سید "حسن نصرالله " طی سخنانی به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) گفت: هر سال در چنین روز بزرگی، سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) را زنده نگه می‌داریم و من به ذکر بخش‌هایی از دستاوردهای امام و عملکرد و سیره ایشان می‌پردازم و عظمت شخصیت و اندیشه والا و روحیه قدرتمند، صاف و پاک ایشان را بازگو می‌کنم.

وی افزود: امروز نیز در عصر انقلاب‌های منطقه و دوره دستاوردهای قانونی و ساختن دوباره دولت‌ها و سرنوشت‌ها بار دیگر تاملی در اندیشه‌های امام می‌کنیم و از اندیشه‌ها و سیره ایشان الهام می‌گیریم و بار دیگر در شخصیت عظیم وی تامل می‌کنیم.

نصرالله اظهار داشت: امام خمینی(ره) در انقلاب ایران به پیروزی تمام و کمال دست یافت که منجر به فروپاشی رژیم مستبد شاه و ریشه‌کنی آن شد اما دستاورد مهم و گرانمایه امام تشکیل دولت و رژیم جایگزین رژیم شاه و ناکام گذاشتن ضد انقلاب‌هایی بود که معمولا دولت آمریکا به آن عادت دارد و در ایران نیز سابقه داشت. پیروزی انقلاب تمام و کمال بود و دستاورد دولت نیز دستاوردی گرانمایه و باارزش و چالشی مهم بود ، ایشان در مقابل چالش تشکیل رژیم جدید متکی بر دیدگاه ملت، تمدن و فرهنگ آن قرار داشت.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و فروپاشی رژیم، امام دیدگاه کاملی درباره رژیم جدید ایران و آینده و ساختار آن داشت اما دیدگاه خود را بر مردم تحمیل نکرد ایشان مردم را به برگزاری رفراندوم درباره ماهیت رژیم جدید فراخواند و سوالی که برای ملت ایران مطرح کرد این بود که ماهیت رژیمی که می‌خواهند چگونه باید باشد؟ و به همه این فرصت را داد تا دلایل خود را برای قانع کردن ملت ایران ارائه کنند و بعد رفراندوم برگزار شد و ملت ایران به جمهوری اسلامی "آری " گفتند بنابراین این نظام را ملت ایران انتخاب کردند و ولی فقیه آن را تحمیل نکرد و زمانی که مردم ماهیت نظام را با اراده راسخ تعیین کردند امام نیز آن را پذیرفت و تایید کرد و این نظام بر دو رکن استوار است: نخست نظام جمهوری به این معنی که تمام جایگاه‌های اصلی قدرت در ایران باید با انتخاب مردمی خواه مستقیم و یا غیرمستقیم همانند ولی فقیه ، تعیین شوند. و رکن دوم نیز نظام اسلامی است که اساس آن ارزش‌ها و تعالیم اسلامی است که با تحولات هر زمان از طریق اجتهاد فکری همگام است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.