یک استاد دانشگاه با اشاره به ریشه‌دار بودن موضوع تشکیل قطب قدرت اسلامی گفت: ریشه این بحث به سخنان و بیانات امام خمینی(ره) از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بازمی‌گردد و رهبر معظم انقلاب نیز در طول سال‌های گذشته بارها این موضوع را تکرار کرده‌اند.

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در گفت‌و‌گو با ایکنا، در رابطه با الزامات و زمینه‌های تشکیل قطب جهان اسلام در این برهه زمانی و موانع تشکیل چنین قطب قدرتمندی گفت: با توجه به تحولات رخ داده در منطقه همه زمینه‌ها برای تشکیل چنین قطب قدرتی موجود است یعنی از لحاظ امکانات و بستر مشکلی وجود ندارد و حتی زمینه‌های فرهنگی و تاریخی آن نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: اما موانعی که وجود دارد غالباً موانعی درونی است که به خواست ملت‌ها و حکومت‌های اسلامی بستگی دارد. اگر دولت‌ها این تمایل را داشته باشند، می‌شود این موانع را به تدریج برطرف کرد و می‌توان به تشکیل چنین قطب قدرتی در آینده‌ای نه چندان دور امیدوار بود.

این استاد دانشگاه درباره نقش سکولارها و سلفی‌ها در ممانعت از وحدت مسلمین و حرکت به سمت قطب جهان اسلام گفت: این گروه‌ها نمی‌توانند مانعی برای این موضوع باشند زیرا واقعیت‌ها و پس‌زمینه تاریخی جهان عرب بر محور اسلام‌گرایی است.

وی اظهار کرد: بحث گرایش‌های سلفی بحثی انحرافی است که در جهان اسلام نیز اصالت ندارد. همچنین لیبرالیسم در جهان عرب سابقه‌ای تنها هفتاد ساله دارد و آن چیزی که اصالت دارد و در تاریخ، فرهنگ و هویت مردم ریشه دارد اسلام است. به همین خاطر اسلام از بیشترین اقبال برای اتحاد کشورهای اسلامی منطقه برخوردار است.

کوشکی درباره ریشه بحث قطب جهان اسلام و صحبت‌های اخیر مقام معظم رهبری در این رابطه گفت: ریشه این بحث به سخنان و بیانات امام خمینی(ره) از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بازمی‌گردد و رهبر انقلاب نیز در طول سال‌های گذشته نیز بارها این موضوع را تکرار کرده‌اند.

وی عنوان کرد: یعنی این مسئله از مباحث محوری و مفاهیم کلیدی انقلاب اسلامی است و تنها اختصاص به مقطع فعلی ندارد.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: وقتی قطب‌بندی‌های جهانی را بررسی کنیم مشاهده می‌کنیم زمینه‌ها برای تشکیل چنین قطبی مساعد است و پدیده انقلاب اسلامی نیز کمک شایانی به این روند کرده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.