پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، رهبر سنگاپور سال‌های آخر عمرش خواستار مرگ بی درد شده بود.
روز دوشنبه دختر «لی کوآن یو» رهبر، بنیانگذار و اولین نسخت وزیر سنگاپور آشکار کرد که وی پس از مرگ همسرش به شدت در هم شکست و در سال‌های آخر زندگی از پزشکان خواستار مرگ آسان و بی درد شده بود.
«لی وی لینک» دختر وی پزشک است و یک روز پس از پنجاهمین سالگرد استقلال سنگاپور در ستونی برای روزنامه «استریتس تایمز» نوشت که سال های آخر زندگی بدون مادرم برای پدرم بسیار غمناک و دشوار بود.
لی وی لینک نوشت: وی موضوع مرگ بی درد ‌را با پزشکانش در میان گذاشته بود و آنان به وی گفته بودند که این کار در سنگاپور غیرقانونی است. من نیز به پدرم گفته بودم که برای من هم کمک کردن به او برای انجام این عمل غیر قانونی و بی اخلاقی است.
ستونی که به لی وی لینک مشاور ارشد موسسه ملی علوم اعصاب اختصاص داده شده بود نیز نگاهی اجمالی به زندگی با نفوذترین خانواده سنگاپور - لی هسین لونگ نخست وزیر فعلی این کشور که برادر بزرگتر لی وی لینگ نیز است - انداخته بود.
درگذشت لی کوآن یو در تاریخ ۲۳ مارس سال جاری در سن ۹۱ سالگی پس از بستری طولانی مدت در بیمارستان به علت ذات الریه سبب غم و اندوه بی سابقه ای در میان مردم سنگاپور شد.
در کتابی که در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسید لی اظهار کرده بود که روز به روز ضعیف تر می شود و خواستار یک مرگ سریع است.
او به سرعت پس از مرگ همسر ۶۳ ساله اش در سال ۲۰۱۰ شکسته شد و به ندرت در سال‌های آخر عمرش در انظار عمومی نمایان می شد.
لی کوآن یو در وصیتی رسمی و قانونی در مورد امور پزشکی خود تائید کرده بود که در صورت بی هوشی و نزدیک بودن به مرگ طبیعی پزشکان از هیچ درمان حیات بخشی برای ادامه زندگی وی استفاده نکنند.
این دولتمرد تحصیل کرده رشته حقوق در بریتانیا نقش به سزایی برای تبدیل شدن سنگاپور به یکی از ثروتمندترین، با امنیت ترین و با ثبات ترین کشورهای جهان ایفا کرده بود اما حکمرانی آهنین وی نیز مورد انتقاداتی بود.

او مخالفانش را سرکوب، کنترل سیاسی شدیدی اعمال و قوانین اجتماعی سختگیرانه‌ای وضع کرد. او به خاطر قبضه شدید قدرت مورد انتقاد بود. تحت حاکمیت او آزادی بیان به شدت محدود شد و مخالفان سیاسی به دادگاه کشانده شدند.
وی از سال ۱۹۵۹ هنگامی که سنگاپور از مستعمره بریتانیا در آمد تا سال ۱۹۹۰ نخست وزیر این کشور بود. لی کوآن این کشور را برای استقلالش در سال ۱۹۶۵ پس از ایجاد یک اتحادیه مختصر رهبری کرد .
لی کوآن به نفع گو چوک تانگ معاون خود از نخست وزیری استعفا کرد .

در دوره مدیریت گو چوک تونگ دومین نخست وزیر سنگاپور، او به عنوان وزیر ارشد خدمت کرد.
در سال ۲۰۰۷ او به اینترنشنال هرالد تربیون گفت سنگاپور خالی از ایدئولوژی است.
در سال ۲۰۱۲ او اعلام کرد که پس از پنجاه سال، خود را بازنشسته می کند و از کابینه کنار می رود.
عکس: خبرگزاری فرانسه
مترجم: گلناز سادات غفاری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.