خریداران نفت آسیا، یکی از برندگان اصلی توافق هسته ای و لغو تحریم های ایران هستند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، بلومبرگ در گزارشی نوشت: انتظار می رود خریداران نفت در آسیا پس از بازگشت ایران به بازارهای جهانی با رقابت تنگاتنگی مواجه شوند.

پالایشگاه های آسیا به عنوان منطقه ای که امسال شاهد بیش از نیمی از رشد تقاضای جهانی در بخش نفت بوده است، برندگان اصلی لغو تحریم های غرب علیه ایران محسوب می شوند. وزیر نفت ایران تاکید کرده است که این کشور خریداران آسیایی را جذب خواهد کرد و سهم خود را از بازار جهانی افزایش خواهد داد.

شرکت هایی چون شرکت نفت هندوستان و شرکت نفت «فورموسا»ی تایوان از هم اکنون اعلام کرده اند که قصد افزایش خرید از ایران را دارند. بازگشت ایران به بازار، به این شرکت های اجازه می دهد تا ذخایر نفت خام اضطراری خود را افزایش دهند.

بهای نفت برنت از ژوئن سال 2014، حدود 50 درصد کاهش یافته است و انتظار می رود بازگشت ایران به بازار انرژی، این قیمت را رقابتی تر کند.

توافق هسته ای ایران

ایران و شش قدرت جهانی به در ماه جاری میلادی به توافقی دست یافتند که در نهایت به لغو تحریم های ایران و افزایش صادرات انرژی این کشور منتهی خواهد شد.

«لین که یه» سخنگوی شرکت «فورموسا»ی تایوان 15 ژوئیه در تایپه گفت: این کشور می خواهد تا بالاترین حد ظرفیت خود خرید نفت از ایران را افزایش دهد و به همین منظور یه زودی با این کشور وارد مذاکره خواهد شد. شرکت «نیپون» به عنوان بزرگترین پالایشگاه ژاپن نیز در بیانیه ای اعلام کرده است که لغو تحریم های ایران به معنای عرضه بیشتر و در نتیجه گزینه های بیشتری برای خرید خواهد بود.

وزیر نفت هند در 15 ژوئیه گفت: بازگشت ایران به بازار انرژی به معنای عرضه نفت با قیمت مناسب تر است و کشورهایی نظیر هند از این امر سود خواهند برد.

تولید نفت ایران

ایران پیش از تحریم اتحادیه اروپا در ژوئیه 2012، دومین تولید کننده در سازمان اوپک بود. کشورهایی چون چین، هند و ژاپن برای خرید محدود نفت از ایران باید رضایت آمریکا را جلب می کردند.

این کشور در حال حاضر چهارمین تولید کننده اوپک است و تولید آن در ماه گذشته به 2.85 میلیون بشکه در روز رسیده است.

پیشتر فشارهای غرب، خریدارانی مانند کره جنوبی را مجبور کرده بود تا خرید نفت از ایران را در مقایسه با سال 2011 به یک دوم کاهش دهند. کشورهای شمال آسیا برای جبران این کمبود، برای نخستین بار در دو دهه گذشته مجبور به خرید نفت از مکزیک شدند.

یکی از مسئولان بزرگترین پالایشگاه کره جنوبی در 23 ژوئیه گفت: ما در حال ارزیابی جنبه های اقتصادی هستیم تا ببینیم در آینده چه مقدار نفت از ایران وارد کنیم.

پتانسیل های تولید

در حالی که ایران تمایل نشان داده که می خواهد پس از لغو تحریم ها عرضه را به 500 هزار بشکه در روز افزایش دهد، گروه «گلدمن ساکس» پیش بینی کرده است که این میزان در ابتدا محدود خواهد بود و با گذشت زمان افزایش خواهد یافت.

«بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت ایران در ماه مه گفت بازار اصلی ما کشورهای آسیایی خواهند بود که در اولویت قرار دارند. آژانس بین المللی انرژی مستقر در پاریس پیش بینی کرده است که تقاضای نفتی در منطقه در سال 2015 نسبت به سال گذشته 770 هزار بشکه در روز افزایش یابد که برابر با بیش از نیمی از رشد مصرف جهانی خواهد بود.

«بی اشوک» رئیس شرکت نفت هند به عنوان بزرگترین پالایشگاه این کشور، در 15 ژوئیه گفت: توافق هسته ای ایران به نفع دولت، شرکت ها و مشتریان دیگر است زیرا به ایجاد رقابت در میان تولید کنندگان منجر خواهد شد.

«ویکتور شام» معاون مدیر شرکت مشاوره «IHS» در تماس تلفنی از سنگاپور گفت: عرضه بیشتر نفت ایران، به افزایش ذخایر استراتژیک و در نتیجه قیمت های پایین تر در این بازار منجر خواهد شد.

وی گفت: مصرف کنندگان بزرگی مانند چین و هند به طور خاص از این اقدام نفع خواهند برد و رقابت تشدید خواهد شد.

منبع: خبرگزاری بلومبرگ

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.