روزنامه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی به شکست قریب الوقوع لابی های صهیونیستی در فرافکنی علیه توافق هسته ای ایران پرداخت و اذعان کرد که اسرائیل نیز در نهایت باید این توافق را بپذیرد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در گزارشی به قلم خاخام «اریک یوفی» نوشت: در جوامع یهودیان آمریکایی نیز بحث بر سر ایران بالا گرفته است. در هر سازمان یهودی، مخالفان و موافقان توافق در حال بحث و جدل با یکدیگر هستند.

نظرسنجی اخیر «نشریه یهودیان» در لس آنجلس نشان داد که در حالی که 31 درصد یهودیان آمریکایی مخالف این توافق هستند، 49 درصد موافقت خود را با این توافق اعلام کرده اند. علاوه بر این 53 درصد از آنها خواستار تصویب این توافق در کنگره و تنها 35 درصد دیگر مخالف این کار هستند.

در حالیکه ارقام نظرسنجی های عمومی از حمایت تعداد بیشتری از توافق خبر می دهد، اوضاع در نهادها و موسسات وابسته به اسرائیل متفاوت است. یهودیان حاضر در این نهادها، چه لیبرال باشند و چه محافظه کار، در حد توان تلاش می کنند تا در جهت حمایت از موضع اسرائیل در مخالفت با این توافق گام بردارند.

افراد در این نهادها به دو دسته تقسیم می شوند: کسانی که معتقدند این توافق نقاط ضعف زیادی دارد و کسانی که معتقدند این توافق دست ایران را برای اقدام بیشتر در خاورمیانه باز می کند.

من در ابتدا تحت تاثیر دوستان اسرائیلی ام موضعی مشابه «آیپک» داشتم و دوست داشتم این توافق تایید نشود. اما بعد از گذشت چند روز و مشاهده واقعیت ها و مطالعه توافقنامه و بحث با یهودیانی که به دیدگاه هایشان اعتماد داشتم، نظرم تغییر کرد.

اسرائیل قطعا شکست خواهد خورد

نخست، در این نبرد اسرائیل قطعا شکست خواهد خورد و شکست نیز هزینه های خود را دارد. آیپک و دیگر لابی ها این گونه استدلال می کنند که در این مسیر حتی اگر شکست هم بخورند، به نفع اسرائیل خواهد بود زیرا در خصوص خطرات توافق هشدار داده می شود. اما شکست در چنین شرایط سیاسی بحرانی، تنها ضعف ما را هویدا می کند.

و هر چه هیزم بیشتری در آتش این درگیری بریزیم، بیشتر شکست را احساس خواهیم کرد. مشکل یهودیان این است که در چنین شرایطی ضعیف ظاهر می شوند.

متقاعد کردن حامیان این توافق به رد آن، بسیار دشوار است

دوم، متقاعد کردن حامیان این توافق به رد آن، بسیار دشوار است. برای مثال، مذاکرات بی پایانی برای متقاعد کردن سناتور «چارلز شومر» در حال انجام است تا مخالفت وی جلب شود ولی آیا این کار ممکن است؟ شانس این کار صفر است. او تمام حرفه خود را وقف تبدیل شدن به یک رهبر دموکرات در سنا کرده است پس قطعا حاضر نخواهد شد با دادن رای علیه رئیس جمهور دموکرات، آن را به خطر اندازد. در عوض او در جمع مردم از توافق حمایت خواهد کرد، از آیپک خواهد خواست دشمنی با این توافق را کنار بگذارد و یا در «نیویورک تایمز» مقاله ای در حمایت از توافق خواهد نوشت.

هیچ کشوری از مذاکرات جدید و ادامه تحریم ها حمایت نخواهد کرد

سوم، اساس کمپین های لابی گری علیه توافق غلط است. اصل تلاش این لابی ها بر این اساس استوار شده است که اگر توافق رد شود، تحریم های آمریکا ادامه خواهد یافت حتی اگر دیگر کشورها تحریم های خود را بردارند. در نهایت، در این تئوری گفته می شود که ایران راهی نخواهد داشت مگر آنکه با مذاکرات جدید موافقت کند.

اما اینطور نیست. با این کار، تمامی تلاش ها شکست خواهد خورد و مذاکرات جدیدی نیز برگزاری نخواهد شد. دولت اوباما در این خصوص درست می گوید. هیچ کشوری از جمله اتحادیه اروپا و دوستان اندک اسرائیل، با برگزاری دور جدید مذاکرات موافقت نخواهند کرد. و تنها تحریم های آمریکا باقی خواهد ماند. حتی جمهوری خواهان هم این را می دانند. «جب بوش» در یادداشتی در «ویکلی استاندارد» مخالفت خود را با توافق اعلام کرد در حالیکه اذعان کرد که تاثیر تحریم های آمریکا بدون حمایت متحدانش «بسیار محدود» خواهد بود.

موضع من با اقدام این هفته رهبران آیپک برای لابی گری علیه توافق در واشنگتن تفاوت دارد. برای ما بهتر است پیش از آنکه در این مسیر شکست بخوریم، توافق را بپذیریم و خساراتی که قرار است به ما وارد شود را تا همین جا متوقف کنیم.

مشکل این است که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل هنوز اصرار دارد که این توافق می تواند با توافقی بهتر جایگزین شود. اما بیایید فرض کنیم که اسرائیل دو گزینه بیشتر نداشته باشد: هیچ توافقی با ایران امضا نشود و ایران بدون توجه به تحریم ها، آزادانه برنامه هسته ای خود را دنبال کند و انزوای دیپماتیک اسرائیل ادامه یابد و تنش میان واشنگتن و تل آویو تشدید شود؛ و یا توافق با ایران تصویب شود تا برنامه هسته ای این کشور تحت نظارت قرار گیرد و آمریکا هم امنیت اسرائیل را مانند همیشه تامین کند.

من معتقدم گزینه دوم بهتر است. بنابراین یهودیان آمریکایی لازم است از کنگره بخواهند تا توافق هسته ای را به تصویب برساند.

منبع: روزنامه هاآرتص

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.