برخی گزارش های رسانه ای مصری نظیر گزارش روزنامه «الیوم السابع» را درباره اینکه وزارت خارجه آمریکا دیگر اخوان المسلمین را کنار گذاشته است درست نیست بلکه باید گفت واشنگتن آنقدر با کارت اخوان المسلمین مصر را بازی می دهد تا اینکه این کارت بسوزد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، روزنامه مصری «الشروق» در تحلیلی نوشت:مصری ها در زمینه روابط آمریکا و مصر دو گروه هستند گروهی که هوادار دولت و «عبدالفتاح السیسی»رئیس جمهوری این کشور هستند و بر این باورند که آمریکا در توطئه جهانی بزرگ مصر را فروخت و اخوان را خرید در حالی که گروه دوم که هواداران اخوان هستند بر این باورند که آمریکا سخنان خود درباره دموکراسی را زیر پا گذاشته و با دولت«قراردادی شیطانی»بسته و دموکراسی صندوق های انتخابی را نادیده گرفته است.

واقعیت امر اما چیزی دیگری می گوید و اشاره به این دارد که هر دو دیدگاه اشتباه است.

کاملا واضح است که روابط میان مصر و آمریکا در وضعیت خوبی به سر نمیبرد و بهبود مختصری که طی کنفرانس اقتصادی «شرم الشیخ»در اواسط ماه مارس گذشته روابط دو کشور شاهد بود،اکنون دیگر دیده نمی شود.

اواسط هفته گذشته وزارت خارجه مصر «استفان پیکروفت»سفیر آمرکیا در قاهره را فراخواند و به طور رسمی اعتراض مصر به قصد وزارت خارجه این کشور برای استقبال از هیاتی از جماعت اخوان المسلمین در واشنگتن،را به وی ابلاغ کرد.پس از این فراخواندن،وزارت خارجه به شکل قاطعی این مساله را تکذیب کرد که قصد دارد از این هیات استقبال کند.

یکی از دیپلمات های آمریکایی در سفارت آمریکا در قاهره در حاشیه جشن روز استقلال این کشور که هفته گذشته برگزار شد هر گونه زمان جدول بندی شده برای استقبال از اخوان را تکذیب کرد اما ساعاتی پس از آن یک دیپلمات مصری تاکید کرد که آمریکایی ها در عمل زمانی را برای استقبال از هیات اخوان مشخص کرده بودند اما پس از اعتراض دولت مصر در آخرین لحظه آن را لغو کردند.

از زمانی که آمریکایی ها در اول فوریه سال 1979 با سقوط شاه ایران شگفت زده شدند دیدگاه و رویکرد آمریکا تغییر کرد و این استراتژی را در پیش گرفت که آغوش خود را به روی همه طیف های مخالفان در همه کشورها باز کند تا بار دیگر شگفت زده نشود.اما یک دیدگاه نیز وجود دارد که می گوید دولت آمریکا قاهره را هرگز برسر 30 ژوئن نبخشیده و بر سر این مساله با مصر از در تسامح وارد نمی شود زیرا این حادثه همه برنامه هایش را به هم ریخت.

بسیاری از مسئولان بلندپایه مصری بر این باورند که تنش پنهان در روابط میان دو کشور وجود دارد.

به نظر قاهره، واشنگتن به دنبال برقراری روابط عادی با مصر نیست،در عین حال تلاش می کند به این کشور تدابیری را تحمیل کند که امنیت ملی اش را تهدید می کند.واشنگتن از نزدیکی قاهره به مسکو بسیار خشمگین می شود و نمی خواهد که کمک های نظامی به مصر که از اکتبر 2013 متوقف کرده را به این کشور بدهد و اگر مصر در اندیشه دیگر منابع به ویژه روسیه برای تنوع بخشی به سلاح ها باشد،آمریکا به درجه جنون می رسد.

اکنون روشن شده است که دیدگاه کاخ سفید و شورای امنیت ملی این کشور تغییر نکرده و آنها تلاش می کنند که بر قاهره با استفاده از همه ابزارهای ممکن فشار بیاروند تا جماعت اخوان المسلمین را بپذیرد و در دولت جای دهد در مقابل، وزارتخانه های خارجه و دفاع آمریکا این دیدگاه را دارند که باید با دولت کنونی مصر به عنوان دیوار محکم در برابر وقوع جنگ مذهبی و هرج و مرج بی سابقه در سراسر منطقه که غرب و اسرائیل بهای سنگین آن را می پردازند،تعامل کرد.

یک مسئول بلندپایه مصری درباره ادامه دیدارهای مسئولان آمریکایی با اخوان در آینده گفت که این دیدارها ادامه پیدا می کند و دولت مصر به دنبال ایجاد تنش و بحران با آمریکا نیست اما منتظر می نشیند تا ببیند آمریکایی در آینده باز چه کار می کنند تا بر اساس آن واکنش نشان دهد.

پر واضح است که تا با پایان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما روابط دو کشور شاهد حالتی از کش و قوس و آرامش و تنش می شود.همچنین روشن است که اوباما تا کنون به این نتیجه نرسیده است که روابط دو کشور را به حالت طبیعی برگرداند.قاهره نیز به نوبه خود تلاش میکند که بحران را با خسارت کمتری اداره کند.قاهره تلاش می کند که واشنگتن را از دست ندهد ولی پیام آشکاری برایش فرستاد و آن این است:دوران بازی با قواعد قدیمی به پایان رسیده است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.