کشورهای عربی حوزه خلیج فارس 20 روز پس از توافق هسته ای به طور علنی از این توافق حمایت کرده، و به کاخ سفید یک پیروزی دیپلماتیک بالقوه مهمی را دادند که از آن برای جلب حمایت بیشتر برای این برنامه سیاست خارجی خود استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، «جی سولومون» و «کارول لی» در گزارشی در روزنامه وال استریت ژورنال نوشتند: پالس مثبت شورای همکاری خلیج فارس - متشکل از عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، کویت، عمان و بحرین - به دنبال ماه ها لابی شدید از سوی کاخ سفید صورت گرفت که شامل پیشنهاد فروش تسلیحات، اشتراک گذاری اطلاعات و آموزش های نظامی بود .

« جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه با وزرای خارجه این شورا نشستی را تشکیل داد تا شرایط توافق هسته ای و ضرورت افزایش همکاری میان واشنگتن و شورای همکاری خلیج فارس برای ایستادگی در برابر افزایش نفوذ ایران در منطقه را توضیح دهد. این توافقنامه بخش هایی از برنامه هسته ای ایران را در ازای لغو تحریم ها، محدود می کند.

« خالد العطیه» وزیر امور خارجه قطر در یک کنفرانس خبری با «کری»، در پایان جلسات متعدد در پایتخت قطر گفت: این بهترین گزینه در میان گزینه های دیگر به منظور یافتن راه حلی برای عدم دستیابی ایران به سلاح های هسته ای از طریق گفت و گوها بود و این، نتیجه تلاش های آمریکا و متحدان آن است.

«العطیه» گفت: او به ما اطلاع داد که این توافقنامه نوعی از نظارت مستقیم است تا ایران به هر نوع سلاح هسته ای دست نیابد. این کار به منطقه اطمینان داد.

قطر در حال حاضر ریاست شورای همکاری خلیج فارس را بر عهده دارد.

کاخ سفید چراغ سبز کشورهای حوزه خلیج فارس به توافق هسته ای را نتیجه تلاش های باراک اوباما رئیس جمهور این کشور برای کسب حمایت از توافق با ایران دانست و از آن استقبال کرد.

« جاش ارنست» سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، با استناد به بیانیه «العطیه» گفت که حمایت کشورهای عربی این استدلال قانونگذاران مخالف و گروه های طرفدار اسرائیل را که مخالف توافق با ایران هستند و این توافق را تهدیدی برای متحدان خاورمیانه ای امریکا می دانند، تضعیف می کند.

«ارنست» گفت: برخی چنین استدلال نادرستی داشته اند که این توافق تاثیر منفی بر وضعیت امنیتی شرکای ما در خاورمیانه می گذارد. رئیس جمهور اصلا با چنین ارزیابی هایی موافق نیست. در واقع، او فکر می کند که این توافقنامه امنیت ملی متحدان و شرکای ما را در خارمیانه تقویت می کند. و ما از بیانیه رهبران این کشورها که نشان می دهد که آنها با رئیس جمهور موافق هستند، استقبال می کنیم.

«اوباما» در نظر دارد روز سه شنبه با نمایندگان سازمان های یهودی-آمریکایی دیدار کند و در روز چهارشنبه در رابطه با توافق هسته ای یک سخنرانی تلویزیونی ایراد کند.

نظر سنجی تازه وال استریت ژورنال / شبکه «ان بی سی» نشان می دهد که مردم آمریکا به طور مساوی در خصوص توافق هسته ای ایران به سه دسته تقسیم شدند: یک سوم از این توافق حمایت و یک سوم مخالفت کردند و یک سوم دیگر نیز گفتند که به اندازه کافی اطلاعات برای اظهارنظر کردن در اختیار ندارند. در ماه ژوئن، نظرسنجی وال استریت ژورنال / ان بی سی نشان داد که تنها 17 درصد از آمریکایی های شرکت کننده در این نظرسنجی مخالف توافق هسته ای ایران هستند.

انتظار می رود نمایندگان کنگره آمریکا در ماه سپتامبر به تایید و یا رد توافق هسته ای ایران رای دهند. با توجه به مخالفت جمهوری خواهان تا کنون، کاخ سفید لابی خود را بر دموکرات ها متمرکز کرده است، و در تدارک برای استفاده از قدرت وتوی اوباما برای اجرای این توافقنامه است.

مقامات دولت آمریکا به طور فزاینده ای مطمئن هستند که رئیس جمهور این کشور رأی کافی دموکرات ها در کنگره را برای حفظ حق وتوی خود در اختیار خواهد داشت. رد وتوی ریاست جمهوری آمریکا، نیاز به رای اکثریت دو سومی در هر دو مجلس نمایندگان و سنا را دارد.

ارنست روز دوشنبه اعلام کرد: ما تقریبا اطمینان داریم زمانی که با نیاز به استفاده از قدرت وتوی رئیس جمهور را داشته باشیم، از حمایت کافی در مجلس نمایندگان برخوردار خواهیم بود.

او به حمایت «آدام شیف» سناتور کالیفرنیا و نماینده ارشد دموکرات در کمیته اطلاعات مجلس از توافق هسته ای اشاره کرد. «شیف» گفت که او از توافق هسته ای، در غیاب هر گونه جایگزین معتبر دیگری، حمایت می کند.

همچنین در روز دوشنبه، «پیتر روسکام» نماینده ایالت ایلینویز گفت که لایحه ای را که او برای رد توافق ایران پیشنهاد داده تا کنون حمایت 218 نماینده جمهوری خواه را برای تصویب به دست آورده است.

«روسکام» در بیانیه ای گفت: ما با تمام توان سعی خواهیم کرد توافقی را که از برنامه هسته ای ایران جلوگیری نمی کند، متوقف کنیم.

جمهوری خواهان و سیاستمداران طرفدار اسرائیل به شدت با این توافق مخالف هستند و این استدلال را مطرح می کنند که این توافق امنیت متحدان کلیدی خاور میانه ای واشنگتن از جمله اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را تضعیف می کند. آنها همچنین این ادعا را مطرح می کنند که تهران خواهد ده ها میلیارد دلار پول مسدود شده خود را برای کمک به متحدان خود در سوریه و لبنان و یمن استفاده کند.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل علنا این توافقنامه را آماج حملات خود قرار داده و از نمایندگان کنگره آمریکا خواسته تا به رد آن رای بدهند. مقامات عربستان، امارات و قطر خصوصی در مورد این توافقنامه به واشنگتن گله کرده اند و نگرانی خود را از این موضوع بیان داشته اند که ممکن است به دنبال ایجاد روابط حسنه با تهران، اتحاد آمریکا با کشورهای حوزه خلیج فارس تضعیف شود.

حمایت علنی شورای همکاری خلیج فارس از توافق با ایران می تواند انتقادات از کاخ سفید را تضعیف و اسرائیل را در صحنه دیپلماتیک منزوی تر کند. کری که اکنون در سفر خارمیانه ای خود که شامل سفر به تل آویو نمی شود، به سر می برد، در روز دوشنبه بالاخره وارد یک جبهه مشترک با کشورهای حوزه خلیج فارس شد.

کری در کنفرانس مشترک با العطیه گفت: وزیران پذیرفتند... که این توافق زمانی که به طور کامل اجرا شود، به تامین امنیت منطقه در بلند مدت می انجامد. اما صادقانه بگویم، بیشتر زمان امروز ما، صرف مذاکره در خصوص تقویت روابط بین آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس شد.

مقامات عرب گفته اند که آنها به دنبال اجرایی شدن تعهدات امنیتی جدید واشنگتن در قبال خود پس از توافق هسته ای ایران هستند. این تعهدات عبارتند از فروش تسلیحات جدید، افزایش به اشتراک گذاری اطلاعات و حمایت بیشتری از اهداف منطقه ای خود، از جمله سرنگونی رئیس جمهور سوریه و تضعیف حمایت ایران از انصارالله.

«کری» در روز دوشنبه اطمینان داد که آمریکا با اجرای بسیاری از این درخواست ها موافق است. او به طور خاص اعلام کرد که آمریکا قصد دارد سیستم های دفاع موشکی کشورهای حوزه خلیج فارس را تقویت کند و برای تقویت امنیت دریایی، امنیت سایبری و قابلیت های نیروهای ویژه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، تمرینات مشترک نظامی بیشتری ترتیب دهد.

کری گفت: هر کشور درگیر در این تلاش در کشورهای حوزه خلیج فارس امیدوار است که عملکرد [ایران] تغییر کند و همچنین امیدوار است که این توافق نقطه عطفی باشد، اما ما باید برای هر احتمال دیگری نیز آماده باشیم.

همچنین روز دوشنبه، کری حدود 90 دقیقه با «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان و «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه جلسه داشت. مسکو، به همراه تهران، ثابت قدم ترین حامیان اسد و سوریه هستند.

مقامات آمریکایی در هفته های اخیر گفته اند که امیدوارند توافق با ایران به چهار سال جنگ داخلی سوریه پایان دهد. آنها ابراز امیدواری کردند که این توافق به تعامل میان تهران و واشنگتن برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای حل مناقشه سوریه بیانجامد.

پس از این دیدار، مقامات روسیه و آمریکا گفتند: توافق شد که فشار های دیپلماتیک در سوریه تشدید شود و برای مبارزه با داعش اتحاد بیشتری صورت گیرد.

«لاوروف» در یک کنفرانس خبری در دوحه پس از جلسه سه جانبه، به پشتیبانی از اسد و دولت او پرداخت و گفت: آنها برای مقابله با داعش مهره های اصلی هستند.

منبع: روزنامه وال استریت ژورنال

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.