در آستانه لغو تحریم ها و پس از سفر «فابیوس» به تهران، این بحث مطرح شده که خرید جنگنده از کدام کشور در اولویت ایران قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، المانیتور در گزارشی نوشت: جنبه های امنیتی مهمی در سفر هفته گذشته «لوران فابیوس» به ایران - به عنوان نخستین سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران پس از 12 سال - وجود داشت. پس از این سفر، «محمد باقر نوبخت» سخنگوی دولت ایران گفت که «فرانسه می تواند نیاز ما را برای خرید جنگنده های میراژ برآورده کند ... خرید هواپیماهای جدید میراژ در اولویت نخست نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.»

در طول جنگ اول خلیج فارس، ایران به تعدادی از هواپیماهای داسو میراژ F-1 دست یافت. کنترل این هواپیماها به عنوان بخشی از غرامت جنگ 1980-1988 با عراق به دست ایران افتاد.

ایران در حال حاضر 24 فروند هواپیمای میراژ F-1BQ و F-1EQ در اختیار دارد.

ایران به چند دلیل تمایلی برای خرید جنگنده های میراژ ندارد: اولا اینکه آخرین مدل میراژ، 5EI -2000 است که فرانسه در سال 2007 تولید آن را متوقف کرد. ایران نمی تواند جت های جدید میراژ را خریداری کند زیرا خطوط تولید آن، مدتها است که متوقف شده است. بنابراین، دو سناریو، احتمالا در نظر گرفته می شود: نخست، دریافت تجهیزات مدرن و قطعات یدکی از شرکت حمل و نقل هوایی فرانسوی «داسو» و دوم، خرید جنگنده میراژ 2000 که در حال حاضر در نیروی هوایی فرانسه در حال استفاده است. سناریوی دوم قابل تصور است زیرا فرانسه در حال جایگزین کردن میراژ با رافائل است.

دوما اینکه، هواپیماهای جنگی روسیه یک گزینه مناسب تری برای ایران هستند. ماه گذشته فرمانده نیروی دریایی ایران از نمایشگاه اسلحه های نیروی دریایی روسیه بازدید کرد. در طول سفر، منابع نظامی ایران گفتند که روسیه درخواست تهیه یک فهرست تسلیحاتی از ایران کرده است. علاوه بر این،«حسین دهقان» وزیر دفاع ایران، در طول سفر اخیر خود به مسکو با همتای روسی خود ملاقات کرد و دو طرف توافق نامه همکاری نظامی امضا کردند. روسیه تنها کشوری است که پس از انقلاب اسلامی هواپیماهای جنگی (میگ سری 29 و سری SU-24) به ایران فروخته است. از این رو، فرماندهان ایرانی اعتماد بیشتری به روسیه در مقایسه با کشورهای غربی مانند فرانسه یا آمریکا دارند. علاوه بر این، در سال های اخیر، دکترین و تجهیزات نیروهای مسلح ایران از غرب به سمت چین و روسیه تغییر کرده است.

سوما، میرا‌ژها جنگنده های چند منظوره می باشد. از لحاظ دفاع هوایی، ایران سرمایه گذاری قابل توجهی در زمینه موشک های زمین به هوا، اسلحه و همچنین طیف گسترده ای از رادارهای دور برد داشته است. از این رو، ایران به پشتیبانی چندانی نیاز ندارد. برخی از اسکادران های ایران هواپیماهای رهگیری مانند F-14A و SU-24 را در اختیار دارند که قابلیت ورود به جنگ های هوایی از راه دور را دارد. اگر ایران بخواهد تعدادی از جنگنده های میراژ 2000 را خریداری کند ، باید برای تامین سلاح های مربوطه، زیرساخت های حمل و نقل هوایی و مهندسین تعمیر و نگهداری این جنگنده ها نیز قراردادهای اضافی را به امضا برساند. این بدان معناست که بار مالی اضافی بر دوش ایران خواهد افتاد.

علاوه بر این، چین - مانند روسیه - در طول سه دهه گذشته روابط نظامی خوبی با ایران داشته است. در طول سفر فرمانده نیروی دریایی ایران به چین در اکتبر سال 2014، دو طرف در مورد همکاری های نظامی به توافق رسیدند، و وزیر دفاع چین گفت که پکن تهران را به عنوان یک شریک استراتژیک می بیند و به دنبال افزایش روابط نظامی در بخش آموزش و تامین اسلحه است. با این حال، بعید به نظر می رسد که چین هواپیماهای جنگی جدید برای ایران را تامین کند. جنگنده های چینی مانند J-10 و J-17 که پاکستان آنها را خریداری کرده است، هواپیماهای قدیمی چند منظوره است. نسل پنجم جدیدتر J-20، نیز گزینه ای برای ایران نیست زیرا هنوز در مرحله آزمایش نهایی است و چین تمایلی ندارد تا آخرین فن آوری های نظامی خود را به یک کشور دیگر به فروش برساند.

بنابراین روسیه می تواند یک منبع احتمالی برای هواپیماهای جنگی جدید ایران باشد. ایران در حال حاضر دارای اسکادران جنگنده رهگیر (F-14 & SU-24) بمب افکن (F-4 & SU-25) و جنگنده های (F-5, HESA ، آذرخش F-7A and HESA صاعقه) است. بنابراین نیروی هوایی ایران در کوتاه مدت نیازی به خرید این نوع از هواپیماها ندارد. در عوض، جنگنده های چند منظوره و پیشرفته ضرورتی برای نیروی هوایی ایران است. در واقع ممکن است که، در طول چند سال آینده با برداشته شدن محدودیت ها، ایران جنگنده های چند منظوره مانند SU-30، جنگنده های MiG-35، جنگنده های MiG-31 و یا به روز رسانی کردن جنگنده مدل MiG-29 خود با مدل SMT باشد.

منبع: پایگاه المانیتور

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.