یک روز پس از رسیدن جنگنده ها و نظامیان آمریکایی به پایکاه نظامی اینجرلیک ترکیه شاهد سلسله حملاتی در مناطق مختلف بود.

امروز-دوشنبه-ترکیه شاهد وقوع سلسله حملاتی بود که دو حمله آنها در استانبول کنسولگری آمریکا و یک مرکز پلیس را هدف قرار داد.در انفجار بمبی در جنوب شرق این کشور نیز در سایه ادامه بمباران مواضع شورشیان حزب کارگران کردستان(پ ک ک)چهار نیروی پلیس کشته شدند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران،خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت:یک مسئول ترکیه ای امروز به خبرگزاری فرانسه گفت که آنکارا یک گروه چپگرای تندرو را حمله به کنسولگری آمریکا در استانبول متهم می کند و شورشیان کرد را متهم به حمله به یک مرکز پلیس می داند که در نتیجه آن چهار پلیش جان خود را از دست دادند.

این مسئول که نخواست نامش فاش شود گفت که حمله به کنسولگری آمریکا مرتبط با «حزب/جبهه آزادیبخش خلق انقلابی»است،گروه تندرویی که سال 2013 مسئولیت حمله انتحاری به سفارت آمریکا در آنکارا را به عهده گرفت.

وی پ ک ک را مسئول حمله انتحاری به یک مرکز پلیس را دانست.

در این حمله که با یک خودروی بمب گذاری توسط یک عامل انتحاری صورت گرفت یک مرکز پلیس در منطقه «سلطان بایلی»در بخش آسیایی استانبول شب گذشته مورد حمله قرار گرفت و 10 نفر از جمله سه نیروی پلیس زخمی شدند.

در پی این حمله در طول شب گذشته درگیری هایی میان نیروهای امنیتی و افراد مسلحی که به این مرکز پلیس تیراندازی می کردند،به وقوع پیوست.

صبح امروز نیز پلیس دو فرد مسلح را که اعلام نکرد وابسته به چه گروهی هستند را در این درگیری کشت.

شبکه «ان تی وی»نیز اعلام کرد که در این درگیری یک نیروی پلیس کشته شد اما این خبر به طور رسمی تایید نشد است.

تلویزیون رسمی ترکیه نیز اعلام کرد که صبح امروز افراد مسلح به سمت کنسولگری آمریکا در منطقه آرام «ایستینیه» در استانبول آتش گشودند.

نیروهای امنیتی پس از این حمله عملیات تعقیب و گریز افراد مسلح را انجام دادند و رسانه های ترکیه ساعاتی پس از آن اعلام کردند که یکی از عاملان حمله به کنسولگری آمریکا که یک زن است را دستگیر کردند.

دولت یا رسانه های جمعی ترکیه هیچ گروهی را به عنوان مسئول این دو حمله اعلام نکردند اما این حملات در زمانی به وقوع پیوسته است که تنش در ترکیه پس از حملات هوایی که آنکارا علیه شورشیان پ ک ک در ترکیه و شمال عراق آغاز کرده،بالا گرفته است.

در استان «شیرناکـ»که در مرزهای ترکیه با سوریه و عراق (جنوب شرق)واقع شده است چهار نیروی پلیس در انفجار بمب کنارجاده ای در منطقه «سیلوبی»کشته شدند و مسئولیت این حمله به گفته منابع رسانه ای محلی به عهده پ ک ک گذاشته شد.

در حادثه ای جداگانه یک نظامی ترکیه در حمله موشکی شورشیان کرد به یک بالکرد نظامی در زمان انتقال نظامیان در منطقه«بیت شباب»دراستان شیرناک کشته شد.

در پی این حمله ارتش ترکیه عملیات نظامی گسترده ای را آغاز کرد و بالگردهای کبرا منطقه را مورد حمله قرار دادند.

حمله انتحاری در شهر«سوروچ»در 20 جولای که باعث کشته شدن 32 نفر شد و به گروه تروریستی داعش نسبت داده شد جرقه آغاز درگیری های خشونت بار در ترکیه زده شد تا بدین ترتیب آتش بس دو ساله میان آنکارا و شورشیان که از سال 2013 آغاز شد،پایان داده شود.

آنکارا در بیست و چهارم جولای «جنگ علیه تروریسم» را اعلام کرد و در آن واحد داعش و پ ک ک را مورد حمله قرار داد.

اما بمباران ها به شکل خاص مواضع پ ک ک را مورد هدف قرار داده و به شکل رسمی مواضع داعش در سوریه فقط سه بار بمباران شد.

در همین حال،پ ک ک مسئولیت کشتن بیش از 20 پلیس و نیروی امنیتی ترکیه را طی دو هفته گذشته در پاسخ به حملات هوایی علیه مواضع این حزب را به عهده گرفته است.

خبرگزاری آناتولی پیش از این از کشته شدن 390 تروریست و زخمی شدن 400 نفر دیگر در بمباران مواضع پ ک ک در ترکیه و شمال عراق خبر داده بود.

شورش حزب کارگران کردستان که 30 سال پیش آغاز شد باعث کشته شدن ده ها هزار نفر شد.

ترکیه،ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده اند اما شرکای غربی ترکیه از آنکارا خواستند که در بمباران های خود خویشتنداری نشان دهد.

دولت ترکیه وعده داده است که در کنار ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا قرار گیرد و بمباران مواضع داعش را آغاز کند.نیروها و جنگنده های آمریکایی در عمل به پایگاه هوایی انجرلیک در جنوب ترکیه رسیدند و قرار است از این پایگاه نظامی حملات به داعش در سوریه را آغاز کنند.

آنکارا همچنین عملیات گسترده ای را در استانبول و دیگر شهرها برای بازداشت شورشیان جبهه آزادیبخش خلق انقلابی که سال 2013 مسئولیت حمله به سفارت آمریکا در آنکارا را به عهده گرفته بود،انجام داد.

از اواخر ماه پیش تا کنون 1300 نفر در عملیات های امنیتی که عناصر وابسته به پ ک ک و جبهه آزادیبخش خلق مردمی و داعش را هدف قرار داد،توسط نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شدند.

منبع:خبرگزاری فرانسه

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.