پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، گروه مدافع خبرنگاران روز یکشنبه اعلام کرد که یک عکاس خبری در میان پنچ نفری که به ضرب گلوله در آپارتمانی در مکزیکو سیتی کشته شدن، بوده است.
جسد «روبن اسپینوزا» خبرنگار مکزیکی که اخیرا مورد تهدید برخی گروه‌های مافیایی قرار گرفته بود، در آپارتمانی واقع در شهر «مکزیکوسیتی» پایتخت این کشور پیدا شد.
«آرتکولو ۱۹» گروه مدافع خبرنگاران و رسانه مدافع حقوق بشری، اعلام کرد: روبن اسپینوزا ۳۱ ساله و عکاس مجله «پروسسو» در میان پنچ قربانی که دست‌هایشان بسته شده و علائم شکنجه بر روی آنان آشکار بود، حضور داشته است.
مقامات دفتر دادستانی اعلام کردند که اجساد جمعه شب در خانه ای واقع در یک محله متوسط در پایتخت مکزیک و پس از تماس همسایگان یافت شده اند.
پیش تر گزارشات حاکی بر آن بود که در میان قربانیان ۳ زن و ۲ مرد بوده اند اما اکنون مقامات می گویند که اسپینوزا تنها مرد کشته شده در میان این قربانیان قتل عام بوده است.
با انتشار خبر این جنایت تظاهرات خود جوشی در سراسر مکزیکوسیتی صورت گرفت.

از جمله این تظاهرات که در آن ۱۰۰ نفر حضور داشتند در «زالاپا» خارج از «وراکروز» جایی که اسپینوزا تا این اواخر در آنجا زندگی و کار می کرد، برگزار شد.
بنا به اعلام برخی گزارش های غیر رسمی، وی در چند ماه گذشته از خشونت شهر ساحلی پس از دریافت تهدیداتی فرارکرده بود.

اسپینوزا از منطقه ساحلی «براکروس» که منطقه ناامنی برای خبرنگاران محسوب می‌شود، فرار کرده بود.
دست‌کم ۱۱ خبرنگار دیگر از سال ۲۰۱۰ تاکنون در براکروس به قتل رسیده‌اند.
قتل اسپینوزا تاکنون هفتمین جنایت علیه خبرنگاران درسال جاری بوده است .
هویت چهار زن کشته شده به صورت عمومی اعلام نشده است و هنوز هیچ چیز در مورد انگیزه این جنایت اظهار نشده است.
قاچاق مواد مخدر از مهمترین عوامل به خطر انداختن آرامش و جان مردم در مکزیک است. این کشور متحمل کابوس خشونتهای مرتبط با مواد مخدر است.
همچنین از سال ۲۰۰۶ میلادی و از زمانی که دولت ارتشی را به منظور مبارزه با کارتل های قدرتمند مواد مخدر این کشور مستفر کرده است ۱۰۰ هزار نفر کشته و بیش از ۲۲ هزار تن مفقود شده اند.
عکس: خبرگزاری فرانسه
مترجم: گلناز سادات غفاری

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.