نام رهبر القاعده و فرمانده عملیات در شمال غرب آفریقا، «مختار بلمختار»، بار دیگر بر زبان ها افتاده با این تفاوت که این بار خبر مرگش همانطور که دولت لیبی مستقر در شهر«طبرق» اعلام کرد بر سر زبان ها افتاد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، «اسکای نیوز» در گزارشی نوشت: دولت لیبی کشته شدن بلمختار در بمباران منطقه ای توسط ارتش آمریکا در شرق لیبی که احتمالا «اجدابیا» را تایید کرد و افزود این حمله هوایی به کشته شدن هفت نفر دیگر از رهبران القاعده انجامیده است.

«مختاربلمختار»، «مسعود عبدالقادر»، «خالد ابوعباس»و «الاعور» نام های یک نفر هستند که از وی به عنوان گرداننده و سکان دار گروهک های تروریستی یاد می شود.وی هم چنان در صدر لیست افراد تحت پیگرد بین المللی قرار دارد تا جایی که واشنگتن پنج میلیون دلار برای کسی که او را مرده یا زنده تحویلش دهد، در نظر گرفته است.

بعد از گروگان گیری و حمله به تاسیسات نفتی «عین امیناس» در جنوب الجزایر، نام مختار بلمختار در عرصه بین المللی مطرح شد.

مختار بلمختار زمانی که سن و سال کمی داشت به گروهک های تروریستی ملحق شد و در جنگ در افغانستان در سال1989 شرکت کرد و چندین سال علیه دولت افغانستان جنگ کرد و یک چشمش را نیز از دست داد.

و بعد از آن در سال1992 به الجزایر بازگشت تا در جنگی جدیدی شرکت کند و با پیوستن به گروه های مسلح در آن جا در جنگ داخلی شرکت کرد.

بلمختار که یک الجزائری الاصل است، در سال1972 در منطقه «غردابه» به دنیا آمد و مسئولیت هدایت گروهک های موسوم به «الملثمون» (نقابداران)و «الموقعون بالدم»(امضا کنندگان با خون) را بر عهده گرفت.

به عهده گرفتن مسئولیت شماری از حملات تروریستی و گروگان گیری به ویژه در کشورهای الجزایر،موریتانی و مالی، که این گروه خودش آن را هدایت می کند،باعث شده تا یکی از ثروتمندترین شاخه های القاعده به شمار آید.

به گفته برخی منابع در لیبی، مختار بلمختار به مدت دو سال در شهر «درنة» ساکن بود اما پس از وقوع درگیری ها بین گروه موسوم به «شورای مجاهدین» درنة و داعش، به شهر اجدابیا رهسپار شد که در همان کشته شدنش اعلام شد.

مترجم: مهسا کاشی پور

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.