روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی با اذعان به قدرت اقتصادی ایران، تاکید کرد که بدون دستیابی به توافق هسته ای و لغو تحریم ها هم رشد اقتصادی در این کشور ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی جماران، "برنان وایس" در گزارشی در روزنامه واشنگتن تایمز نوشت: "برخی منتقدان مذاکرات هسته ای درباره عواقب وخیم لغو تحریم های اقتصادی ایران هشدار داده اند، اما بسیاری پیش بینی کرده اند که بدون توجه به نتیجه این مذاکرات، باز هم اقتصاد ایران به سوی یک جهش قابل توجه خواهد رفت.

در این گزارش آمده است: "ایران با داشتن دومین بازار مصرف کننده در خاورمیانه پس از مصر، جمعیت جوان و آشنا با اینترنت، منابع نفت و گاز وسیع و یک جایگاه مهم در منطقه، شرکایی را برای معاملات و سرمایه گذاری با وجود تحریم ها می یابد."

"بیژن خواجه پور" یکی از مدیران شرکت بین المللی مشاور "آتیه" مستقر در اتریش اعلام کرده است: "اقتصاد ایران حتی بدون توافق هسته ای هم رشد خواهد کرد. این رشد، به لغو تحریم ها بستگی ندارد و تنها امکان دارد سرعت این کار را کاهش دهد."
او این پیش بینی را در میزگرد اخیر در مورد چشم انداز اقتصادی ایران در مرکز بین المللی "وودرو ویلسون" مستقر در واشنگتن بیان کرد.

خواجه پور گفت: "چه به توافق هسته ای برسیم چه نرسیم، درآمد تولید گاز و صادرات نفت ایران افزایش می یابد و تورم و بیکاری در طول چند سال آینده به شدت کاهش می یابد."

به نوشته واشنگتن تایمز، "مقامات چین، روسیه، فرانسه، انگلیس، آمریکا و آلمان با هیئتی از مذاکره کنندگان ایرانی این ماه برای ششمین دور مذاکرات پیش از پایان مهلت 30 ژوئن برای دستیابی به توافق نهایی در وین گرد هم آمده اند."

تحلیلگران می گویند با این حال، لغو تحریم ها یک محرک بزرگ برای اقتصاد ایران فراهم می کند. توافق هسته ای، توسعه اقتصادی و اشتغال در بخش خصوصی ایران را افزایش خواهد داد که این امر می تواند به افزایش تولید ناخالص داخلی در حدود 7 در سال تا 2018 منجر شود. به گفته خواجه پور، "همچنین این امر می تواند 120 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران را در اختیار بانک مرکزی و دولت ایران قرار دهد."

او در عین حال پیش بینی کرد که دستیابی به توافق و لغو تحریم ها، تولید نفت ایران را در اوایل سال 2017 به روزانه 400 هزار بشکه در روز- معادل تولید نفت ایران در اوایل سال 2012- برساند.

به ادعای واشنگتن تایمز، "این تحریم ها اثر فوری و منفی بر روی اقتصاد ایران گذاشت، که اوضاع با کاهش قیمت جهانی نفت بدتر شد."

به گزارش بانک جهانی، تولید ناخالص داخلی ایران پس از نزدیک به 4 درصد رشد در سال 2011، در سال 2012 با 6.6 درصد و در سال 2013 با 1.9 درصد رشد دیگر مواجه شد. "نرخ رسمی بیکاری در این کشور در سال 2013 به 14 درصد رسید."

واشنگتن تایمز در ادامه نوشت: "در دوره ریاست جمهوری "حسن روحانی"، اقتصاد ایران در سال 2014 حدود 3 درصد رشد داشت اما پیش بینی می شود در بیش از سه سال آینده به طور متوسط نرخ رشد سالانه 1.4 درصدی را داشته باشد. اما این رشد، گروه های غربی را از رسیدن به شرکای ایرانی با پیش بینی لغو قریب الوقوع تحریم ها، باز نداشته است.

خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه گزارش داد که سرمایه گذاران اروپایی و امریکایی برای سرمایه گذاری های بالقوه در ماه های آینده به سراغ شرکت های ایرانی آمده اند.

یک کارآفرین ایرانی که یک سایت تجارت الکترونیکی برای محصولات کودک را مدیریت می کند، می گوید: " با دستیابی به توافق موقت میان ایران و 1+5 در اوایل آوریل، سرمایه گذاری های خارجی گسترش یافته است."

بر اساس این گزارش، "تحریم های سازمان ملل علیه ایران در سال 2006 اعمال شد. اقتصاد ایران سپس توسط سیاست های محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت آسیب دید که نتیجه آن، تورم بالا، ارزش پول کم و رکود عمیق اقتصادی برای کسب و کار محلی، سرمایه گذاران و ایرانیان در طبقه متوسط بود.

خواجه پور تخمین زده است که تنها حدود 20 درصد از مشکلات اقتصادی ایران به طور مستقیم به تحریم ها ارتباط داشته باشد. اگر چه توافق هسته ای و لغو تحریم ها به صورت غیر قابل انکاری به نفع اقتصاد ایران است، او پیشنهاد داده که "بهتر است دولت ایران بر بهبود مشکلات سیاسی داخلی و سرمایه گذاری در زیرساخت ها و برنامه های کارآمد در بخش انرژی تمرکز کند. "

برخی مخالفان مدعی اند که "توافق هسته ای می تواند به تقویت نفوذ اقتصادی ایران و همچنین قابلیت های سیاسی این کشور در امور منطقه ای و جهانی کمک کند. همچنین می تواند میلیاردها دلار به خزانه این کشور برای تشدید اقدامات این کشور در منطقه بیافزاید."

سناتور سابق دموکرات "اوان بای" از ایالت ایندیانا مدعی است که "این توافق می تواند به ایران بودجه بیشتری برای استفاده علیه متحدان و منافع امریکا در منطقه بدهد".

"اما رئیس جمهور آمریکا و دیگران از مذاکرات دفاع کرده و می گویند ایران این پول را برای بازسازی اقتصاد خود و بازسازی زیرساخت های داخلی آن استفاده خواهد کرد و نه برای تامین مالی ماجراجویی های خارجی ."

اوباما ماه گذشته درست قبل از شرکت در نشست کمپ دیوید با رهبران عرب سنی که از توافق احتمالی با ایران عصبی بودند، در مصاحبه ای با روزنامه سعودی الشرق الاوسط گفت که "هیچ راهی برای دانستن اینکه چگونه یک توافق هسته ای تغییر سیاسی و پویایی اقتصادی در ایران به وجود می آورد، وجود ندارد"، اما گفت که "یک ایران بازتر، کمتر علاقه مند برای تامین مالی نیروهای خارجی متخاصم علیه آمریکا خواهد بود."

اوباما گفت: "اگر ما با موفقیت به توافق هسته ای برسیم و شروع به لغو برخی از تحریم های هسته ای کنیم، این کار می تواند به سرمایه گذاری بیشتر در اقتصاد ایران منجر شده و فرصت بیشتری برای مردم ایران فراهم کند."
اما یکی از مشاوران ارشد نظامی اوباما گفت که او دیدگاه کمتر خوشبینانه ای دارد.

ژنرال "مارتین دمپسی" ، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در سفر اخیر خود به سرزمین های اشغالی مدعی شد که "او "نگرانی مشترکی" با میزبان اسرائیلی خود دارد و آن نگرانی این است که ایران می تواند برخی از اموال آزاد شده خود را به حزب الله و دیگر عناصر در منطقه بدهد."

دمپسی مدعی شد: " اگر به توافق برسیم و در نتیجه تحریم ها لغو شوند، قدرت اقتصادی و قدرت خرید در ایران بیشتر می شود و همه این اموال آزاد شده، به سمت بهبود وضعیت شهروندان طبقه متوسط نخواهد رفت."

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.