به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، شبکه تلویزیونی "المیادین" نوشت: تمام چشم ها به نشست یمن در ژنو پایتخت سوئیس دوخته شده است.گروه هایی که از داخل و خارج یمن در نشست سازمان ملل متحد در ژنو شرکت می کنند، طیف های مختلف یمن هستند و وزیر امور خارجه دولت در تبعید یمن «ریاض یاسین»، خشمش را از اظهارات و تصمیم گیری های اخیر سازمان ملل متحد ابراز کرد.

هیأت رئیس جمهور در تبعید یمن که از سوی عربستان سعودی در این نشست شرکت می کند، هفت نماینده دارد که از جمله آن ها: ریاض یاسین وزیر خارجه مکلف، «احمد میسری» که از حزب«کنگره»جدا شده است،«بشر عزالدین اصبحی»وزیر حقوق بشر، «عبدالوهاب حمیقانی» دبیرکل حزب رشاد ، یکی از شیوخ بزرگ صعده به نام «عثمان مجلی»، «عبدالعزیز جباری»دبیر کل حزب عدالت و آبادانی و «فهد سلیم کفاین»وزیر آب هستند.اما گروه هایی که از داخل یمن در این نشست حضور می یابند: گروه جنبش انصار الله و هم پیمانانشان از جمله «مهدی نشاط»، «حمزه حوثی»، «علی عماد»، «عبدالسلام جابر» به عنوان نمایندگان جنوب یمن و «عمار مرشد» و «عبدالملک حجری»، نمایندگان حزب کرامت هستند.

همچنین کنگره ملی و هم پیمانانش «عارف زوکا» ، «ابوبکر القربی» ، «قاسم سلام»، «عادل الشجاع» ، «یاسر الغواضی» ،و «فائقة السید» و «غالب مطلق» از جنوبی ها نیز در نشست حضور دارند.

و از حزب بعث سوسیالیست عرب «محمد زبیری» و از حزب الحق »حسن زید» و از حزب عدالت و آبادانی «محمد ابو لحوم» به عنوان ناظر به گفت و گو ها، در این نشست شرکت می کنند.

در همین حال، هیچ نشانه ای نه تنها در ژنو بلکه در داخل و خارج یمن،بر این مساله دلالت نمی کند که راه حل هایی پایان بحران یمن، به مرحله پختگی رسیده است.تنش های منطقه روز به روز درحال افزایش است و گستره ی راه حل تنگ تر و تنگ تر می شود.

بعد از گذشت هفته ها و ماه ها از جنگ یمن، ثابت شد که راه حل نظامی عربستان نمی تواند «عبدربه منصور هادی» به جایگاه ریاست جمهوری برگرداند و بمباران هوایی شدید و ناجوانمردانه معادلات قدرت بر روی زمین را تغییر نخواهد داد.زیرا انصارالله این قدرت را دارند که تهدیدی برای عربستان به شمار رود و جنگ فرسایشی زمینی را علیه ریاض به راه اندازد.

عربستان به دنبال رسیدن به یک پیروزی دیپلماتیک است که با آن بتواند منصور هادی را به صنعا و یا حداقل به عدن بازگرداند تا شاید آبرومندانه از جنگی بی نتیجه ای که در یمن به راه انداخته، خارج شود.

ایستادگی در میدان نبرد و صبر استراتژیک انصار الله در میدان جنگ ب این امکان را داد تا وجود و قدرتش را در منطقه اثبات کنند که این جایگاه قربانیان زیادی از آن ها گرفت.اانصار الله به دنبال ایفای نقش متوازن در یمن است نقشی که از طریق راه حل بحران یمن به آن می رسد راه حلی که شامل آتش بس،آغاز کمک های انسانی، بازگشت به رایزنی ها و تشکیل یک دولت فراگیر برای پایان درگیری می شود.

از طرفی دیگر،عمان که موضع بی طرفی را برگزیده و سعی در نزدیک ساختن دیدگاه های طرف های مربوطه به صورت پنهان و آشکار دارد،به دنبال این است که خونریزی در یمن که با سه استان این کشور هم مرز است، متوقف شود.از این رو از آغاز جنگ از ورود در جنگ خودداری کرد اما همزمان رغبتش را از شرکت در یافتن راه حل برای حل بحران، ابراز کرد.

بنابراین تمام نگاه ها به سوی ژنو خیره شده است و در مقابل حاضران در ژنو به صنعا می نگرند، که آیا همه گروه ها در نشست شرکت کرده و به حد نصاب می رسند یا همه چیز در ابتدا متوقف خواهد شد.

مترجم: مهسا کاشی پور

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.