پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روز دوشنبه سه مامور پیشین سازمان اطلاعات صربستان در جلسه دادگاه به اتهام به قتل رساندن «اسلاوکو چوروویا» خبرنگار صرب و منتقد سر سخت این کشور و سیاست های «اسلاوبودان میلوشویچ» رئیس جمهور فدرال یوگسلاوی محاکمه شدند، ابراز بی گناهی و درخواست تبرئه کردند.
«رادومیر مارکوویچ» رئیس پلیس مخفی دوران میلوشویچ به عنوان اولین متهم اظهار کرد: هیچ سندی مبتنی بر آنکه من اسلاوکو چوروویا را به قتل رسانده باشم، وجود ندارد و هیج کس چنین ادعایی ندارد.
خبرگزاری بتا، گزارش کرد، بنا به کیفرخواست دادستان مارکوویچ که اکنون به اتهام دست داشتن در قتل رهبر اپوزیسیون به ۴۰ سال حبس محکوم است، فرمان دادن و نقشه کشیدن این قتل را انکار می کند.
«میلان رودونیچ» و «راتکو رومیچ» دو متهم دیگر این پرونده که پیش تر به عنوان افسران ارشد سرویس امنیتی دولت مشغول به کار بوده اند، دست داشتن در این قتل را انکار کردند.
این دو متهم در ژانویه ۲۰۱۴ دستگیر شدند و از آن پس در بازداشت به سر می بردند.
حکم بین المللی دستگیری میروسلاو کوراک کارمند سابق سرویس امنیتی به عنوان متهم چهارم این پرونده صادر شده و در اجرا است. وی به صورت غیابی محاکمه می شود.
چوروویا درآوریل سال ۱۹۹۹زمانی که نیروهای ناتو به منظور پایان دادن به بحران کوزوو و درگیری نیروهای مسلح صربستان و آلبانیایی تباران کوزوو صربستان را بمباران کرد نیز به ضرب گلوله در خانه ای در مرکز بلگراد کشته شد.
در یکی از روزهای پیش از قتل چوروویا همسر وی ماریانا مارکوویچ در روزنامه ای از چوروریا به عنوان طرفدار کمپین بمباران ناتو نام برده بود.
در آن زمان چوروویا به عنوان سردبیر و صاحب امتیاز دو روزنامه ی دنونی تلگراف و اوروپلانین که از نشریات مستقل و پیشرو در این کشور بودند، مشغول به کار بود.
قتل چوروویا به طور گسترده ای انگشت های اتهام را به سوی پلیس مخفی دوران میلوشویچ برد. خانواده وی میلوشویچ را برای آنکه خود به شخصه دستور قتل را صادر کرده است، متهم کردند.
اسلابودان وکیل خانواده چوروویا به گزارشگران گفت: این راپیش تر هم گفته ام، نمی دانم چه کسی غیر از میلوشویچ می توانسته چنین دستور را به سرویس های دولت صادر کند.
اسلوبودان میلوشویچ در سال ۲۰۰۶ در سلول انفرادی زندان دادگاه سازمان ملل در لاهه به اتهام جنایت جنگی زمانی که در انتظار حکمش برای نقش خود در جنگ دهه نود میلادی در کرواسی، بوسنی و کوزوو بود درگذشت.
ماریانا مارکوویچ نیز پس از استرداد میلوشویچ به لاهه در ژوئن ۲۰۰۱ در روسیه پناهنده شد.
میلوشویچ پیش از آنکه دادگاه لاهه درباره انتقال او به روسیه تصمیم بگیرد به طور ناگهانی در ۱۱ مارس ۲۰۰۶ در زندان این دادگاه درگذشت. پیش تر به دادگاه هشدار داده شده بود که اگر میلوشویچ به روسیه انتقال یابد، روس ها بعد از درمان اورا به هلند بازنخواهند فرستاد زیرا که می خواهند خودرا قهرمان اسلاوها جلوه دهند.
و در ۱۱ مارس ۲۰۰۶ در زندان خود در لاهه درگذشت.
مرگ میلوشویچ براثر حمله قلبی اعلام شده بود ولی پیش تر برسر دارو و درمان با دادگاه اختلاف نظر داشت. هواداران او گفته اند که قطع داروی ضد فشار خون باعث مرگ او شده است و باعث آن باید اعلام و مجازات شود.
عکس: خبرگزاری فرانسه
مترجم: گلناز سادات غفاری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.