life

بسیاری از بنگاه های کوچک و متوسط در حال حاضر با مشکل تامین نقدینگی و سرمایه در گردش مواجه‌اند؛ به گونه ای که کمبود نقدینگی، برخی از این واحدها را به کام تعطیلی کشانده و این در حالی است که در طول برنامه پنجم کمتر از 10 درصد از صنایع کوچک متقاضی، موفق به دریافت تسهیلات بانکی شده‌اند.

به گزارش جی پلاس، پس از تغییرات ناگهانی در مولفه های اقتصادی در سال های گذشته علاوه بر ایجاد تورم بالا، رکود نیز بخش صنعت کشور را دربر گرفت و بسیاری از صنایع با مشکل منابع مالی مواجه شدند. با روی کار آمدن دولت یازدهم اعضای اقتصادی مجبور بودند برای کاهش تورم تا حدی نقدینگی کشور را کنترل کنند و این امر سبب شد واحدهای تولیدی کماکان از کمبود منابع مالی رنج ببرند. در این میان بر اساس آمار منتشر شده در طول سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ بیش از ۶۰۰۰ واحد صنعتی تعطیل شده اند و عده دیگری از آن ها نیز با ظرفیت های بسیار پایینی کار می‌کنند. در چنین شرایطی این صنایع سعی می کنند با دریافت تسهیلات از منابع بانکی نسبت به اصلاح ساختار مالی خود اقدام کنند و واحد تولیدی خود را از تعطیلی و مشکلات ایجاد شده نجات دهند.

فقط ۲ درصد صنایع کوچک تسهیلات گرفتند

در این باره غلامرضا سلیمانی، معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی گفت: در طول برنامه پنجم توسعه حدود ۱۷ هزار واحد و طرح صنعتی نیاز به تسهیلاتی معادل ۱۲۰ هزار میلیارد ریال دارند که فهرست واحدهای صنعتی به تفکیک استان، نام طرح، بانک عامل،‌ نوع تسهیلات و میزان تسهیلات از توسط وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت برای رییس کل بانک مرکزی ارسال شده است. وی افزود: از محل وجوه اداره شده طی برنامه پنجم توسعه با وجود استفاده از منابع بانکی حدود ۱۲۸۷ واحد صنعتی موفق به استفاده از تسهیلات شده اند که در مقایسه با تعداد متقاضیان معرفی شده به بانک مرکزی تنها ۷٫۵ درصد واحدهای معرفی شده به بانک مرکزی را در بر می‌گیرد. به گفته سلیمانی تعداد واحدهایی که تسهیلات دریافت کرده اند، دو درصد کل طرح ها و واحدهای صنعتی داخل شهرک ها و نواحی صنعتی را پوشش می دهد. البته معاون این سازمان گفت که طرح هایی در این زمینه برای حل مشکل مالی صنایع کوچک در نظر گرفته شد که هر یک از این طرح ها توانست تا حدودی موفق باشد. وی با اشاره به اثر بخشی طرح کمک‏های فنی و اعتباری به صنایع کوچک اظهار کرد: بر اساس این طرح، ۳۹۹ واحد صنعتی کوچک متقاضی تسهیلات جهت تکمیل و راه اندازی یا اخذ تسهیلات سرمایه در گردش موفق به دریافت تسهیلاتی شدند که بر اساس عملکرد آن ها حدود ۶۹۰۰ اشتغال در این واحدها ایجاد شد. معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی درباره استفاده طرح های صنعتی از منابع این طرح نیز گفت: با تکمیل ۲۷۹ طرح نیمه تمام صنعتی و اخذ پروانه بهره برداری توسط آن ها در این طرح بخشی از مشکلات این طرح ها حل و فصل شد و در عین حال ۱۲۰ واحد صنعتی فعال از تسهیلات سرمایه در گردش که نتیجه آن تامین مواد اولیه، پرداخت حقوق و دستمزد و تثبیت اشتغال و نهایتا جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی بوده است، استفاده کرده اند. سلیمانی با اشاره به طرح دیگری با عنوان طرح کمک به نوسازی و تجدید ساختار صنایع که در دستور کار سازمان قرار گرفت، ادامه داد: بر اساس این طرح نیز ۸۷۹ واحد صنعتی که پیش از این به بهره برداری رسیده بودند، جهت نوسازی، بازسازی و تامین سرمایه در گردش از منابع این طرح استفاده کردند. وی افزود: بر این اساس تعداد ۷۵۴ واحد صنعتی به بهره برداری رسیده نیز توانستند، بازسازی خط تولید، ماشین آلات و فناوری خود را به مرحله اجرایی برسانند و ۱۲۵ واحد نیز از این منابع برای تامین سرمایه در گردش خود استفاده کردند که تامین مواد اولیه، حقوق و دستمزد از اثرات آن است. به گفته معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، میزان اشتغال در این واحدها بر اساس آمار ۲۲ هزار و ۸۶۰ نفر است. آمار نشان می‌دهد که با توجه به اهمیت صنایع کوچک در اشتغال کشور و همچنین رشد اقتصادی، از لحاظ مالی چندان توجه ویژه‌ای به آنها نشده است، در حالی که شاید پرداخت میزان کمی تسهیلات به این بخش می‌توانست از تعطیلی آن ها به این شکل جلوگیری کند. به هر حال می‌توان امیدوار بود در سال جاری با تغییر رویکرد دولت به سمت این صنایع بخشی از مشکلات این بخش حل شود. منبع: ایسنا
کدخبر: 309944
ارسال نظر

موضوعات داغ