هواداران «عبدربه منصور هادی»رئیس جمهوری فراری یمن با وجود حمایت عربستان سعودی از آنها توانایی رویارویی با نیروهای انصار الله را ندارند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران،خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره نیروهای هواداران هادی که پس از فرار از یمن به عربستان در ریاض اقامت کرده، نوشت:در میان خزیدن زیر سیم های خاردار و پریدن از روی لاستیک های شعله ور ده ها نفر از هواداران هادی با سینه هایی عریان در منطقه بی آب و علف در مرکز یمن آموزش می بینند تا به خطوط درگیری در این کشور اعزام شوند.

در این گزارش آمده است:در فاصله 150 کیلومتری عدن برخی از افسران سابق ارتش در حال آماده کردن دو واحد از هواداران هادری برای مشارکت در جنگ هستند و قرار است این دو واحد که از گروه های مختلف جذب شدند در کنار هم باشند و به اقدامات عبدربه منصور برای تشکیل نیروی زمینی برای بازگشت به قدرت کمک کنند.

در گزارش رویترز آمده است:آموزش هواداران هادی که نوارهای ویدیوئی آن در شبکه اجتماعی فdس منتشر شده استT اذعان به این مساله است که حملات هوایی عربستان علیه انصار الله که همچنان ادامه دارد، برای جلوگیری از پیشروی انصار و نیروهای ارتش یمن که با این جنبش هم پیمان هستند، شکست خورده است.انصار الله طی 9ماه گذشته موفق شدند که بخش گسترده ای از اراضی یمن را به کنترل خود درآوردند و باعث فرار هادی به عربستان شوند.

در این گزارش آمده است که برخی از هواداران هادی که به این دو واحد پیوسته اند برای نخستین بار دست به سلاح می برند.

در گزارش رویترز به مشکلات بزرگ طرح هادی برای تشکیل نیروی زمینی اشاره شده و آمده است: انصار الله که دشمن اصلی هادی به شمار می روند به لحاظ نیرو و تجهیزات کاملا بر نیروهای هوادار هادی برتری دارند زیرا که بیشتر کسانی که به انصار الله پیوستند نیروهای نظامی یمنی هستند و این نیروها نیز شامل واحدهایی از ارتش می شوند که مجهز به زره پوش های سنگین هستند و توانستند که حملات هوایی گسترده و زیاد عربستان و منحدانش را بیش از 11 هفته تحمل کنند.

در ادامه گزارش همچنین آمده است:از سوی دیگر خطر برخورد نیروهای هوادار هادی با دیگر جماعت های هم پیمانان آنها که تلاش می کنند از ناآرامی در کشور سوء استفاده کنند یا نفوذ این جماعت ها از جمله القاعده به صفوف هواداران هادی وجود دارد و این مساله هر گونه تلاش در آینده برای ثبات در کشور را به مشکل جدی مواجه می کند.همچنین نیروهای هادی با جدایی طلبانی از جنوب هم پیمان هستند.

در این گزارش آمده است که یک دپیلمات تاکید کرد که پیچیدگی های دیگری نیز وجود دارد که هادی با آنها رو به روست و آن اینکه رئیس جمهوری فراری از عربستان خواسته است که منطقه امنی را در ساحل یمن در نزدیکی شهر ساحلی«سیحوت»در 300 کیلومتری مرزهای یمن با عمان ایجاد کند تا بتواند ارتشی که قرار است ایجاد کند را در آن جای دهد اما هیچ نشانه ای مبنی بر موافقت عربستان با ایجاد چنین منطقه ای وجود ندارد زیرا ریاض اکنون و پس از هفته ها از عملیات بی نتیجه بمباران یمن، در کار خود مانده و منتظر آن است که ببیند آیا مذاکرات میان گروه های یمنی در ژنو شاهد پیشرفتی می شود؟

در گزارش رویترز آمده است که برخی از هواداران هادی گفتند که آنها با حمایت مالی و لجستیکی عربستان توانستد 4هزار تا 5هزار نفر را در شهر«عدن»جمع کنند این در حالی است که برخی از هواداران دیگر هادی در استان های «مأرب»،«حضر موت»و استان نفت خیز «شبوه»فعالیت می کنند.

در ادامه گزارش رویتز آمده است که هادی سپتامبر گذشته و زمانی که انصار الله صنعا را به کنترل خود درآوردند با نافرمانی واحدهای اصلی در ارتش یمن برای دفاع از وی، خود را مخصمه دید. همچنین پس از آنکه کار از کار گذشت دریافت که واحدهای زیادی از ارتش همچنان به «علی عبدالله صالح» رئیس جمهوری سابق وفادار ماندند که قدرت را به وی بر اساس توافقنامه ای با میانجیگری کشورهای حوزه خلیج فارس در پی وقوع بهار عربی در سال 2012 تحویل داد.همچنین هیچ فرصتی برای هادی وجود نداشت که در مقابل انصار الله بایستد که با فساد در این کشور مبارزه می کردند و خواستار داشتن نقشی در عرصه سیاسی این کشور بودند.

در این گزارش آمده است:هادی پس از فرارش به عربستان به دنبال تشکیل نیروی زمینی مخصوص به خود رفت و برای همین منظور سرلشکر«محمد علی المقدشی»رئیس ستاد مشترک جدید خود را مامور به جمع آوری نیروها در استان حضرموت کرد و به این نیروها وعده بهبود حقوق و تجهیز آنها به ادوات و ابزارهای نظامی کرد.یک منبع نظامی نیز گفت که ماموریت المقدشی تشکیل ارتش جدید یمن وفادار به هادی با کمک عربستان است.

در گزارش رویترز همچنین آمده است که از آن زمان به بعد افسران هادی اقدام به جذب نیرو کرده و از افسران سابق ارتش یمن جنوبی سابق که صالح در پی پیروزی نیروهای یمن شمالی در جنگ داخلی سال 1994 با جنوب یمن آنها را بازنشست کرده بود،خواستند که ماموریت آموزش هواداران هادی را به عهده بگیرند.

در این گزارش آمده است: کسانی که به نیروهای هوادار هادی ملحق می شوند در ماه 100 دلار به آنها داده می شود که درآمد نسبتا خوبی در کشوری که در آن کار نیست به شمار می رود همچنین به آنها سلاح های سبک داده می شود که عربستان سعودی با استفاده از هواپیما بارریزی کرده است،چند تانگ هم در اختیار دارند.هوادارن هادی از حمایت لجستیکی عربستان نیز بهره مند هستند.

در پایان گزارش رویترز آمده است:برخی بر این باورند که به دلیل هرج و مرج ناشی از جنگ و به دلیل اینکه هادی در یمن پایگاه قدرت و اختیاراتی ندارد جذب نیرو شاهد اشراف درست نخواهد شد و این باعث به وجود آمدن فرصتی برای شاخه القاعده در یمن یا جدایی طلبان جنوب برای نفوذ در نیروی جدید است.«تئودور کاراسیک»تحلیلگر مستقل که در امارات فعالیت می کند تاکید کرد که با فراخواندن افسران جنوب یمن این مساله ممکن است رخ دهد که آنها به دنبال جدایی طلبی بروند.به همین دلیل این پرسش پیش می آید که هادی تا چه حد می تواند بر این نیروها کنترل داشته باشد؟

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.