«مایکل براون» نهم ماه اوت سال گذشته توسط «دارن ویلسون» افسر پلیس شهر فرگوسن هدف شلیک شش گلوله قرار گرفت و کشته شد. این حادثه اعتراضات خیابانی را به دنبال داشت و با تبرئۀ پلیس ضارب، تبدیل به شورش های شهری در این ایالت شد.

درست یک سال پیش بود که «مایکل براون» جوان سیاه پوست، در یکی از خیابان های فرگوسن بدست پلیس سفید پوست کشته شد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌ رسانی جماران، «سی ان ان» در یادداشتی به همین بهانه نوشت: جزئیات آنچه در تاریخ نهم اوت سال 2014 رخ داد و روزهای اعتراض آمیز پس از آن به برگه هایی از تاریخ فرگوسن و آمریکا به طور کلی تبدیل شد. بحث بر سر این پرونده، اغلب به اقدامات نژادپرستانه می رسد.

همه تمرکز ها بر این موضوع است که «دارن ویلسون» افسر پلیس سفید پوست پس از آنکه «مایل براون» از دستور وی برای ایستادن در وسط خیابان تمرد کرده است، در حالیکه دستانش را بر بالای سر برده بود، به ضرب گلوله وی را کشت.

اما هیئت منصفه و وزارت دادگستری داستان را به گونه ای دیگر روایت کرد و ویلسون را تبرئه کرد.

فرگوسن شاهد ماه ها اعتراض پس از این حادثه بود و مرگ براون، به نمادی برای نحوه برخورد پلیس با سیاه پوستان تبدیل شد.

معترضان معتقدند واکنش پلیس به تظاهرات های مسالمت آمیز آنها پس از کشته شدن براون و سرکوب این تظاهرات ها، اثبات می کند که: پلیس آشکارا با مردم سیاه پوست بی رحمانه تر از سفید پوستان رفتار می کند.

در حال حاضر یک سال از این تیراندازی می گذرد، رئیس پلیس موقت فرگوسن سیاه پوست است و نیمی از اعضای شورای این شهر سیاه پوست هستند.

چنین تغییراتی در این شهر - که 67 درصد از ساکنان آن آفریقایی-آمریکایی هستند - پس از تظاهرات های پیاپی سیاه پوستان صورت گرفت.

آیا این تغییرات ادامه خواهد یافت؟

در حالی که در برخی پست های این شهر تغییراتی قابل مشاهده است، همچنان شک و تردید ها در خصوص عملکرد پلیس فرگوسن پابرجاست چرا که سه مورد از مهم ترین پست ها از لحاظ فنی موقتی است. رئیس پلیس موقت فرگوسن، این پست را به مدت شش ماه برعهده خواهد داشت.

«تامی پیرسون» کشیش کلیسای «سنت مارک فمیلی» می گوید: این تغییرات چیزی نیست که مردم می خواهند. آنها تغییرات واقعی را می طلبند.

تا کنون، تنها 10 درصد از نیروهای پلیس این شهر سیاه پوست شده اند.

تاکنون درخواست مردم برای تغییر شهردار فرگوسن بدون پاسخ باقی مانده است.

تظاهرات ها توجه ها را به موضوع جلب کرد

«بلیک اشبی» شهروند سفید پوستی است که می گوید سال گذشته به خیابان ها آمد و اعتراض کرد. او هم معتقد است که ایجاد تغییرات یک ضرورت است.

اشبی گفت: از نظر آماری، بسیار سخت است که مدعی شویم جامعه ما به اندازه سفید پوستان برای شهروندان آفریقایی-آمریکایی ارزش قائل می شود. شما می توانید این اختلاف را در آمار مشاهده کنید.

کشیش پیرسون، میزبان تجمعی در اعتراض به تبعیض میان سیاه پوستان و سفید پوستان بوده است. وی معتقد است که این تجمعات و اعتراضات مشکل را حل نمی کند بلکه تنها توجه ها را به مشکل منعطف می کند.

یک سال بعد

در سالگرد مرگ براون، برخی از مناطق این شهر شاهد تجمعات و راهپیمایی های مسالمت آمیزی بود.

صدها نفر روز یکشنبه در شهر فرگوسن، با برگزاری راهپیمایی، سالگرد مرگ «مایکل براون» را گرامی داشتند. این راهپیمایی با چهار دقیقه و نیم سکوت و از مقابل منزل مسکونی خانواده این جوان 18 ساله آغاز شد.

پدر براون، در این راهپیمایی خطاب به حاضران گفت: «من می خواهم تمام عشقم را به خانواده ام، دوستانم، مردمم، دوستان جدیدی که یافته ایم و همۀ دنیا تقدیم کنم. همۀ دنیا و همۀ کسانی که این کارها را کردند. اگر همۀ شما نبودید، آنها این اتفاق بزرگ را مخفی می کردند.»


یک سنگ قبر، یک میراث

فرگوسن محل پیدایش یک جنبش است که همچنان با اشک، خشم و سوالات پاسخ نداده ای، دنبال می شود. امروز، تنها چند قدم دورتر، یک سنگ قبر یادبود برای «مایکل براون» وجود دارد.

طی ماههای اخیر، موارد مشابهی در آمریکا اتفاق افتاده است که از آن جمله می توان به مرگ «اریک گارنر» اشاره کرد. این مرد ۴۳ ساله ی آمریکایی که به ناراحتی قلبی دچار بود، به هنگام دستگیری به جرم فروش سیگار غیرقانونی، زیر فشار وارده از سوی پلیس هایی که سعی در بی حرکت نگاه داشتن وی داشتند، دچار خفگی شد و جان باخت.

و اعتراضات ادامه خواهد یافت تا زمانی که تغییری مشاهده شود.

منبع: شبکه سی ان ان

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.