راهپیمایی بزرگ روز جهانی قدس در تهران و دیگر شهرهای ایران که همزمان با مذاکرات هسته ای ایران و گروه 5+1 در وین برگزار شده است،بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران: رسانه های غربی و عربی راهپیمایی بزرگ روز جهانی قدس را امروز در تهران و سایر شهرهای ایران برگزار شد پوشش داده و این رخداد امروز یکی از خبرهای مهمی بود که این رسانه های جهان به آن پرداختند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در خبری به بازتاب این رویداد بزرگ در ایران پرداخت و نوشت: ده ها هزار ایرانی در راهپیمایی حمایت از فلسطین در روز قدس شرکت کردند.»

این خبرگزاری این راهپیمایی را به مذاکرات هسته ای ارتباط داد و نوشت: راهپیمایی روز جمعه در حالی برگزار شد که ایران و شش قدرت بزرگ در وین در تلاش برای دستیابی به توافق هسته ای نهایی هستند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در مطلب کوتاهی در خصوص راهپیمایی روز قدس در ایران نوشت: تهرانی ها در راهپیمایی امروز، پرچم های آمریکا و اسرائیل را به آتش کشیدند و شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر دادند.

این روزنامه افزود: در دیگر شهرهای ایران نیز تظاهرات های مشابهی برگزار شد.

شبکه ان بی سی آمریکا نیز روی سایت خود به بازتاب راهپیمایی روز قدس در ایران پرداخت و نوشت: ده ها هزار ایرانی در حمایت از فلسطینی ها در روز قدس به خیابان ها آمدند.

در این گزارش آمده است: امام خمینی در هفتم اوت سال 1979، آخرین جمعه ماه رمضان را «روز جهانی قدس» اعلام کرد.

روزنامه صهیونیستی تایمز آف اسرائیل نیز نوشت: میلیون ها ایرانی به خیابان ها آمدند و شعار «مرگ بر اسرائیل» را فریاد زدند.

این روزنامه نوشت: ایران در مناسبت های مختلف، حمایت خود را از فلسطینی ها اعلام می کند و بر ضرورت تعلق سرزمین بیت المقدس به مسلمانان تاکید می کند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی به شعارهای ضد سعودی راهپیمایان پرداخت و نوشت: اقدامات عربستان سعودی در یمن نیز توسط ایرانیان در راهپیمایی امروز محکوم شد.

بر اساس این گزارش، ایرانی ها در این راهپیمایی مترسک های نماد داعش را به آتش کشیدند.

روزنامه صهیونیستی آروتز شوا نیز در مطلبی نوشت: ایرانی ها به در مراسم سالانه «روز قدس» فریاد «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا» سر دادند. ایرانی ها آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نامیده اند.

این روزنامه نوشت: این راهپیمایی همزمان با مذاکرات وین برگزار شد.

خبرگزاری اسپانیایی زبان «W Radio» نیز در بازتاب این راهپیمایی باشکوه نوشت: صدها هزار ایرانی در تمامی شهرهای این کشور راهپیمایی روز قدس را برگزار کردند و خواستار آزادی فلسطینیان و سرنگونی رژیم صهیونیستی شدند.

در این گزارش آمده است: خیل عظیمی از ایرانیان در اطراف دانشگاه تهران تجمع کردند و علیه آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی شعار دادند.

به گزارش این خبرگزاری، این راهپیمایی همزمان با آخرین ساعات مذاکرات میان ایران و 1+5 در وین برگزار شد.

«علی لاریجانی» امروز گفت: مسئله قدس به دلیل این که در شرایط فعلی بحران‌ های زیادی در منطقه به وجود آمده که کشورهای اسلامی را مشغول خود کرده و موجب احساس آزادی عمل رژیم صهیونیستی شده، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شبکه R7 برزیل نیز گزارش داد: صدها هزار نفر از ایرانی ها امروز جمعه در بزرگداشت روز قدس در تمامی شهرهای این کشور راهپیمایی کردند.

این شبکه گزارش داد: هر ساله ایرانیان در آخرین جمعه ماه رمضان با برپایی راهپیمایی علیه اسرائیل شعار داده و خواستار آزادسازی فلسطین اشغالی می شوند.

جروزالم پست دیگر روزنامه صهیونیستی نیز در بازتاب این رویداد بزرگ در ایران نوشت: در حالی که مذاکرات در وین در جریان است، جمعیت زیادی از ایرانیان برای برگزاری روز قدس به خیابان ها آمدند.

در این گزارش آمده است: ایرانیان پرچم های آمریکا، اسرائیل، عربستان و انگلیس را به آتش کشیدند و شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر دادند.

روزنامه امریکن دیلی نیز در گزارشی نوشت: در حدود 770 شهر در ایران راهپیمایی روز قدس با استقبال گسترده مردم برگزار شد.

این روزنامه به میلیون‌ها ایرانی اشاره کرد که امروز شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر دادند.

شبکه تلویزیونی المنار با عنوان«تظاهرات گسترده سراسر ایران را به مناسبت روز جهانی قدس فرا گرفت»به پوشش خبری راهپیمایی بزرگ روز جهانی قدس در سراسر ایران پرداخت.

المنار گزارشی از برگزاری راهپیمایی بزرگ روز جهانی قدس و مشارکت اقشار مختلف در این راهپیمایی در تهران منتشر کرد.

خبرگزاری معا، خبرگزاری فلسطینی معا نیز با این عنوان به راهپیمایی بزرگ روز قدس در ایران پرداخت:«قطعی بودن زوال اشغالگران فلسطین عنوان روز جهانی قدس در ایران».

معا به سخنان مسئولان کشورمان در این راهپیمایی که در خبرگزاری های مختلف منتشر شده و نیز به شعارهایی که در این راهپیمایی سر داده شد نیز اشاره کرد.

روزنامه رای الیوم، روزنامه مستقل رای الیوم به سردبیری «عبدالباری عطوان»نویسنده و تحلیلگر معروف عرب نیز با این عنوان راهپیمایی روز بزرگ قدس در تهران و دیگر شهرهای ایران را پوشش داد:«برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس و شرکت کنندگان حملات هوایی عربستان به یمن را محکوم کردند.»

رای الیوم راهپیمایی امسال را با سال های گذشته از این جهت متفاوت دانست که در آن شعارهایی در محکومیت حمله عربستان به یمن سر داده شد.

این روزنامه مهمترین شعار راهپیمایی امروز را «اعتراض به جهل معاصر ه کودکان در غزه و یمن می کشد»دانست.

رای الیوم همچنین نوشت که راهپیمایی امروز با برگزاری مذاکرات میان ایران و قدرت های بزرگ به منظور رسیدن به توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران همزمان شده است.

روزنامه القدس العربی:روزنامه القدس العربی نیز در خبری به برگزاری راهپیمایی بزرگ روز جهانی قدس در تهران و 770 شهر دیگر ایران اشاره کرد.

پایگاه خبری- تحلیلی «میدل ایست آی» نیز در گزارشی نوشت: ایران برای 36 امین سال روز مهم قدس را گرامی داشت.

بر اساس این گزارش، به همین مناسبت در سراسر شهرهای ایران راهپیمایی هایی در حمایت از فلسطینیان برگزار شد. در این روز همچنین بیانیه هایی در محکومیت اقدامات اسرائیل صادر شد.

خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)نیز در گزارشی راهپیمایی میلیونی روزجهانی قدس در تهران و 770 شهر دیگر ایران را پوشش داد.

سانا در این گزارش نوشت که شرکت گنندگام در این راهپیمایی تجاوز رژیم صهیونیستی به ملت فلسطین را نشان دهنده ناتوانی و ترس اشغالگران از مقاومت فلسطین دانستند و خواستار حفظ وحدت اسلامی شده و نیز «جاهلیت معاصر»و کشتار کودکان در غزه و یمن را محکوم کردند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.