توافق هسته ای ایران بر تمامی کشورها به ویژه کشورهای منطقه از جمله عراق تاثیراتی خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، روزنامه گاردین چاپ لندن در یادداشتی در این خصوص به قلم «مصطفی حبیب» نوشت: ساعاتی پس از اعلام خبر توافق وین، عراقی ها هم همچون مردم سراسر جهان در خیابان ها، رستوران ها و رسانه های اجتماعی به بحث در خصوص آن پرداختند و از خود پرسیدند که آیا دیگر اکنون ایران خواهد توانست با تمام قوا در این کشور اقدام کند؟

شمار زیادی از مردم عراق، به ویژه شیعیان این کشور از این توافق استقبال کردند. آنها این گونه استدلال کردند که روابط بهتر ایران با غرب، امنیت این کشور را بیش از پیش تامین خواهد کرد. در عین حال تعامل ایران و آمریکا برای مقابله با داعش بیشتر خواهد شد.

«حیدر کاظم» یک مغازه دار در مرکز بغداد می گوید: آنها همسایگان ما هستند و ما به آنها بسیار نزدیک هستیم. اگر اوضاع آنها خوب باشند، اوضاع ما هم خوب خواهد بود.

شماری از عراقی ها هم از «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه کشورشان خواستند تا از «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران الگو بگیرد. آنها «ظریف» را فرد موفقی می دانند که پس از دو سال مذاکرات سخت و طاقت فرسا توانست به دستاوردی تاریخی و بزرگ دست یابد.

اکثر سیاستمداران عراقی نیز از این توافق استقبال کردند.

« فواد معصوم» رئیس جمهور عراق به رسانه های محلی گفت: این توافق صلح و ثبات را در خاورمیانه تقویت خواهد کرد.

« نوری المالکی» نخست وزیر سابق و معاون رئیس جمهور کنونی عراق، این توافق را «پیروزی برای کسانی دانست که عاشق صلح در منطقه و در جهان هستند».

« عمار حکیم» رئیس مجلس اعلی اسلامی عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «ما به ملت شریف ایران، رهبر فرزانه و مذاکره کنندگان شجاع این کشور تبریک عرض می کنیم ... ما اعتقاد داریم که توافق هسته ای کلید حل بسیاری از مشکلات بزرگ در منطقه است.»

عمار حکیم گفت: توافق اخیر، فصل جدیدی از همکاری ها بر پایه گفتگو و دیپلماسی در دوران معاصر را پایه گذاری کرد.

وی با تاکید بر اینکه این توافق منافع زیادی برای منطقه دارد، از خواست و نیت ایران برای آرامش در منطقه از طریق گفتگو ابراز خرسندی کرد.

انتظار می رود در دراز مدت، توافق هسته ای ایران با کاهش قیمت جهانی نفت بر اقتصاد عراق تاثیر گذار باشد. این در حالی است که عراق در حال حاضر با کسری بودجه نیز مواجه است.

«احمد الالوسی» یک تحلیلگر سیاسی محلی در بغداد گفت: این مذاکرات بر چیزی ورای موضوع هسته ای تمرکز دارد و بسیاری از موضوعات از جمله تحولات آینده عراق را در بر می گیرد.

منبع: روزنامه گاردین

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.