پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، درگیری ‌پلیس با دانشجویان معترض به رسوایی‌های اخیر و فسادهای مالی گسترده در شیلی. 16 آپریل 2015
روز پنجشنبه ده‌ها هزار دانشجو شیلیایی در اعتراض به فساد و تاخیر اصلاحات در نظام آموزشی، راهپیمایی کردند.

در این راهپیمایی معترضان نقابدار به سمت پلیس سنگ پرتاب کردند و پلیس برای پراکنده کردن آنها از گاز اشک آور و گلوله های آبی استفاده کرد.
این تظاهرات در پی رسوایی های اخیر و فساد دولت میچل باچله ریاست جمهوری این کشور و همچنین بالاگرفتن خشم جنبش دانشجویی که سالها است به گفته فعالان علیه یکی از سیستم های گران و ناعادلانه دنیا مبارزه می کند، صورت گرفت.
والنتینا ساودرا رئیس انجمن دانشجویی دانشگاه شیلی که به عنوان یکی از نهادهایی که معترضان را فراخوانده است اظهار کرد: باید به ما درباره این فساد توضیح داده شود.
دانشجویان معترضان با در دست داشتن پوسترها و به احتزار در آوردن نوشته هایی که با زدن طبل توام شده بود روانه خیابان های سانتاگو پایتخت این کشور و شهرهای دیگر از جمله والپارایزو و کنسپسیون شدند .
در سانتاگو پس از راهپیمایی مسالمت آمیزی که در خیابان مرکزی برناردو او هیگینز صورت گرفته بود معترضان نقابداری با سنگ و چوب به پلیس حمله کردند.
پلیس برای متفرق کردن معترضان به ماشین های آبپاش ‌و گاز اشک آور متوصل شد.
این درگیری مقامات را مجبور کرد که به صورت کوتاه مدت خیابان را مسدود کنند.
بنا به اظهار پلیس شمار معترضان حدود ۴۰ هزار تن بوده است اما تنظیم کنندگان این تظاهرات شمار بیشتری که حدود ۱۵۰ هزار تن بوده است را اظهار کرده‌اند.
باچله مرحله اول اصلاحات آموزش و پرورش را در بسته نوامبر با پایان بخشی به سیاست‌های پذیرش انتخابی در نهاد های دولتی و محروم کردن آنان از سود سازی با موفقیت پشت سر گذاشت.
رهبران دانشجویان درحالی که از وی می خواهند که به وعده هایش برای تحصیلات رایگان دانشگاهی برای ۸۰ درصد دانشجویان عمل کند، می گویند: باچله به اندازه کافی برای اصلاحات اساسی سیستم دیکتاتوری که از آگوستو پینوشه به ارث برده، تلاش نکرده است.
اصلاحات از دستور کار باچله منحرف شده است و با این وجود رسوایی مربوط به پسر وی از محبوبت او ۳۰ درصد کاسته است.
سباستین داوالوس پسر ارشد رئیس جمهور شیلی با استفاده از نفوذش وام ۱۰ میلیون دلاری را به شرکتی که پیش تر سه بانک از دادن آن امتناع کرده بودند، دریافت کرده است.
این شرکت با استفاده از این وام زمینی در مرکز شیلی که قرار بود برای ساختمان سازی تقسیم بندی شود خریداری کرده است.
دو رسوایی دیگر نیز مربوط به تخلفات مالیاتی و کمک های غیر قانونی به مبارزات ‌انتخاباتی از سوی دو شرکت بزرگ شیلی، گروه پنتا و شرکت های استخراج معدن سوکیمیچ است.

عکس: خبرگزاری فرانسه
مترجم: گلناز سادات غفاری

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.