در پی توافق هسته ای ایران و احتمال لغو قریب الوقوع تحریم های این کشور در بخش انرژی، بیشترین کاهش ماهانه بهای نفت در 7 سال گذشته به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد: نفت وست تگزاس اینترمیدیت برای تحویل در ماه سپتامبر با 77 سنت کاهش به 46.35 دلار در هر بشکه در بازار نیویورک رسید. بهای این نفت در روز جمعه با 1.40 دلار کاهش به 47.12 دلار در بشکه رسید که کمترین میزان از 20 مارس تاکنون محسوب می شود. در سال جاری قیمت این نفت 12 درصد کاهش داشته است.

قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه سپتامبر نیز با 71 سنت معادل 1.4 درصد کاهش، در بازار لندن به 51.50 دلار در هر بشکه رسیده است. قیمت این نفت نیز در مقایسه با رقم بالای ششم مه، 20 درصد کاهش داشته است.

ایران می تواند یک هفته پس از لغو تحریم ها، تولید نفت خود را تا 500 هزار بشکه در روز و یک ماه پس از لغو تحریم ها تولید خود را تا یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

«هونگ سونگ کی» تحلیلگر بازار در شرکت «Samsung Futures» گفت: اگر ایران بتواند تولید خود را به حجمی که پیش بینی شده برساند، بهای نفت با کاهش بیشتری مواجه خواهد شد. این در حالیست که آمار ضعیف تر اقتصادی چین و آمریکا نیز تقاضا را کاهش خواهد داد.

«بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت ایران در مصاحبه ای اعلام کرد ایران قصد دارد صادرات خود را دو برابر کند.

براساس آماری که توسط بلومبرگ ارائه شده است، جمهوری اسلامی ایران ماه گذشته روزانه به طور متوسط 2.85 میلیون بشکه نفت تولید کرد؛ در حالی که این رقم در پایان سال 2001 به طور متوسط 3.6 میلیون دلار بود.

چین بزرگ ‌ترین مصرف ‌کننده انرژی در جهان و وارد کننده عظیم نفت است. سرمایه‌ گذاران نگرانند که سقوط بازار بورس این کشور اقتصاد چین را بی‌ ثبات کند و به تبع آن تقاضا برای سوخت در این کشور کاهش یابد.

یکی دیگر از اصلی ‌ترین دلایل کاهش بهای نفت نیز نزدیک شدن به زمان برگزاری نشست بانک مرکزی آمریکا و ارائه آمارهای ضعیف از فروش مسکن در آمریکا است.

یکی از دلایل این کاهش ارزش دلار،‌ آمارهای ضعیف ارائه شده نسبت به بازار مسکن آمریکا و فروش پایین واحدهای مسکونی در این کشور بوده است.

بر اساس این آمارها فروش مسکن در آمریکا بسیار پایین تر از میزان پیش بینی شده بوده است.

نشست بانک مرکزی آمریکا از روز پنجشنبه و به مدت دو روز برگزار خواهد شد. پیش بینی می شود در این نشست نسبت به زمان افزایش نرخ سود بانکی در این کشور توسط دولت آمریکا تصمیم گیری شود.

از آنجایی که شرکت های بزرگ نفتی از جمله بریتیش پترولیوم (BP) اعلام کرده اند که بهای نفت برای مدت طولانی تری پایین خواهد ماند، صندوق های اعتباری سرمایه گذاری خود را در این زمینه به کمترین حد در پنج سال گذشته رسانده اند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.