داعش پس از بیش از 10 سال بار دیگر رویای جنگ افروزی در افغانستان را در سر می پروراند اما این بار با مهره های جدیدی از جنس داعش.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، «اریک درایتسر» کارشناس مسائل سیاسی از نیویورک در یادداشتی در پایگاه تحلیلی «نیو ایسترن اوت لوک» نوشت: ماهیت جنگ افغانستان در ماه های اخیر به طور چشمگیری تغییر کرده است. در حالی که آمریکا و ناتو همچنان به طور فعال در این کشور درگیر هستند، اهداف استراتژیک آنها کمی از زمان دولت بوش در یک دهه و نیم گذشته تغییر کرده است و چهره میدان جنگ، و مهره های فعال درگیر در جنگ به طور قابل توجهی عوض شده است.

ظهور داعش در افغانستان، همزمان با خروج قریب الوقوع نیروهای آمریکا و ناتو از کشور، طالبان را نیز به تحرک واداشته است.

این در حالی است که خبر مرگ رهبر گره طالبان به تازگی منتشر شده و تحلیلگران معتقدند که مرگ «ملا عمر»، بحرانی برای طالبان افغانستان خواهد بود و به طور بالقوه موجب تقویت داعش می شود.

ناظران معتقدند که تایید مرگ ملا عمر توسط طالبان موجب افزایش شکاف ها در این گروه می شود، آن هم در زمانی که گروه داعش در حال باز کردن پایی در افغانستان است.

طالبان اخیراً به داعش در زمینه افزایش نفوذش در این منطقه هشدار داده بود.

افغانستان در حال حاضر در جنگی که آمریکا و متحدان غربی و عرب آن در حوزه خلیج فارس به راه انداخته اند، گرفتار شده است. اگر خطوط این جنگ به درستی مشخص نشده، بدین دلیل است که رسانه های غربی، و تمامی اتاق فکرها نتوانسته اند زمینه واقعی این جنگ را آشکار سازند. روایت افغانستان همچنان در مورد تروریسم و بی ثبات است. اما جنگ فعلی، و دستور کارهای آن نادیده انگاشته شده است.

و این دستور کار جدید و خطرناک چیست؟ این، چیزی کمتر از هدف گرفتن آینده افغانستان و آسیای مرکزی نیست. این دستور کار در مورد آمریکا و متحدان برای چسبیدن به این کشور همچون زالو است تا بتوانند به هر بهانه ای جای پای کلیدی برای خود در منطقه بدست آورند و ادامه حضور خود را در این کشور تضمین کنند. در ابتدایی ترین سطح، دستور کار آمریکا و متحدانش در مورد دسترسی و نفوذ در این کشور است و به طور معمول در این بخش از جهان، تروریسم و افراط گرایی قوی ترین سلاح است.

جنگ جدید افغانستان: ورود داعش

زمانی که داعش برای نخستین بار در پاییز سال 2014 در افغانستان ظاهر شد و اعلامیه هایی را در اردوگاه های پناهندگان افغان در مرز پاکستان پخش کرد، هیاهوی بین المللی بسیار کمی به راه انداخت. در واقع، در آن زمان بسیاری نمی دانستند که آیا این اقدام حضور واقعی است یا صرفا یک شیرین کاری تبلیغاتی طراحی شده به منظور ایجاد یک تصویر عمومی دیگر از این گروه تروریستی. با این حال، در عرض چند هفته، عناصر داعش شماری را در یک منطقه مهم از استان استراتژیک «غزنی» دسته جمعی گردن زدند. معاون رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس افغانستان در ماه ژوئن به شبکه «دویچه وله» آلمان گفت:

ساکنان محلی و مقامات امنیتی تایید کردند که داعش بین 10 و 15 عضو طالبان را در ولایت ننگرهار کشته اند ... طالبان مدت طولانی است که در افغانستان حضور دارند و با ظهور داعش، موقعیت خود را در خطر می بینند. البته، آنها به راحتی دست نخواهند کشید ... در حالی که داعش در حال مبارزه برای افزایش حضور خود در کل منطقه - نه تنها در افغانستان - است، طالبان تنها در افغانستان فعالیت می کند.

چنین درگیری در حال حاضر تبدیل به جنگ رو به رشد بین داعش و طالبان شده است. این جنگ است که در ابتدا جنگ طالبان با دولت کابل و آمریکا و ناتو بود، اکنون به جنگ دیگری میان گروه های رقیب با یکدیگر تبدیل شده است.

اما البته، ماهیت واقعی این جنگ را می توان تنها با وارسی منافع پشتیبان های کلیدی طرفین درگیر دریافت. در حال حاضر بر هیچ کس پوشیده نیست که داعش یکی از سرمایه های دولت ها و سازمان های اطلاعاتی غربی است. این گروه به طور مستقیم حمایت شد تا بدون مانع در سوریه و عراق جولان دهد. اسناد درز کرده از آژانس اطلاعات دفاعی (DIA) آمریکا در سال 2012 که به دست سازمان دیده بان قضایی افتاده است، نشان می دهد که آمریکا از آن سال، به منظور استفاده از داعش به عنوان سلاحی علیه «بشار اسد» به فکر ایجاد و گسترش این گروه بوده است.

علاوه بر این، سازمان های اطلاعاتی مانند سازمان اطلاعات ترکیه (MIT) عبور و مرور عناصر داعش به داخل سوریه را تسهیل بخشیده اند. حتی «جو بایدن» معاون رئیس جمهور آمریکا اذعان کرده است که:

متحدان ما در منطقه بزرگترین مشکل ما در سوریه بودند. ترک ها دوستان بزرگ ما بودند ... [و] عربستان سعودی، امارات. اما آنها چه کردند؟... آنها صدها میلیون دلار و ده ها تن سلاح به هر کسی دادند که علیه بشار اسد مبارزه می کرد- این سلاح ها و پول ها به دست النصره و القاعده، و عناصر افراطی از دیگر نقاط جهان نیز می رسید.

با توجه به تمام این اطلاعات، دیگری شکی نیست که داعش است تا حد زیادی دارایی آمریکا و متحدان غربی آن است. اگر برای پذیرش این موضوع نیاز به تایید فرد دیگری است، باید به سخنان «حامد کرزای» رئیس جمهور سابق افغانستان رجوع کرد که در ماه گذشته اعلام کرد که داعش «بدون دست خارجی و بدون حمایت خارجی» نمی توانست وارد افغانستان شود.

در سوریه و عراق، داعش اساسا در حال انجام کار کثیفی برای آمریکا و متحدان آن در اسرائیل، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و ترکیه است. در لیبی، داعش با کمک آمریکا تبدیل به یک نیروی تروریستی غالب شده است. در یمن، داعش جای پایی را به دست آورده و در حال انجام اقدامات تروریستی علیه انصارالله و متحدان آنها و در حمایت از عربستان است. پس به طور کلی، داعش در پیشبرد دستور کار آمریکا، ناتو و شورای همکاری خلیج فارس و اسرائیل در افغانستان بسیار موثر بوده است.

بنابراین، ما بار دیگر داعش را به عنوان ابزار مناسبی برای سوء استفاده قدرت های غربی مشاهده می کنیم. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که این بار جنگ آمریکا و غرب در افغانستان چه سرانجامی خواهد داشت و چند قربانی خواهد گرفت؟

منبع: پایگاه تحلیلی نیو ایسترن اوت لوک

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.