مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، با بیان اینکه رأی مردم در اندیشه سیاسی امام (ره) تعیین کننده بود، تأکید کرد: امام خمینی (ره) معتقد بودند رأی مردم سرنوشت ساز و تعیین کننده است.

به گزارش جماران به نقل از ایلنا، آیت الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری با اشاره به روز جمهوری اسلامی و برگزاری رفراندم جمهوری اسلامی ایران در سال ۵۸، اظهار داشت: حقیقت امر این است که مردم ایران در رابطه با انقلاب اسلامی، بار‌ها و بار‌ها، با حضورشان در راهپیمایی‌های مختلف، نگاه مثبتشان را هم به امام راحل و هم به نظام جمهوری اسلامی ابراز کرده بودند.

وی افزود: ما راهپیمایی‌های سراسری در کشور داشتیم که سیل جمعیت، بیانگر همین معنا بود که این مردم، نگاه و رأی‌شان به نظام جمهوری اسلامی است، اما امام راحل معتقد بودند، این نگاهی که مردم پیدا کردند، باید جنبه رسمی و جنبه رأی و کانونی پیدا کند، و لذا اگرچه در ۲۲ بهمن ۵۷ انقلاب پیروز می‌شود، اما با اصرار امام راحل، در ۱۲ فروردین سال ۵۸ رفراندم، برای ابراز رأی مردم به نظام جمهوری اسلامی برگزار می‌شود.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با تأکید بر اینکه امام راحل معتقد بودند رأی مردم تأثیر گذار است، گفت: امام راحل، در اینکه نظام جمهوری اسلامی بتواند تثبیت شود و بهانه‌ای برای دیگران نباشد، تأکید بر برگزاری رفراندم داشتند.

وی خاطرنشان کرد: در کشورهای مختلف، بعد از اینکه انقلاب می‌شود، تا سالیانی انتخاباتی برگزار نمی‌شود، اما امام راحل به خاطر اهتمامی که به نگاه و رأی مردم داشتند، چند ماه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، فرمان همه‌پرسی نسبت به نظام جمهوری اسلامی را صادر می‌کنند و مردم هم با رأی مثبت بالای ۹۸ درصد، در این رفراندم شرکت می‌کنند.

آیت الله حسینی بوشهری تأکید کرد: امام خمینی (ره) به خاطر اینکه معتقد بودند رأی مردم سرنوشت ساز و تعیین کننده است و هر فرد ایرانی حق دارد نظر خود را مطرح کند، اصرار به برگزاری این رفراندم داشتند؛ می‌بینیم در پیامی که امام راحل در آن زمان دادند، گفتند رأی هر کسی آزاد است و با وجود اینکه رأی خود من به نظام جمهوری اسلامی است، اما هر کسی می‌تواند رأی خود را بدهد.

وی گفت: در رفراندم جمهوری اسلامی، برگه‌های رأی، هم آری و هم نه بود٬ و این مردم بودند که باید انتخاب می‌کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امام خمینی (رض) قدرت انتخاب را به مردم دادند و این نشان دهنده تأثیر بالای رأی مردم در اندیشه سیاسی امام (ره) و شکل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

وی افزود: امام خمینی (ره) می‌گفتند که طی سالیان سال، حکومت‌های طاغوت بدون توجه به اراده مردم، به آنها حکومت کردند، اما نظام جمهوری اسلامی نمی‌خواهد هرگز بدون رأی مردم، حرکت کند. به همین دلیل است که می‌بینیم در هر دوسال یک بار، یا کمتر، مردم به پای صندوق‌های رأی می‌روند و در انتخابات‌هایی مانند خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی، شورا‌ها یا ریاست جمهوری، در رأی گیری شرکت می‌کنند و دنیا هم در مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم آن حیرت زده مانده است.

آیت الله حسینی بوشهری افزود: دشمنان نظام جمهوری اسلامی، با همه دشمنی‌ها و کینه‌توزی‌هایی که نسبت به نظام جمهوری اسلامی دارند، ولی می‌بینند در منطقه خاورمیانه، کشوری که بر اساس آرای مردم حرکت می‌کند و مسیر خودش را تعیین می‌کند، نظام جمهوری اسلامی مردم است.

وی با بیان اینکه این طور نیست که امام خمینی (ره) صرفا برای جلوگیری از بهانه‌ها، اصرار به برگزاری رفراندم داشته باشند، گفت: اگر حضرت امام خمینی (ره)، این انتخابات را هم برگزار نمی‌کرد، خود خود حضور مردم در صحنه‌های مختلف انقلاب و شرکت در راهپیمایی‌های مختلف، بیان نگاه و نظر مردم بود، اما امام راحل، دقیقا می‌خواستند این تک تک مردم به صحنه بیایند و رأیشان را به صندوق‌های رأی بریزند و البته ممکن بود دنیا هم قضاوتی در این جهت داشته باشد و بگویند شما که به آرای مردم مراجعه نکردید و راهپیمایی‌ها بیانگر رأی مردم نیست؛ در حالی که نه یک بار، بلکه چندین بار، مردم در راهپیمایی‌های مختلف شرکت کردند و این نشان دهنده نظر مثبت مردم به نظام جمهوری اسلامی بود، ولی امام خمینی (ره) خواستند این رأی و نظر مردم را به صورت مکتوب در صندوق‌های رأی ریخته شود تا هم مردم احساس کنند که در این نظام از آزادی اظهار نظر برخوردارند و هم دنیا بداند که جمهوری اسلامی متکی به آرای مردم است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان گفت: آرای مردم در اندیشه سیاسی امام (ره) تعیین کننده است٬ لذا می‌بینیم ایشان این جمله را دارند که میزان رأی مردم است و این جمله امام بیانگر اندیشه بنیانگذار انقلاب اسلامی در خصوص جایگاه رأی مردم است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.