پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، ‌بستگان قربانیان مفقود شده در مراسمی در محل جمع آوری زباله‌های شهر«مدلین» بر این باورند که ۳۰۰ نفر از اعضای خانواده هایشان در این محل مدفون شده‌اند.
کارشناسان پزشکی قانونی کلمبیا جستجو برای پیدا کردن گور دست جمعی ۳۰۰ نفر قربانی ناشی از خشونت های شهری در حومه «مدلین» دومین شهر بزرگ کلمبیا را آغازکرده‌اند.
کارشناسان بر این باورند که این گور که حاوی ۳۰۰ جسد است، بزرگترین گور دسته جمعی است که تاکنون جستجو شده است.
این محل در راس زاغه کوهستانی زباله ها که به نام «کامونا ۱۳» شناخته می شود در مدلین غربی واقع شده است.
«الخاندوا بالوین» در این محل به امید تائید سرنوشت یکی از اعضای خانواده اش که از دست رفته بود حضور داشت.
وی گفت: این حداقل قطره ای از امید است.
کلمبیا دارای سابقه‌ای طولانی در خشونت های شهری و مواد مخدر است.
«دکتر رولاندو اوچوا» از دانشگاه ملی استرالیا اظهار کرد: مشکل است که بگوییم دقیقا چه کسی اجساد را در آنجا قرار داده است.
وی که فهرستی از مظنونین تهیه کرده است، گفت:‌ممکن است کار شبه نظامیان باشد، شاید هم چریک ها. حتی می تواند کار نیروهای دولتی که متاسفانه در این گونه رفتارها دست داشته اند باشد.
اوچوا افزود: تجارت مواد مخدر تبدیل به یک درگیری داخلی طولانی مدت شده است.در طی دهه های ۸۰ و ۹۰ کارتل های مواد مخدر، سازمان های قاچاق مواد مخدر که در کلمبیا فعالیت می کردند نیز در یک یا چند درگیری مسلحانه دست دارند.
شهر مدلین منزلگاه «پابلو اسکوبار» پادشاه مواد مخدر بوده است.
این سردمدار مواد مخدر در سال ۱۹۹۳ در نزاعی دسته جمعی کشته شد.
پیش تر نیز در فوریه سال ۲۰۱۵ دادستانی کلمبیا در جنوب غربی این کشور یک گور دسته جمعی با بقایای اجساد حدود 62 نفر را پیدا کرده، که احتمال می‌رود قربانیان گروه‌های شبه‌نظامی باشند.

«ادواردو مونته آلگره» دادستان کل کلمبیا اعلام کرد که این گور در یک منطقه روستایی واقع در شهر «اولایا اِرِرا» در استان «نارینیو» که با اکوادور هم مرز می‌باشد کشف شده است.
طبق گفته دادستان تعداد 13 جسد کاملا مشخص شده‌اند اما طبق اطلاعات یکی از مقامات این منطقه، احتمالا مجموعا 62 جسد در این محل دفن شده است.
«مونته آلگره» همچنین افزود که در حال انجام تحقیقات روی این گور و یافتن تمامی اجساد به صورت کامل هستند و در این اقدام نهادهایی چون دادستانی، فرمانداری «نارینیو»، صلیب سرخ و پزشکی قانونی کلمبیا مشارکت دارند.
طبق تخمین‌های دادستانی کل کلمبیا، بقایای اجساد کشف شده به افراد ناپدید شده بین سال‌های 2000 تا 2005 در استان «نارینیو» و دیگر مناطق این کشور آمریکای جنوبی تعلق دارند.
بیش از 31 هزار عضو گروه‌های شبه نظامی یا نیروهای متحد دفاع از خود کلمبیا در اواسط سال 2006 به لطف مذاکرات صلح با دولت «آلوارو اوریبه» رئیس‌جمهور وقت این کشور آمریکای جنوبی از حالت بسیج بیرون آمده و صلح کردند.
دولت «اوریبه» برای استقرار مجدد نیروهای متحد دفاع از خود کلمبیا در چارچوب قضایی، قانون عدالت و صلح را که در سال 2005 تصویب شده بود رواج داد که از جمله مفاد آن، بین 5 تا 8 سال زندان برای عاملین جنایات شنیع می‌باشد.
عکس: خبرگزاری فرانسه
مترجم: گلناز سادات غفاری

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.