در حالیکه شرط ایران برای دستیابی به توافق هسته ای لغو همه تحریم ها عنوان شده است، یک عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا در یادداشتی در یک روزنامه این کشور تلاش کرده با فرافکنی در این خصوص همزمان با برگزاری مذاکرات، ادعا کند که لغو کدام تحریم ها در دستور کار نیست.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، "جیمز اس رابینز" عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا در مقاله ای در وب سایت روزنامه "کلرادو" (coloradoan.com) با عنوان " کدام تحریم های ایران روی میز است" نوشت: "به نظر می رسد دولت اوباما آماده است تا با وجود برخی اتهامات درباره حقوق بشر، تروریسم و توسعه برنامه موشکی، به ایران چراغ سبزی را برای خلاصی از کل تحریم ها ارائه کند."

وی ادامه داد: "تحریم های اقتصادی مرتبط با برنامه هسته ای ایران مهمترین موضوع در مذاکره با ایران تا ضرب الاجل 30 ژوئن در نظر گرفته شده است. بیشتر نگاه ها به سرعت لغو تحریم ها و چگونگی بازگرداندن آنها در صورت هر گونه تخطی ایران دوخته شده است. "

"جیمز اس رابینز" تلاش کرد در ادامه با طرح این سوال که " به راستی کدام تحریم های ایران هدف این قرارداد است؟" در این خصوص فرافکنی کند.

وی ادامه داد: "احتمالا، تنها تحریم هایی باید وارد این بازی شود که به برنامه هسته ای مربوط می شود. اما بسیاری دیگر هیچ ارتباطی با برنامه هسته ای ندارند. آنها با توجه به نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و برای جلوگیری از گسترش برنامه موشکی ایران اعمال شده اند. هیچ یک از این مسائل روی میز مذاکرات ژنو نبوده است، پس هیچ یک از تحریم های مربوط به آنها هم نباید برداشته شود. اما آسوشیتد پرس گزارش داده است که کاخ سفید تلاش می کند حداقل برخی از آنها را لغو کند."

عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا در ادامه به اقدامات یکجانبه آمریکا علیه ایران پرداخت و در خصوص ادعاها درباره حمایت ایران از تروریسم نوشت: "ایران تنها به خاطر قرار داشتن در لیست کشورهای حامی تروریسم در آمریکا با بسیاری از تحریم ها مواجه است. در تاریخ 13 مه، اوباما به العربیه گفت که "ایران به وضوح در رفتارهای خطرناک و بی ثبات کننده در کشورهای مختلف در سراسر منطقه درگیر" و "حامی تروریسم است." آیا تمام تحریم های مربوط به تروریسم باقی می ماند یا کاخ سفید ایران از این لیست خارج می کند همانطور که به تازگی کوبا را خارج کرد؟"

در ادامه این یادداشت ادعا شده است: "آمریکا همچنین تحریم هایی را به واسطه حقوق بشر ایران اعمال کرده است. فرمان اجرایی شماره 13553 اوباما در سپتامبر 2010 تحریم هایی را علیه افراد متعددی در ایران تحمیل کرده است. آیا پس از توافق هسته ای این تحریم ها هم لغو خواهند شد؟"

"جیمز اس رابینز" در ادامه به فرافکنی درباره تحریم بانک های ایران پرداخت و نوشت: "قانون دفاع ملی آمریکا در سال 2012 کل بخش بانکداری ایران، از جمله بانک مرکزی این کشور را تهدیدی برای سیستم مالی جهانی دانست و آنها را تحریم کرد. آیا این تحریم هم به قوت خود باقی می ماند؟"

در ادامه این یادداشت ادعا شده است: "تحریم های ایران، تمامی اقدامات ایران از جمله "فعالیت های هسته ای"، همراه با "توسعه سلاح های غیر متعارف و موشک های بالستیک، و حمایت از تروریسم" را شامل می شود. آیا طرح کاخ سفید برای لغو تحریم های مختلف تنها به طور مستقیم به برنامه هسته ای ایران مربوط می شود؟"

این فرافکنی ها در حالی صورت می گیرد که "حمید بعیدی نژاد" مذاکره کننده ایران از سازمان ملل متحد خواسته است تا تضمین کند که تمامی تحریم ها لغو خواهد شد زیرا کنگره آمریکا مدام تهدید می کند که در این خصوص مستقلانه اقدام خواهد کرد.

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران که شب گذشته مذاکرات وین را ترک کرده و به منظور مشورت های داخلی به ایران بازگشته اند، بامداد چهارشنبه برای ادامه نگارش متن برجام به وین باز خواهند گشت.

بر اساس این گزارش مذاکرات در وین در سطح کارشناسی ادامه دارد و حمید بعیدی نژاد ریاست تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران را بر عهده دارد.

مهلت تعیین شده‎ی ایران و 1+5 برای پایان مذاکرات و نگارش توافق جامع، 30 ژوئن (دهم تیرماه) به سر خواهد آمد. ایران تاکید کرده که در پی توافق خوب است و مقید به زمان نیست.

منبع: روزنامه کلرادوی آمریکا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.