بی ثباتی سیاسی و امنیتی در ترکیه بر اقتصاد این کشور به ویژه بر بخش گردشگری تاثیر منفی می گذارد.

پایان آتش بس میان دولت ترکیه و شورشیان حزب کارگران کردستان ضربه بدی به اقتصاد ترکیه به شمار می رود که اساسا در مرحله دشواری به سر می برد و به باور برخی از کارشناسان اوضاع اقتصادی ترکیه در سایه مشخص نبودن افق سیاسی در این کشور بدتر می شود.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران،خبرگزاری فرانسه نوشت:پس از گذشت نزدیک به دو ماه از انتخابات پارلمانی ترکیه که حزب عدالت و توسعه حاکم بر این کشور در دستیابی به اکثریت مطلق شکست خورد، همچنان تشکیل دولت جدید در هاله ای از ابهام فرو رفته و همین مسائل باعث نگرانی بخش اقتصادی این کشور شده است؛ بخشی که درگیری های شرق این کشور نیز آن را به شدت نگران کرده است.

اوضاع سیاسی و امنیتی در درجه نخست بر بخش گردشگری که در اصل از کاهش استقبال گردشگران در بخش حوزه دریای مدیترانه رنج می برد و بر میزان بخش تجاری ترکیه تاثیر می گذارد.

«اینان دمیر»رئیس بخش اقتصادی در بانک«فاینانس بانک»گفت که از سرگیری خشونت ها با حزب کارگران کردستان (پ ک ک )و احتمال برگزاری انتخابات جدید راه حلی برای اوضاع سیاسی در این کشور نیست و این بر هزینه های دولت و میزان بهره که انتظار می رود به شدت بالا رود،بازتاب پیدا می کند.

این کارشناس ترک به خبرگزاری فرانسه گفت که امکان برگزاری انتخابات زودهنگام بر فضای سرمایه گذاری تاثیر می گذارد.

حزب عدالت و توسعه در حال حاضر با حزب خلق جمهوری خواه(حزب سوسیالیست دموکرات)برای تشکیل دولت ائتلافی مذاکره می کند اما این مذاکرات شاهد هیچ گونه پیشرفتی نیست در حالی که انتظار می رود در مهلتی که بر اساس قانون اساسی ترکیه حداکثر تا 23 آگوست به نتیجه ای برسد.در غیر این صورت «رجب طیب اردوغان»رئیس جمهوری ترکیه می تواند پارلمان را منحل و دعوت به برگزاری انتخابات جدید کند؛انتخاباتی که نتایج آن از قبل مشخص نیست.

این مشکلات سیاسی می تواند بر شکنندگی«معجزه اقتصادی»ترکیه که از دشواری های زیادی رنج می برد،بیفزاید.

ترکیه به مدت تقریبا یک دهه به عنوان یک کشور در حال پیشرفت و توسعه یافته توصیف می شد و گاهی اوقات رشدی در حدود 10 درصد ثبت کرده است و اقتصاد ترکیه به شکل سریعی پس از بحران مالی جهانی درسال های 2008 و 2009 بهبود پیدا کرد اما نشانه های ضعف در این اقتصاد از سه سال پیش نمایان شده است.

نشانه های اقتصادی اندکی باقی مانده است که دولت بتواند به آنها افتخار کند.رشد اقتصادی در ترکیه به 2.4درصد کاهش پیدا کرد و ارزش لیره ترکیه نیز به شدت کاهش پیدا کرد.به نظر دمیر رسیدن هدف رشدی که دولت در سال 2015 آن را به 4درصد کاهش داد،بسیار دشوار است.

اما بورس استانبول از ابتدای سال نزدیک به 20 درصد شاهد کاهش ارزش بوده است و این بسیار بالاتر از میزان کاهش ارزش بورس های بیشتر کشورهای در حال توسعه دیگر است.

بخش گردشگری ترکیه که بخش اساسی اقتصاد این کشور به شمار می رود پس از حمله به هتل گردشگران در شهر«سوسه»تونس در ماه ژوئن مورد توجه گردشگران واقع شد و در همان زمان آژانس های مسافرتی به ویژه در آلمان اعلام کردند که برخی از مشتریان خود را بار دیگر به ترکیه می فرستد.اما این توجه چندان طول نمی کشد.

بر اساس آمار رسمی، درآمدهای ترکیه از بخش گردشگری طی نیمه نخست سال 2015 در نتیجه جنگ در عراق و سوریه همسایه های ترکیه نزدیک به 9درصد کاهش پیدا کرد و از 13.7میلیارد دلار در همین مدت در سال گذشته به 12.5میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

کاهش مشابهی در صادرات ترکیه نیز در نیمه نخست سال جاری دیده می شود.صادرات ترکیه در نیمه نسخت سال 2015 از 80 میلیون دلار در نیمه نخست سال 2014 به 73.3 میلیارد دلار در نیمه نخست سال جاری رسید.

«گونگور اوراس»کارشناس اقتصادی روز گذشته در روزنامه ملیت با اشاره به مشکلات بخش گردشگری و میزان تجاری که شاهد کسری مزمنی است تاکید کرد که طی چند ماه آینده هیچ گونه فرصتی برای به وجود آمدن گشایش در این دو بخش وجود ندارد.

به باور این کارشناس مشهور نقاط ضعف این دو بخش بر تولید صنعتی تاثیری بسیار منفی می گذارد.

«سرکان دمیرتاش»تحلیلگر سیاسی نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که بی ثباتی سیاسی بدترین چیزی است که سرمایه گذاران خارجی از آن بسیار بدشان می آید.

دمیرتاش افزود که ترکیه مدیون ورود زیاد سرمایه هاست و اگر چنین چیزی رخ ندهد اقتصادش به خطر می افتد.

وی تاکید کرد که به احتمال زیاد انتخابات پارلمانی زودهنگام باعث می شود که افق سیاسی در این کشور برای مدتی طولانی تر در هاله ای از ابهام فرو رود.

اما اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هیچ گونه نگرانی از خود نشان نداده و بر این باور است که این وضعیت گذراست.

اردوغان به خبرنگارانی که اخیرا وی را در سفر آسیایی اش همراهی کردند گفت که مشکلات اقتصادی جدی را انتظار ندارد و ابراز اطمینان کرد که در صورت رخ دادن فرایند انتقال سالم (در اشاره به تشکیل دولت)اقتصاد به سرعت بهبود پیدا می کند.

منبع: خبرگزاری فرانسه

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.