبر کبیر انقلاب ضمن تشریح موضوع اجتهاد و تقلید،به شئون و اختیارات فقیه و شرایط اجتهاد می پردازد و ویژگی های رهبری دینی را نیز تبیین می کند.
کتاب در پنج فصل مبسوط، بطور جداگانه، به بیان اختیارات فقیه، زنده بودن مرجع تقلید،بحث پیرامون تغییر رای مجتهد، تخییر ابتدایی و استمراری و اختلاف در بقای بر میت می پردازد.
فصل اول قدرت استنباط، شرایط اجتهاد، قضاوت و حکومت، تشخیص مرجع تقلید، اجتهاد در عصر ائمه و پس از آن، اختلاف فتواها، تخییر با استناد به ادله علاج و ... اختصاص دارد.
فصل دوم به اشکال معروف استصحاب و پاسخ به آنها و بنای عقلا در مورد بقای برتقلید از میت، فصل سوم فتوای مستند به قطع، فتوای مستند به امارات، فتوای مستند به اصول و وظایف مقلد در صورت تغییر رای مرجع تقلید می پردازد.
فصول چهارم و پنجم نیز به وجوب رجوع به فتوای مجتهد اول و مباحث تخییر ابتدایی می پردازند.
رساله اجتهاد تقلید در تیراژ 2000 نسخه به قیمت 1900 تومان منتشر شده و با 30 درصد تخفیف در غرفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)قابل خرید است.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.