به دنبال حمله تروریستی اخیر فرانسه، کشورهای اروپایی در وحشت کامل به سر می برد و تدابیر امنیتی را به بالاترین حد خود رسانده اند.

خشونت بر بسیاری از کشورهای خاورمیانه سایه افکنده و به گفته کارشناسان دیری نخواهد پائید که سایه این تهدید به شکل جدی تری کشورهای اروپایی را هم دربر خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، پس از سه حمله صورت گرفته در روز جمعه در تونس، کویت و فرانسه و کشته شدن بیش از 60 تن و زخمی شدن صدها تن دیگر، کشورهای اروپایی سطح تهدیدات تروریستی خود را به بالاترین حد افزایش داده اند.

آماده باش سازمان های اطلاعاتی غربی

سازمان های اطلاعاتی در غرب از ماه مارس هنگامی که داعش نخستین حمله مرگبار خود را در خارج از عراق و سوریه در یک موزه در تونس انجام داد، در حالت آماده باش قرار دارند.

در پی این حمله و کشته شدن نگهبان موزه و 20 گردشگر، داعش در پیامی در توییتر تهدید کرد که تفریحگاه هایی که پذیرای گردشگران غربی است را هدف قرار خواهد داد. و نگرانی سازمان های اطلاعاتی تنها زمانی افزایش یافت که «ابو محمد عدنانی»سخنگوی خودخوانده‎ی داعش در هفته گذشته، در یک بیانیه صوتی اینترنتی درباره حملات آتی پیش بینی هایی داشت.

مقامات امنیتی غربی می گویند هنوز در مورد هماهنگی بین مهاجمان و اینکه آیا این حملات توسط داعش صورت گرفته یا خیر، اظهارنظری نمی توانند داشته باشند.

یک مقام امنیتی انگلیس گفت: «ما نمی دانیم که آیا این حملات توسط داعش برنامه ریزی و اجرا شده یا خیر.»

ایتالیا/ خنثی شدن حمله به رم و واتیکان

«آنجلینو آلفانو» وزیر کشور ایتالیا به دنبال حملات روز جمعه در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «هیچ کشوری به دور از خطر نیست. ما سطح هشدار را در واحدهای مربوط به حفاظت از اماکن حساس به بالاترین حد رسانده ایم.»

آلفانو گفت: «در سه مکان مختلفی که شاهد حملات و کشته شدن شماری از افراد بودیم، اشتراکاتی دیده می شود: خشونت و تروریسم. ما در این چالش تروریستی تنها زمانی پیروز خواهیم شد که نترسیم.»

در روز جمعه که حملات تروریستی در تونس، کویت و فرانسه رخ داد، پلیس ایتالیا فرد پاکستانی متهم به برنامه ریزی برای بمب گذاری در بازار پیشاور در سال 2009 را که بیش از 130 نفر کشته برجای گذاشت، دستگیر کرد.

کارآگاهان ضد تروریسم ایتالیا مظنون هستند که این مرد یکی از اعضای یک شبکه تروریستی در ایتالیا باشد، که توطئه حملات تروریستی در رم -از جمله واتیکان - را در سر دارند.

در ماه فوریه در یک ویدیوی وحشتناک ارسال شده توسط تروریست های وابسته به داعش، سخنگوی این تروریست ها پیش از اعدام 21 مسیحی قبطی در سواحل دریای مدیترانه در نزدیکی شهر ساحلی «سرت» لیبی تهدید کرد که این گروه رم ایتالیا را هدف حمله قرار خواهد داد.

حمله ای قریب الوقوع در انگلیس

در عین حال روزنامه اکسپرس چاپ لندن احتمال وقوع حمله ای قریب الوقوع را در انگلیس بعید ندانسته است.

«ماجد نواز» رئیس سازمان ضد افراط گرایی کوئیلیام معتقد است که داعش در پس حملات روز جمعه بوده است و انگلیس اکنون در خطر چنین حمله ای قرار دارد.

«فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد که این کشور در حالت «هشدار قرمز» است و نیروهای پلیس فوق العاده ای در مکان های عمومی مستقر شده اند.

لازم به ذکر است که دستکم 38 نفر از جمله بسیاری از گردشگران انگلیسی در شهر ساحلی سوسه تونس کشته شده اند.

به گفته «نواز»، چنین حملاتی نشان می دهد که حملات داعش به ورای مرزهای سوریه و عراق کشانده شده است.

وی در خصوص حمله فرانسه نیز گفت: « باید ببینیم که آیا این افراد از طریق لیبی وارد اروپا شده اند.»

دکتر «افضل اشرف» کارشناس مسائل امنیتی نیز به روزنامه کسپرس گفت: «احتمال تکرار چنین حملاتی در چهار یا پنج روزه آینده وجود دارد.»

روز گذشته انگلیسی ها تحت تدابیر ویژه ای در مراسم بزرگداشت روز ارتش خود شرکت کردند.

«تابستان وحشت» برای اروپا

گاردین نیز در گزارش خود در این خصوص نوشت: اگر داعش به این کار خود ادامه دهد، تابستان امسال، «تابستان وحشت» برای اروپا خواهد بود.

این روزنامه در ادامه خواستار اتخاذ رویکردی مشترک از سوی انگلیس و غرب برای مقابله با این چالش شده است.

در بخش دیگری از گزارش گاردین آمده است: «شمار حملات تروریستی در جهان در سال 2014 در مقایسه با سال قبل از آن، 39 درصد افزایش داشته است. در سال 2013 میلادی 1891 نفر و در سال 2014، 2727 نفر قربانی تروریسم شده اند. این در حالیست که این گزارش شمار اعضای داعش را بین 20 هزار تا 31 هزار و 500 نفر تخمین زده است.»

تهدیدات جدی در انگلیس

روزنامه بلفاست تلگراف انگلیس نیز نوشت: «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس روز شنبه گفت: « شکی نیست که ما با تهدیدات جدی در انگلیس مواجه هستیم، و کارهایی نیز در ماه و سال های گذشته صورت گرفته و سطح تهدیدات مستقل از دولت، شناسایی و به شیوه های مناسب منتشر شده است.»

در همین راستا، کامرون از تشکیل جلسه کمیته مبارزه با بحران خبر داد.

هزاران اروپایی در کنار تروریستها در سوریه

حملات تروریستی روز جمعه در حالی رخ داد که هزاران تن از تبعه های اروپایی برای جنگ در کنار تروریست ها در سوریه به سر می برند.

در گزارش ایندیپندنت آمده است: «با توجه به تلاش پلیس انگلیس برای ممانعت از سفر شماری از تبعه های این کشور به سوریه، سال گذشته شمار بازداشتی های مرتبط با تروریسم داخلی در این کشور تا یک سوم افزایش یافت. حدود 700 انگلیسی برای پیوستن به تندروها به سوریه سفر کرده اند.»

در عین حال مقامات فرانسوی نیز اذعان داشته اند که حدود 3000 تبعه فرانسوی از سال 2011 برای جنگ در کنار افراد مسلح تندرو به سوریه سفر کرده اند و احتمالا صدها تن از آنها آموزش دیده به کشور بازگشته اند.

اخیرا دستگاه مبارزه با تروریسم فرانسه در گزارشی از کشته شدن بیش از 100 تبعه این کشور در عراق و سوریه که پیش از این به تندروها ملحق شده بودند، طی ماه ‌های اخیر خبر داد.

گفتنی است، وقوع سه حمله تروریستی همزمان در فرانسه، کویت و تونس در روز جمعه، موجب کشته و مجروح شدن بیش از ۲۶۰ تن و رقم خوردن روزی خونین در جهان طی سال جاری شد.

منابع: رسانه های انگلیسی


انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.