رژیم صهیونیستی جنایات بسیاری را علیه فلسطینیان مرتکب شده که جنگ 51 روزه غزه تنها گوشه ای از آن است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، «ریچارد فالک» پروفسور آمریکایی در دانشگاه پرینستون در مطلبی در پایگاه تحلیلی «آلترنتیو نیوز» به جنایات رژیم صهیونیستی در آخرین جنگ غزه و قطعنامه اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل پرداخت و نوشت: نگاهی به خسارت های جنگ 51 روزه و تلفات فلسطینی نشان می دهد که اسرائیل اقدامات تروریستی علیه غزه مرتکب شده است.

دقیقا یک سال پیش، به مدت 51 روز بین 7 ژوئیه و 26 اوت ، اسرائیل سومین حمله بزرگ نظامی (2012 و 2014 و 2008-09) را در شش سال اخیر علیه غزه صورت داد. آخرین جنگ موسوم به عملیات «لبه محافظ» بدترین نوع این حملات بود که به شهادت 2251 فلسطینی انجامید که 1462 از آنها غیرنظامی بودند و شامل 299 زن و 551 کودک می شدند.

همچنین این جنگ مرگبار، 11231 زخمی بر جای گذاشت که شامل 3436 کودک می شد که 10 درصد از آنها معلولیت دائمی داشته اند و 1500 تعداد دیگر یتیم مانده اند.

علاوه بر تلفات انسانی، 18000 واحد مسکونی فلسطینی تخریب شده اند و خسارت قابل توجهی به سیستم های برق و بهداشت غزه وارد شده است. 500 هزار فلسطینی (تقریبا یک سوم از جمعیت غزه) به اجبار در طول این عملیات نظامی آواره شدند و آوارگی 100 هزار نفر تا یک سال نیز ادامه یافته است.

در عین حال در این جنگ همچنین 73 مورد از تجهیزات پزشکی و آمبولانس نابود شده و یا آسیب دیده اند. با توجه به محاصره اسرائیل، روند بازسازی ها و خدمات رسانی ها نیز به کندی صورت گرفته است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی به موارد نقض حقوق بشر توسط اسرائیل در طول عملیات لبه محافظ در ماه ژوئیه سال 2014 پرداخته است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در هفته اخیر با اکثریت آراء و تصویب قطعنامه ‌ای خواستار محاکمه سران رژیم صهیونیستی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی در جنگ 51 روزه غزه در تابستان سال 2014 شد.

پیش ‌نویس طرح محاکمه سران رژیم صهیونیستی از سوی پاکستان پیشنهاد شده بود که با موافقت 45 کشور از جمله فرانسه، آلمان و انگلیس همراه بود و فقط آمریکا با این طرح مخالفت کرد و پنج کشور دیگر از جمله هند و کنیا به این طرح رأی ممتنع دادند.

این قطعنامه به دنبال انتشار گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل در ماه ژوئن (خرداد ماه) درباره بحران غزه تصویب شده است. در گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل این گونه نتیجه‌ گیری شد که «احتمالاً جنایت جنگی صورت گرفته است».

این قطعنامه تأیید و حمایتی بر گزارش سازمان ملل است که اسرائیل را در جنگ غزه مقصر می ‌دانست.

واکنش اسرائیل تصویب این طرح بلافاصله با انتقاد شدید مقامات رژیم صهیونیستی همراه شد و آنها شورای حقوق بشر سازمان ملل را به عنوان «عاملی تحریک کننده» خواندند و به این قطعنامه اعتراض کردند.

بنیامین نتانیاهو نخست ‌وزیر اسرائیل به تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل اعتراض و آن را محکوم کرد و گفت: شورای حقوق بشر سازمان ملل به واقعیت‌ ها و به حقوق بشر اعتقادی ندارد.

«موشه یعلون» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل را «کمدی سیاه و بیهوده» توصیف کرد.

این در حالی است که «ریاض المالکی» وزیر خارجه فلسطین تاکید کرد که چنین تصمیمی از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل بیانگر جانبداری جامعه بین‌ الملل از محاکمه سران جنایتکار رژیم صهیونیستی است.

آمریکا به عنوان یکی از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل، به این قطعنامه رای مثبت نداد.

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: «عدم حمایت آمریکا از این قطعنامه، بی میلی ناامید کننده این کشور را برای به چالش کشیدن مصونیت اسرائیل از مجازات شدن به خاطر جرائم جدی در طول جنگ غزه را نشان می دهد.

بسیار تاسف بار است که با وجود برخی مخالفت های نتانیاهو علیه دولت اوباما، هیچ تمایلی از سوی واشنگتن برای حمایت از قوانین جنایی بین المللی و محکومیت اسرائیل در چنین شرایطی دیده نمی شود.

منبع: پایگاه تحلیلی «آلترنتیو نیوز»

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.