مذاکرات میان ایران و 1+5 در روز یکشنبه در سایه برخی اختلاف ها و با وجود اینکه تنها سه روز برای دستیابی به توافق نهایی باقی مانده است، وارد «مرحله ای حیاتی»شد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی قرار است امروز وارد مذاکرات شود که به نظر می رسد «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا و همتای ایرانی وی پشت میز مذاکره در روز گذشته در وین پیشرفت کمی داشته باشند.

یک دیپلمات غربی گفت: بدیهی است که ما در حال حاضر در یک مرحله حیاتی هستیم. در روزهای پایانی تنش ها افزایش یافته است اما این اتفاق طبیعی است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: «1+5 - شامل، انگلیس، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا - به دنبال نهایی کردن جزئیات توافق تاریخی هسته ای با ایران هستند. آنها به دنبال توافق تا مهلت روز سه شنبه 30 ژوئن هستند که بر پایه دستورالعمل های بیانیه لوزان در 2 آوریل تنظیم خواهد شد. »

کری شب گذشته به خبرنگاران گفت که اگر چه او همچنان «امیدوار» است، به جدیت بیشتری نیاز است.»

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران نیز این گفته را تایید کرد و گفت مذاکره کنندگان برای حرکت رو به جلو نیاز به کار سخت دارند.» اما «عباس عراقچی» معاون وی گفت که بخش هایی از بیانیه لوزان دیگر اجرایی نیست چرا که برخی از کشورها موضع خود را تغییر داده اند.

عراقچی به شبکه العالم گفت: «در لوزان ما برای بسیاری از چیزها راه حلی یافتیم اما برخی از مسائل حل نشده باقی ماند. و اکنون باید گفت برخی از راه حل های موجود در لوزان دیگر عملی نیست؛ چرا که پس از نشست لوزان، برخی از کشورها در گروه 1+5 اظهاراتی داشتند که ما تغییر در موقعیت آنها را دیدیم و این امر، مذاکرات را پیچیده کرد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «مقامات اعلام کرده اند که مهلت پایانی 30 ژوئن ممکن است چند روز دیگر تمدید شود، اما چند دیپلمات هر گونه تمدید بیش از چند روزه را بعید دانسته اند. با فشارهای دیپلماتیک در حال رشد، دیگر وزرای خارجه از انگلیس، چین، آلمان و روسیه نیز در روزهای آینده به «موگرینی» در وین خواهند پیوست.»

«لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه که شب گذشته به وین آمده است، مدعی شد: دست کم سه خواسته "اجتناب ناپذیر" حل نشده باقی مانده است.

وزیر خارجه فرانسه پیش از ورود به هتل کوبورگ در جمع خبرنگاران حاضر مقابل هتل با بیان این که فرانسه خواهان توافقی محکم با ایران است که در آن ایران از برنامه صلح ‌آمیز هسته ‌ای برخوردار باشد، گفت: «فرانسه این توافق را به سه شرط ممکن می ‌داند؛ اول توافقی که دسترسی به سایت‌ های هسته ‌ای ایران و در صورت لزوم تاسیسات نظامی در آن ممکن باشد؛ دوم تحقیق و توسعه ایران برای مدت طولانی محدود شود و سوم در صورت پایبند نبودن ایران به تعهداتش قطعنامه‌ های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل به طور خودکار علیه این کشور اعمال شود.»

«فابیوس» که به طور جداگانه با «ظریف» و «کری» دیدار داشت، تاکید داشت که امیدوار است این توافق به بن بستی که به سال 2002 باز می گردد، پایان دهد.

این خبرگزاری مدعی شد: «با توجه به چارچوب لوزان، ایران بیش از دو سوم سانتریفیوژ غنی سازی اورانیوم خود را تعطیل خواهد کرد که این امر ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را تا 98 درصد کاهش خواهد داد. ایران همچنین در عملکرد راکتور اراک تغییر ایجاد کرده و از تاسیسات فردو دیگر برای غنی سازی اورانیوم استفاده نخواهد کرد. در عوض، تحریم های اتحادیه اروپا، آمریکا و قطعنامه های تحریمی سازمان ملل متحد علیه ایران لغو خواهند شد.»

یک مقام چینی امروز در وین اعلام کرد: همه طرف های مذاکره کننده در وین عزم جدی دارند که به یک توافق هسته ای با ایران دست یابند.

گفتنی است، وزرای خارجه ایران و آمریکا عصر امروز برای دومین بار دیدار و گفتگو خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری فرانسه

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.