این دو روز همه نگاه ها به وین است؛ شهری که بار دیگر میزبان دیپلمات هایی ایران و گروه 1+5 است تا درباره پرونده هسته ای ایران و رسیدن به توافق نهایی به گفتگو بپردازند.

در حالی که تنها دو روز تا پایان مهلت 30 ژوئن (10 تیر) برای دستیابی به توافق هسته ای باقی مانده، توجه تمامی رسانه ها به این مذاکرات و شهر وین اتریش دوخته شده است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، بر این اساس جا دارد به موضع گیری ها و گزارش های رسانه های خارجی در چنین ساعات نفس گیری بپردازیم:

ای بی سی نیوز: تنها 48 ساعت باقی است

روزنامه ای بی سی نیوز آمریکا با مانور بر روی زمان باقی مانده تا پایان مهلت دستیابی به توافق نهایی در 30 ژوئن، در گزارشی نوشت: مذاکره کنندگان در خصوص برنامه هسته ای ایران، وارد مرحله نهایی از مذاکرات خود شده اند.

این روزنامه ادامه داد: دیپلمات ها در روز شنبه گفتند که ایران طرح تحت حمایت آمریکا برای ارسال اورانیوم غنی شده به کشور دیگر برای فروش به عنوان سوخت راکتور را بررسی می کند.

گالف نیوز: توافق هسته ای؛ نگاهی به دستاوردها و چالش های به جا مانده

خبرگزاری گالف نیوز نیز در گزارشی در این خصوص به مشکلات باقی مانده برای دست یافتن به توافق جامع پرداخت و نوشت: «مخالفت ایران با بازرسی از مراکز نظامی و مصاحبه با دانشمندان هسته ای یکی از موانع موجود است.»

در این گزارش از چگونگی لغو تحریم ها و چگونگی باز گرداندن احتمالی آنها از دیگر موانع موجود بر سر توافق جامع یاد شده و کنگره، اسرائیل، عربستان سعودی و فرانسه به عنوان عناصر سنگ انداز در این مسیر معرفی شده اند.

هاآرتص: ماراتن کری - ظریف

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز در گزارشی با اشاره به اظهارات خصمانه نتانیاهو نخست وزیر این رژیم در خصوص مذاکرات در حال برگزاری، از این دور از مذاکرات تحت عنوان «ماراتن کری-ظریف» یاد کرد.

این روزنامه در ادامه اظهارات روز گذشته وزرای خارجه ایران و آمریکا را پوشش داده و نوشته است: «دو مسئله حل نشده، یکی ماهیت و نحوه مکانیزم بازرسی ها و دیگری برنامه لغو تحریم ها است زیرا ایران اصرار بر لغو کامل تحریم ها دارد.»

نتانیاهو در جلسه امروز کابینه خود گفته بود که غرب در حال عقب نشینی از خطوط قرمزی است که برای ایران ترسیم کرده بود.

روزنامه الاهرام: مذاکرات وارد مرحله حساسی شد

روزنامه الاهرام مصر نیز با اشاره به مدت زمان کوتاه به جا مانده برای دستیابی به توافق، نوشت: چند روز باقی مانده خیلی سخت می گذرد.

این روزنامه همچنین به اظهارات برخی مقامات در خصوص تمدید مذاکرات اشاره کرد.

رویترز: اختلافات اساسی همچنان وجود دارد

خبرگزاری رویترز نیز در گزارش کوتاهی با پوشش سخنان وزرای خارجه ایران و آمریکا، نوشت: اختلافات اساسی در مذاکرات ایران همچنان وجود دارد.

دیپلمات ها به رویترز اعلام کردند که مهلت نهایی برای رسیدن به توافق 9 ژوئیه است.

ان بی سی نیوز: مذاکرات هسته ای اکنون در چه مرحله ای قرار دارد؟

ان بی سی نیوز در گزارشی با پرداختن به مذاکرات وین نوشت: میان ایران و آمریکا هنوز هم شکاف بزرگی قرار دارد.

در این گزارش آمده است: «کنگره آمریکا تهدید کرده است که اگر توافق به دست آمده اجازه بازرسی را برای خود محفوظ نگه ندارد و یا تحریم ها را پیش از پایبندی ایران به تعهداتش لغو کند، با آن موافقت نخواهد کرد.»

ایندیپندنت: کری، امیدوار به توافق

روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن نیز در گزارشی نوشت: جان کری وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که همچنان امیدوار به دستیابی به توافق با ایران است.

این روزنامه ادامه داد: چنین توافقی به یک دهه درگیری دیپلماتیک بر سر برنامه هسته ای ایران پایان خواهد داد.

لس آنجلس تایمز: 5 ژوئیه؛ ضرب الاجل دولت اوباما

روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز نیز در گزارشی 5 ژوئیه را ضرب الاجل نهایی دولت اوباما برای دستیابی به توافق هسته ای دانست و نوشت: اگر تا آن تاریخ، توافق جامع بدست نیاید، دولت اوباما نمی تواند در تاریخ مقرر(10 ژوئیه) متن توافق را به کنگره ارائه کند. بدین ترتیب کنگره یک ماه اضافی تر برای بررسی متن توافق در اختیار خواهد داشت.(براساس قانون به تصویب رسیده در آمریکا، اگر این متن تا 10 ژوئیه تقدیم کنگره نشود، مهلت بررسی آن از 30 روز به 60 روز افزایش خواهد یافت).

فاکس نیوز: مسائل اصلی همچنان حل نشده

فاکس نیوز آمریکا نیز گزارش داد «مسائل اصلی همچنان نیاز به حل و فصل شدن دارند.»

این رسانه آمریکایی به این بخش از سخنان کری استناد کرد که هنوز کار سختی را در پیش داریم.

وال استریت ژورنال: احتمال تمدید مذاکرات

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از مقامات ارشد حاضر در مذاکرات وین نوشت: با توجه به پیچیدگی مسائل باقی مانده، نیاز به تمدید روند دیپلماتیک کنونی خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه: "مرحله حیاتی" در مذاکرات هسته ای

مذاکرات میان ایران و 1+5 در روز یکشنبه با تنش های رو به افزایش ناشی از تنها سه روز باقی مانده برای دستیابی به توافق نهایی، وارد "مرحله ای حیاتی" شد.

یک دیپلمات غربی گفت: بدیهی است که ما در حال حاضر در یک مرحله حیاتی هستیم. در روزهای پایانی تنش ها افزایش یافته است اما این اتفاق طبیعی است.

دویچه وله: فرصت مذاکرات هسته ای نباید از دست برود

خبرگزاری آلمانی دویچه وله نیز با بازتاب اظهارات وزیر خارجه این کشور نوشت: فرصت مذاکرات هسته ای نباید از دست برود.

«فرانک والتر اشتاینمایر» امروز در مصاحبه با روزنامه دی ولت آمان گفت: مذاکره با ایران باید به یک راه حل برسد.

اسپوتنیک: تنها چند ساعت فرصت باقی است

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز با اشاره به مدت زمان کم باقیمانده برای دستیابی به توافق هسته ای نوشت: مذاکره کنندگان ایران و 1+5 تنها چند ساعت زمان دارند.

این خبرگزاری افزود: در تلاش برای رفع موانع موجود، مذاکرات دو جانبه متعددی در حال برگزاری است.

واشنگتن پست: فرار و نشیب های مذاکرات هسته ای

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارش امروز خود به شکستگی پای «جان کری» و جراحی «علی اکبر صالحی» اشاره کرد و نوشت: با وجود همه این فراز و نشیب ها اکنون در مرحله پایانی مذاکرات به سر می بریم.

این روزنامه نیز به برخی موانع موجود اشاره ای داشت.

حال باید منتظر ماند و دید نتیجه این مذاکرات حساس چه خواهد شد.

انتهای پیام/

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.