انگلیس فعالانه در تکاپو برای ایجاد یک فاجعه انسانی در یمن است و به نوبه خود به عربستان سعودی کمک می کند تا فقیرترین دولت خاورمیانه را به سوریه‏ جدیدی تبدیل کند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، «دیوید ویرینگ» یکی از محققان دانشکده مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن و عضو کمیته راهبری مبارزه علیه تجارت اسلحه در مطلبی در پایگاه «میدل ایست آی» نوشت: اقدامات انگلیس علیه یمن اغراق آمیز نیست بلکه عین واقعیت است. از آنجا که در رسانه های انگلیس و در سراسر طیف سیاسی در این خصوص سکوت اختیار شده، ما توضیح درباره آن را به دوش دیگر رسانه ها و سیاستمداران می اندازیم. در حال حاضر، تنها من باید این موضوع را برای شما روایت کنم.

این هفته با توجه به نیاز بیش از 21.1 میلیون نفر (حدود 80 درصد از جمعیت یمن) به کمک های فوری، نیاز 9.4 میلیون نفر به آب و درگیری 13 میلیون نفر با «بحران امنیت غذایی» در کشوری در آستانه قحطی، سازمان ملل متحد بالاترین سطح اضطرار انسانی را در یمن اعلام کرد. دو هفته پیش سازمان بهداشت جهانی شیوع تب کشنده دانگ را با توجه به قصور در ارائه خدمات بهداشتی در این کشور اعلام کرد و از ثبت بیش از 3000 مورد از این بیماری از ماه مارس خبر داد. تعداد کل آوارگان یمنی در حال حاضر به یک میلیون نفر رسیده که یک چهارم از این یک میلیون، پناهنده شده اند.

آژانس های کمک رسانی در درجه اول ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را سرزنش می کنند. کشورهایی نظیر قطر، امارات متحده عربی و مصر تحت رهبری عربستان سعودی و با پشتیبانی آمریکا و انگلیس، با بمباران هوایی و محاصره دریایی به طرز فاجعه باری این کشور به شدت فقیر را در منگنه قرار داده اند. حملات هوایی در یمن از اواخر ماه مارس یعنی زمانی آغاز شد که عربستان سعودی و متحدان آن در حمایت از «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور فراری یمن، جنگی را علیه حوثی ها راه انداختند. در این جنگ، ثروتمندترین کشورهای عربی با کمک دو کشور ثروتمند و قدرتمند جهان( یعنی آمریکا و انگلیس) به نیروهای عربستان برای بمباران و گرسنگی دادن به یکی از فقیرترین کشورهای منطقه وارد عمل شده اند.

از همان ابتدا، دولت انگلیس متعهد شد که در این جنگ از عربستان سعودی به هر شکلی حمایت خواهد کرد. این حمایت شامل پشتیبانی های لجستیکی و فنی از نیروی هوایی عربستان، و همچنین ادامه ارسال مهمات و در عین حال کمک افسران نیروی دریایی سلطنتی انگلیس به اجرای محاصره در یمن می شود.

برخی از گزارش های رسانه ای هر از چند گاهی مدعی می شوند که انگلیس از عربستان سعودی خواسته خویشتن داری خود را حفظ کند، اما چنین اظهاراتی از سوی برخی مقامات انگلیسی با توجه به ادامه حمایت های مالی و لجستیکی آنها از اقدامات سعودی ها در یمن و آثار انسانی که برجای می گذارد، بسیار بی ارزش است. کمک اخیر 40 میلیون پوندی انگلیس به صندوق بشردوستانه 1.6 میلیارد دلاری یمن در سازمان ملل متحد عملا توهین بزرگی بود؛ چکاندن یک قطره آب در یک اقیانوس در زمان حل فاجعه ای که خود انگلیس در ایجاد آن شراکت داشته است!

آمار کشته شدگان رسمی در یمن از ماه مارس تاکنون از 3000 نفر فراتر رفته که این رقم بیش از شهدای غزه در جنگ تابستان گذشته است. این در حالی ست که بسیاری از مناطق در یمن، دور افتاده و غیر قابل دسترسی هستند و تعداد واقعی قربانیان ممکن است بالاتر از این هم باشد. در روزهای اول جنگ و در پی حملات هوایی به یک کارخانه و یک اردوگاه پناهندگان که حدود 80 کشته برجا گذاشت، سازمان عفو بین الملل نیروهای به رهبری عربستان را به «نادیده انگاشتن مرگ غیر نظامیان و درد و آلام آنها» متهم کرد. در اوایل ماه مه، دیده بان حقوق بشر «شواهد معتبری» را بدست آورد که نشان می داد سعودی ها از بمب های خوشه ای که ممنوع اعلام شده اند، به شکل بی رویه ای علیه غیرنظامیان استفاده کرده است.

هفته گذشته، هم دیده بان حقوق بشر و هم عفو بین الملل در گزارش های مجزایی، ائتلاف به رهبری عربستان را به اجرای حملات هوایی علیه اهداف غیرنظامی متهم کردند که «جنایت جنگی» محسوب می شود. اما قتل و ترور غیرنظامیان در یمن توسط ائتلاف تحت رهبری عربستان به همین جا ختم نمی شود. «لامیا الخالدی» یک باستان شناس، عربستان سعودی را متهم کرده است که به عمد اماکن باستانی ارزشمند یمن را هدف قرار می دهد؛ یعنی دقیقا همان اقدامی که داعش اکنون در سوریه و عراق انجام می دهد.

همچون بسیاری از کشورهای خاورمیانه، یمن نیز در سال 2011 صحنه برخی اعتراضات بود. در آن زمان عربستان و دیگر کشورهای منطقه برای کنترل شرایط و در عین حال جایگزین کردن «عبد ربه منصور هادی» به جای «علی عبدالله صالح» وارد عمل شدند.

آنچه یمن در حال حاضر به آن نیاز دارد راه حل سیاسی برای توقف خشونت است. در عوض، انگلیس به همراه دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه به شدت مغرضانه ای را تصویب کرده و در آن از مداخله عربستان در یمن حمایت کرده و مدعی شده که پادشاهان در شبه جزیره عربستان پشتوانه ای معتبر برای برقراری دموکراسی در یمن و بهترین مدافع از مردم این کشور هستند!

جنگ عربستان سعودی تنها در مسیر افزایش خشونت و بی ثباتی موفق بوده و چشم انداز مذاکرات صلح را به مراتب دورتر کرده است. اکنون شاهد ایجاد سوریه جدیدی در یمن هستیم: دخالت بازیگران بین المللی که از مشکلات داخلی یمن به عنوان میدان نبردی برای پیشبرد برنامه های ژئوپولیتیک خود استفاده می کنند و هیزم در آتش بحران های منطقه می ریزند و فضای هرج و مرج را برای جولان افراط گرایانی نظیر القاعده و داعش گسترش می دهند.

لندن در جهت حفظ منافع استراتژیک بلند مدت خود در اتحاد با ریاض و حفاظت از سرمایه گذاری خود در نظم محافظه کارانه‎ی منطقه ای، نه تنها به ایجاد یک فاجعه انسانی در یمن کمک کرده است، بلکه به نوبه خود نگرانی هایی را در خصوص هر چه تهاجمی تر شدن سیاست خارجی عربستان تحت حکومت پادشاه جدید ایجاد کرده است.

از زمان حمله به شهر ساحلی تونس و کشته شدن شماری از گردشگران انگلیسی در هفته گذشته، سیاستمداران و مفسران به بحث در مورد این موضوع می پردازند که چگونه دولت انگلیس می تواند با مشکل تروریسم در خاورمیانه به بهترین شکل مبارزه کند. خوب بهترین پیشنهاد این است. هیزم در آتش تروریسم منطقه نریزید و از آن حمایت نکنید!

منبع: پایگاه تحلیلی میدل ایست آی

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.