با وجود تلاش ها برای گل و بلبل نشان دادن تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری 2016 آمریکا، کمپین های تبلیغاتی، با جنجال هایی همراه بوده است.

کمپین های تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در حال برگزاری است و این تبلیغات تاکنون جنجال هایی داشته است که بیش از همه حول یک جنجال می چرخد: عملکردهای فراموش نشدنی و انفجاری «دونالد ترامپ» میلیاردر و غول ملک و املاک.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌ رسانی جماران، فعالیت های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی ادامه دارد که آنچه در حزب جمهوری خواه بیشتر خود را جلوه می‌دهد، تعدد نامزدها است نامزدهایی که مواضع آنها در برخی موضوعات بسیار از هم دور است.

در اینجا لحظات جنجالی این مناظرات را مرور می کنیم:

1. «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا در مناظره روز پنجشنبه از سئوال خانم «مگین کلی» خبرنگار شبکه فاکس نیوز درباره اظهارات قبلی وی پیرامون زنان خشمگین شد. خانم کلی با اشاره به الفاظ تحقیرآمیزی که وی در مناظره قبلی خود درباره زنان به کار برده بود پرسید: آیا این کلمات نشان دهنده «خلق و خوی مردی است که ما باید وی را به عنوان رئیس جمهور خود انتخاب کنیم؟»

ترامپ در واپسین ساعات روز جمعه در مصاحبه ای با شبکه سی اِن ان گفت: زمانی که خبرنگار فاکس این سئوال را می پرسید:«خون از چشمانش بیرون زده و وی غرق خون شده بود.» بعد از اینکه این مصاحبه روی آنتن رفت، برگزار کنندگان نشست مهم محافظه کاران آمریکا، نام «ترامپ» را از فهرست دعوت شدگان برای نشست روز شنبه حذف کردند.

2. «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات انتخابات آمریکا می گوید او و «بیل کلینتون» در سال 2001 ورشکسته شده بودند.

هنوز 10 ماه از آغاز مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری «هیلاری کلینتون» نگذشته بود که او با اعلام اینکه او و خانواده اش در سال 2001 به حالت ورشکستگی کاخ سفید را ترک کردند، همه را متحیر کرد.

اما کلینتون فراموش کرد بگوید که آنها چگونه به سرعت توانستند بار دیگر درآمدی را داشته باشند که هیچ آمریکایی حتی در خواب هم نمی تواند ببیند. این سخنان کلینتون در تبلیغات ضد وی بسیار استفاده می شود.

به دنبال نامزدی «هیلاری کلینتون» از حزب دموکرات برای انتخابات 2016 ریاست جمهوری آمریکا و قانونی که نامزدها را ملزم می ‌کند تا 15 ماه می دارایی‌های شخصی خود را اعلام کنند، مشخص شده است که وی و همسرش «بیل کلینتون» رئیس ‌جمهور اسبق آمریکا، از ژانویه 2014 دستکم 30 میلیون دلار درآمد داشته ‌اند.

این در حالی است که نابرابری اقتصادی، موضوعی است که هر دو حزب در رقابت برای ورود به کاخ سفید، به آن توجه داشته ‌اند.

3. «مایک هاکبی» می گوید «باراک اوباما»، اسرائیل را به سمت درب کوره می برد.

«مایک هاکبی» فرماندار سابق آرکانزاس در مصاحبه ای با «بریت بارت نیوز»، مخالفت خود را با توافق با ایران با بدترین الفاظ ممکن اعلام کرد.

هاکبی مدعی شد که آمریکا همه چیز را تسلیم ایران کرده و نتیجه‌ گیری کرد که به همین دلیل توافق با ایران «باید متوقف شود».

این ادعاهای هاکبی جنجال بزرگی را به راه انداخت و تا چند روز مقامات به آن واکنش نشان می دادند و خواستار عذرخواهی هاکبی می شدند.

4. «تد کروز» در سنا «میچ مک کانل» را دروغگو خواند.

سناتور «تد کروز» از تگزاس، از زمان انتخابات اش در سال 2012 ، به این موضوع افتخار می کرد که مبارزاتی طولانی تر و سخت تر از دیگر محافظه کاران داشته است. بنابراین تصمیم « میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنا برای به رای گذاشتن اصلاحیه تمدید منشور بانک صادرات و واردات برای کروز بیش از حد سنگین بود به گونه ای که گفت مک کانل به قول خود عمل نکرده و سناتورها نباید به هم دروغ بگویند.

این توهین یک سناتور به رهبر ارشد سناتورها جنجالی بزرگ در تاریخ تبلیغات انتخاباتی آمریکا محسوب می شود.

5. تابستان شکست خورده «ترامپ»: وی به «جان مک کین» حمله کرد.

«دونالد ترامپ» در یک سخنرانی در ایالت آیوا گفته است آیا می توان «مک کین» را که در گذشته زندانی سیاسی بوده است به عنوان قهرمان جنگی به شمار آورد؟ رقبای وی در انتخابات ریاست جمهوری به همین علت انتقادات زیادی را علیه وی مطرح کرده اند.

«جان مک کینن به علت سقوط هواپیمایش در هانوی از ناحیه دو پا و یک دست دچار شکستگی شد و پنج سال در زندان به سر برد که دو سال از آن در انفرادی بود. وی در این مدت شکنجه شد.

«ریک پری» فرماندار سابق تگزاس گفته است: تعرض به کهنه سربازان موجب کاهش قدرت ترامپ شده است و باید در اسرع وقت از رقابت انتخاباتی خارج شود.

«جب بوش» هم گفته است: باید از تهمت زدن خودداری کنیم. همه کهنه سربازان شایسته احترامند.

به نظر نمی رسد این جنجال به این زودی فروکش کند.

6. «دونالد ترامپ» در اقدامی جنجالی در یک سخنرانی، شماره تلفن همراه سناتور «لیندسی گراهام» یکی از دیگر از نامزدهای این حزب که منتقد جدی ترامپ هم هست را برای همه خواند.

در واکنش به انتقادات شدید گراهام از تبلیغات اش، ترامپ در اقدامی جنجالی در یک سخنرانی انتخاباتی در جمع حامیانش شماره تلفن سناتور جمهوری خواه را برای همگان خواند و از مخاطبان خواست به گراهام تماس بگیرند.

«دونالد ترامپ» با بیان اینکه «لیندسی گراهام» یک بار برای اینکه در برنامه شبکه فاکس نیوز حضور یابد، با او تماس گرفته و شماره خود را داده گفت: «خیلی خارق‌ العاده است که او اصلا یک فرد هوشمندی به نظر نمی ‌رسد. از نظر من او فرد هوشمندی نیست».

وی افزود: «این کسی نیست که 4 سال قبل به من زنگ زده بود؟ بله او، لیندسی گراهام 3 یا 4 سال قبل به من زنگ زد و من در آن زمان حتی او را نمی شناختم».

در واکنش به این اقدام، مشاور «لیندسی گراهام» ضمن انتقاد شدید از اظهارات «دونالد ترامپ» تایید کرد که شماره‌ ای که وی برای همه خواند، شماره تلفن همراه سناتور و نامزد انتخابات 2016 بوده است.

یک روز پس از این اقدام، ویدیویی جالب از «لیندسی گراهام» پخش شد. در این ویدیو، «گراهام» با توسل به وسایلی نظیر ساطور، چوب گلف، مخلوط کن و غیره سعی در خرد کردن گوشی همراه خود داشت.

7. «کریس کریستی» بر سر یک حامی آزادی اسلحه فریاد زد.

نیوجرسی ممکن است بزرگترین حامی آزادی اسلحه در آمریکا نباشد، اما فرماندار آنجا یعنی «کریس کریستی»، دوست ندارد بر سر سابقه متمم دوم خود در این زمینه به چالش کشیده شود. او این سبک مقابله خود را در سالن شهر آیووا به نمایش گذاشت و بر سر فریاد یک فعال طرفدار آزادی اسلحه فریاد زد و گفت: من هنوز منتظرم یک حقیقت را از زبان شما بشنوم، حقیقتی درباره ضد اسلحه بودن خودم!

8. «مارتین اومالی» و «برنی ساندرز» با توجه به افزایش تظاهرات های نژادپرستانه تلاش کردند وارد فاز حمایت از سیاه پوستان بشوند و از این راه حامی جذب کنند . آنها به همین دلیل در تجمعی در فونیکس اعلام کردند «زندگی سیاه پوستان یکی از مشغله های ما است».

با فریاد برخی سفید پوستان حاضر در تجمع، آنها اعلام کردند: «هم زندگی سیاه پوستان و هم سفید پوستان - هم زندگی همه مردم آمریکا- از مشغله های ماست.

ساندرس همچنین بر سر معترضان خشمگین فریاد زد.

در نهایت هر دو بعدا مجبور به عذرخواهی شدند.

9. «جب بوشن در تمام مبارزات انتخاباتی در جنگ عراق فرو رفت.

استدلال «جورج دبلیو بوش» رئیس جمهور سابق برای آغاز جنگ عراق به بهانه دستیابی این کشور به سلاح های کشتار جمعی، از اساس اشتباه بوده است. بنابراین این اشتباه به میراثی برای برادرش «جب بوش» که اکنون کاندیدای ریاست جمهوری شده، تبدیل شده است و همه در مصاحبه ها و مناظراتشان تلاش می کنند موضع وی را در این خصوص بدانند.

او در ماه مه در مصاحبه با فاکس نیوز موضع خود را تصادفا بیان کرد. او به رای مثبت «هیلاری کلینتون» در کنگره به آغاز این جنگ اشاره کرد و گفت او هم با این جنگ موافق است. انتقادات پس از این اظهار نظر وی بالا گرفت و وی در نهایت حرف خود را پس گرفت.

10. «رند پال» مجری تلویزیونی را ساکت کرد.

«رند پال» سناتور ایالت کنتاکی، در مورد موضع گیری خود در قبال زنان، تند تر از «ترامپ» رفتار کرد تا جایی که در یک مصاحبه تلویزیونی با CNBC، زمانی که نتوانست پاسخ سوال مجری زن این شبکه را بدهد، با قرار دادن انگشت خود بر روی دهانش به مجری گفت: «هیس»!

11. «لینکلن چافی» سیستم متریک خود را اعلام کرد.

«لینکلن چافی» که به تازگی کاندیداتوری خود را اعلام کرده است، طی یک سخنرانی با اعلام خبر ورود خود به انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اجازه دهید شهامت داشته باشیم. اجازه دهید همچون بقیه جهان به سیستم متریک بپیوندیم.

دستگاه متریک یک دستگاه اندازه ‌گیری دهدهی است. این دستگاه برای اولین بار در فرانسه در سال ۱۷۹۱ پذیرفته شده و هم ‌اکنون پایه دستگاه اندازه ‌گیری در تمامی کشورهای جهان به جز آمریکا، لیبریا و برمه‌ است.

فرماندار سابق رود آیلند توضیح داد که سیستم متریک در کانادا، جایی که او قبلا زندگی می کرد، به خوبی کار می کرد و می تواند به شرکت ها در صرفه جویی پول کمک کند و از اشتباهات در اندازه گیری و تجارت بین المللی جلوگیری کند. هنوز هم این اظهارات «چافی» واکنش هایی را به دنبال دارد.

12. «بن کارسون»: برخی مردان وارد زندان می شوند و زمانی که بیرون می آیند، همجنسگرا هستند.

«بن کارسون» جراح بازنشسته مغز و اعصاب مجبور شد چند ساعت پس از جنجال به راه افتاده پس از این اظهارات خود در خصوص زندانیان و هم جنس گرا شدنشان در مصاحبه با سی ان ان، عذرخواهی کند.

13. هیلاری کلینتون و سوار ون شدن.

«هیلاری کلینتون» در تبلیغات انتخاباتی امسال خود به جولان دادن در خیابان های آیووا و نیوهمپشایر پرداخت.

آنچه بیشترین توجه را به خود جلب کرد، خودروی ونی بود که وی با آن مسافرت می کرد. این ون سیاه رنگ وی، «اسکوبای» نام دارد.

انتخابات سال 2016 آمریکا از پیچیدگی های بسیاری برخوردار است. از یک سو نامزد فعلی دموکرات‌ ها یعنی «هیلاری کلینتون» و بنیاد معروف «کلینتون» منابع مالی فراوانی در اختیار دارد که می‌ تواند تضمین کننده پیروزی نامزد دموکرات‌ ها در انتخابات آتی باشد و از سوی دیگر جمهوری خواهان نیز آنقدر رابطه پیچیده و محکمی با لابی های اسرائیلی دارند که از هم اینک اطمینان دارند اگر میزان منابع مالی نشان ‌دهنده احتمال پیروزی یکی از نامزدها در انتخابات باشد، مسلماً لابی های اسرائیل آن‌ ها را تنها نخواهند گذاشت.

منبع: شبکه سی ان ان

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.