سیاست‌ورزی در نگاه امام‌خمینی(س) یعنی خدمت به بندگان خدا ؛ آرامش و سلوکی که در انتخابات امروز داریم به برکت هدایت حکیمانه مقام معظم رهبری و با الهام از روح ملکوتی امام خمینی آن عزیزسفر کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حبیب الله عسگراولادی گفت: سیاست‌ورزی در نگاه امام‌خمینی(س) یعنی خدمت به بندگان خدا؛ مقاومت از دل گفتمان عدالت و پیشرفت بیرون آمده است. آرامش و سلوکی که در انتخابات امروز داریم به برکت هدایت حکیمانه مقام معظم رهبری و با الهام از روح ملکوتی امام خمینی آن عزیز سفر کرده است

حبیب الله عسگراولادی یکی از یاران نزدیک امام راحل که از ابتدای نهضت اسلامی در اوایل دهه 40 دوشادوش بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی(س) مبارزه کرده است و امروز نیز در کسوت یکی از فعالان سیاسی برجسته در کشور مطرح است بر این اعتقاد است که سیاست ورزی در نگاه امام(س) یعنی «ایمان» و «عمل صالح» یعنی عبور از «خود» و دعوت به «خدا» کردن . سیاست ورزی در نگاه امام(س) یعنی خدمت به بندگان خدا و مبارزه با ظلم و حمایت از مظلوم . در ادامه گفتگوی خبرنگار آدینه تهران در آستانه بیست و چهارمین سالگرد رحلت ملکوتی ایشان از نظرتان می‌گذرد:

روند آغاز نهضت اسلامی ملت ایران در 15 خرداد 1342 و نقش ویژه‌ای که روحانیت و اقشار مذهبی در روشن کردن لوکوموتیو قطار انقلاب را داشتند چگونه ارزیابی می‌کنید؟
انقلاب اسلامی با بهره گیری از تجربیات دو انقلاب گونه مشروطه و نهضت ملی شدن نفت با رهبری بی‌بدیل امام خمینی(س) و حضور مردم و با تکیه بر اسلام ناب محمدی(ص)پدید آمد. طبیعی بود که در این انقلاب علما، مراجع و روحانیون جلودار نهضت باشند. انقلاب بدون روحانیت نمی‌توانست معنا داشته باشد که انقلاب بدون اسلام یک اعتراض و شورش کور بود طبیعی است می‌توانست مورد سرکوب قدرتها قرار گیرد. امّا آنچه انقلاب را تاکنون با نشاط و با طراوت سرپا نگه داشته است پشتوانه عظیم مراجع عالیقدر، فداکاری مقامات روحانی و پایبندی و حضور جدّی مردم در پذیرش حاکمیت اسلام بوده است.
یکی از ویژگی خط امام خمینی(س) ایمان و عمل صالح در حوزه سیاست است. در نگاه حضرت امام(س) سیاست عین دیانت است و نوعی عبادت و مایه تقرب به ذات اقدس الله محسوب می‌شود. حضرت عالی فکر می‌کنید این خط چگونه می‌تواند در آستانه انتخابات ریاست جمهوری جریانات گروه‌ها و نامزدهای انتخابات را هدایت کند؟
امام خمینی(س) مبدع یک نگرش و نگاه الهی در امر سیاست و حکومت بوده است. سیاست ورزی در نگاه امام(س) یعنی «ایمان» و «عمل صالح» یعنی عبور از «خود» و دعوت به «خدا» کردن . سیاست ورزی در نگاه امام(س) یعنی خدمت به بندگان خدا و مبارزه با ظلم و حمایت از مظلوم . سیاست ورزی در نگاه امام(س) یعنی عمل به احکام الهی و جاری کردن آن در حکومت در ساحات اقتصاد، فرهنگ، سیاست و ...
نامزدهای انتخاباتی در دهه چهارم انقلاب هستند آنها باید با درک چنین سیاستی خود را به مردم عرضه کنند باید رقابت در نظر آنها سبقت در خیرات و خدمات باشد. ما این آرامش و سلوکی که در انتخابات امروز داریم به برکت هدایت حکیمانه مقام معظم رهبری و با الهام از روح ملکوتی امام خمینی آن عزیز سفر کرده است.
امام خمینی به لحاظ سبک زندگی فردی - اجتماعی و سیاسی یک الگوی تمام عیار برای تمام دوران‌ها در نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند با توجه به قرابت شما با ایشان از سالهای اولیه مبارزه کمی از این سیره و سلوک سیاسی و اجتماعی برای خوانندگان ما بگویید.
سبک زندگی اجتماعی و سیاسی امام برای ملت ما یک الگو است. ما این الگو را امروز با افتخار به جهان عرضه می‌کنیم. ما با این الگو بود که بر الگوی سبک زندگی غربی پیروز شدیم. تکلیف گرایی، اخلاص در نیت و صدق در گفتار، شجاعت و آشتی ناپذیری در برابر کفر و الحاد و نفاق و صبوری در برخورد با مشکلات از ویژگیهای سلوک سیاسی و سبک زندگی اجتماعی امام بود. هر لحظه حیات ایشان یک آموزه دینی برای ملت ما ارمغان آورد و بحمدالله هنوز هم می‌آورد. شاگردان با وفای ایشان این سبک زندگی را در کشور تبلیغ و ترویج کردند ما امروز شاهد ظهور نسلی هستیم که با مدد خداوند قادر متعال مؤمن‌تر از نسلهای گذشته در خط امام هستند.
با توجه به این که در آستانه انتخابات هستیم به نظرتان امروز مهمترین گفتمان‌های مطرح در کشور چیست و رقابت حول چه گفتمان‌هایی است. آیا این رقابت با گفتمان اصیل حضرت امام ارتباط معناداری برقرار می‌کند؟
امروز گفتمان رهبری عظیم الشأن انقلاب گفتمان پیشرفت، خدمت و عدالت است. هر نامزدی بتواند کارآمدی خود را در پیشبرد این گفتمان اثبات کند مورد توجه مردم قرار می‌گیرد. همچنین گفتمان تدبیر و مقاومت محصول گفتمانی است که ذکرش رفت مردم به کسانی رای می‌دهند که در برابر قدرتهای شیطانی مردانه بایستند و حافظ حقوق و شأن ملت باشند و رفع مشکلات معیشتی مردم را در رأس اولویت‌های کاری خود قرار دهند.
ارزیابی واقع بینانه شما فارغ از موضع‌گیری‌های متداول سیاسی از روند وحدت اصولگرایان چگونه است؟
وحدت و همگرایی اصولگرایان فرآیند پیچیده خود را طی می‌کند. گفتگوهای جدّی اکنون انجام می‌شود جا دارد به رسیدن به وحدت و همگرایی اصولگرایان خوشبین باشیم و از نامزدهای محبوب همه بخواهیم که در تصمیم نهایی خود بین ایستادن بین همه چیز و هیچ چیز قرار نگیرند و خود را مخیر میان همه چیز یا هر چه ممکن باشد احساس کنند و چنانکه از حضرت موسی ابن جعفر(ع) نقل شده، توجه کنند که همیشه انتخاب انسان میان خوب و بد و یا خوب و خوبتر نیست بلکه گاهی میان بد و بدتر باید بد را که کم ضررتر است انتخاب کند.
در پایان این گفتگو از حضرات ائمه محترم جمعه سراسر کشور تقاضا می‌کنم جایگاه رفیع نماز جمعه را که میراث گران‌سنگ امام راحل عظیم‌الشأن و شهدای گرانقدر ایران اسلامی می‌باشد پاسداری کنند و به تأسی از مقام معظم رهبری در وحدت امت اسلامی و آماده سازی آنان در مدت باقیمانده تا انتخابات برای شرکت در جشن ملی و به دور از برخورد تند با کسانی که در گذشته اشتباه و یا خطا کردند و غافلانه با فتنه دشمنان با نظام زاویه پیدا کردند با دید رأفت، هدایت و رحمت همگان را با ملاک قراردادن شاخص‌های مورد تاکید رهبری عزیز برای حضور حداکثری در پای صندوق‌های رأی و انتخاب اصلح برای بالاترین مقام اجرایی کشور و همچنین شوراهای شهر و روستا و معدودی میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی دعوت و تشویق نمایند. و این مقال را با تبریک بعثت پیامبر(ص) را ختم می‌کنیم که پیامبر(ص) سفارش اکید می‌فرمودند در گزینش منافع و شأن خود و خانواده و عشیره و تعصبات بشری منفعت و مصلحت اسلام و حاکمیت حق را گزینش کنید اللهم اهدنا من عندک و صل علی محمد و اله.

منبع: خبرگزاری تسنیم


آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.