وزیر خارجه آمریکا برای دفاع از توافق هسته ای غرب با ایران، سفر به چند کشور در منطقه را در برنامه خود دارد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، خبرگزاری فرانسه در گزارشی با پرداختن به تور منطقه ای «جان کری» نوشت: وزیر خارجه آمریکا برای دفاع تمام عیار و قدرتمندانه از توافق هسته ای ایران با غرب، این هفته به کشورهایی در خاورمیانه و جنوب شرق آسیا سفر خواهد کرد.

به گزارش دفتر وزارت خارجه آمریکا، «کری» که هنوز هم پس سانحه دوچرخه سواری در ماه مه با عصا راه می رود، از دوم تا هشتم اوت (17-11 مرداد) به کشورهای مصر، قطر، سنگاپور، مالزی و ویتنام سفر خواهد کرد.

او روز یکشنبه در قاهره با «سامح شکری»، وزیر امور خارجه مصر، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

در اواخر ماه مارس، آمریکا ممنوعیت کمک های نظامی سالانه 13 میلیارد دلاری به قاهره را لغو کرد. اما واشنگتن همچنان سرکوب وحشیانه حامیان «محمد مرسی» توسط رژیم «عبدالفتاح السیسی» را به شدت محکوم می کند.

«جان کربی» سخنگوی «جان کری» در بیانیه ای گفت: گفتگوهای دوجانبه مجددا بر همکاری های طولانی مدت و پایدار آمریکا با مصر تاکید دارد.

کربی افزود: در این سفر همچنین بحث و گفتگو در طیف گسترده ای از زمینه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی برای رسیدگی به مسائلی که برای دو طرف ارزشمند هستند، انجام خواهد شد.

در 3 اوت، «کری» برای دیدار با همتایان خود از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و در تلاش برای کاهش نگرانی های آنها در خصوص توافق هسته ای ایران در دوحه خواهد بود.

کشورهای حوزه خلیج فارس و در راس آنها عربستان سعودی از توافق هسته ای غرب با ایران خشنود نیستند.

در حاشیه نشست قطر، کری همچنین با همتای روسی خود «سرگئی لاوروف» دیدار و گفتگو خواهد داشت و انتظار می رود ایران و سوریه محور مذاکرات این دو باشد.

این دیپلمات ارشد آمریکایی سپس راهی آسیای جنوب شرقی خواهد شد.

در سنگاپور، در حالی که این کشور استقلال خود را جشن می گیرد، کری با «لی هسین لونگ» نخست وزیر و «شانموگان» وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد.

«کری» در تاریخ چهارم تا ششم اوت، را در کوالالامپور سپری خواهد کرد چرا که این کشور ریاست دوره ای آسه آن را امسال برعهده دارد. کری در نشست آسه آن حاضر خواهد شد و در عین حال دیدارهای چند جانبه ای نیز خواهد داشت.

انتظار می رود کری ششم تا هشتم اوت را در ویتنام به سر ببرد. سفر او همزمان با بیستمین سالگرد روابط دیپلماتیک میان هانوی و واشنگتن صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری فرانسه

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.