عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به ثمر رسیدن انقلاب‌های اخیر در کشورهای تونس، مصر و لیبی اظهار کرد: رسانه‌های جمعی روند پیروزی‌های مردم در قیام‌های منطقه و بیداری اسلامی را سرعت می‌بخشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا اکرمی، عضو کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پیروزی انقلابیون در تونس، مصر و لیبی در مدت‌زمان یک سال به ایکنا گفت: اگر انتظار داریم آنچه در مصر، تونس و لیبی می‌گذرد، دقیقا همچون وقایع ایران در زمان انقلاب اسلامی شود و مردم شعارهای «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» و یا «نه شرقی، نه غربی» سر دهند، به نظر می‌رسد که توقع و انتظار بالایی است؛ چرا که مردم، شرایط و مدیریت وقایع در این کشورها با ایران متفاوت است.

وی به وجوه مشترک جنبش‌های اخیر اشاره کرد و گفت: آنچه از مصر، لیبی، تونس و دیگر کشورهای انقلابی در منطقه می‌شنویم، شعارهای «الله‌اکبر»، استقلال، حریت و احیای نماز جماعت و جمعه و نفی آمریکا و اسرائیل است که می‌توان گفت وجوه مشترک در بین حوادث اخیر با انقلاب اسلامی است.

اکرمی تصریح کرد: جرقه‌های انقلاب اسلامی از سال 1341 شکل گرفت و در سال 1357 به نتیجه رسید؛ در طی این مدت اتفاقات بسیاری در ایران رخ داد تا انقلاب اسلامی به ثمر رسید، اما در تونس، مصر و لیبی این پیروزی سریع‌تر اتفاق افتاد به طوری که به یک سال نرسید.

وی اظهار کرد: رسانه‌های جهانی و ارتباط‌های بین‌المللی در روند شتابان پیروزی‌ها در انقلاب‌های اخیر در منطقه بسیار مؤثر بوده‌اند در حالی که در زمان پیروزی انقلاب اسلامی ارتباط و رسانه‌های جهانی وجود نداشت.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه استکبار جهانی به راحتی حاضر به تسلیم و عقب‌نشینی نیست، گفت: پیروزی جریان‌های انقلابی و تسلیم شدن استکبار وابسته به اراده ملت‌هاست؛ اراده نخبگان و روشنفکران است که به آرامی پیش می‌رود تا سلطه استکبار را قطع کند.

وی به سرسپردگی برخی گروه‌ها در بین انقلابیون به بیگانگان پرداخت و خاطرنشان کرد: البته هستند افرادی که شرق‌زده و غرب‌زده هستند و حاضر به پذیرش انقلاب اسلامی نیستند، اما اراده قاطع و عزم عمومی باعث می‌شود که پیروزی از آن اسلام‌گرایان شود که این پیروزی‌ها به نوعی تحت تأثیر انقلاب اسلامی ایران بوده و خواهد بود.

وی در ادامه سخنان خود به مشکلات و موانع ایجاد اتحاد در بین ملت‌های جهان اسلام اشاره کرد و گفت: برخی از دولت‌ها حاضر نیستند سرسپردگی خود را از دست بدهند و در مقابل استعمار و استکبار بایستند.

منتخب مردم تهران در مجلس افزود: نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، مسئله تشیع است؛ تشیع نگاهی انقلابی، ضد استبدادی و ضد ستم‌گری دارد؛ هرچند امروز نگاه سایر گروه‌ها نیز با گذشته متفاوت است و دیگر زمامداران خود را اولوالامر قرآنی نمی‌دانند، اما ارادت تشیع به اهل بیت(ع) که نقطه انفجاری در برابر استبداد و استکبار است، در بین دیگر گروه‌ها مشاهده نمی‌شود.

سیدرضا اکرمی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد با گذشت زمان و همت مسلمانان و بیداری اسلامی که در دل جوانان به وجود آمده است و حمایت اقشار مختلف مردم از آنها به نقطه‌ای برسیم که سلطه از سر کشورهای اسلامی برداشته شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.