وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در حالی با صدور بیانیه ای به انتقاد از قطعنامه ضدیمنی شورای امنیت پرداخت و آن را مناسب برای حل و فصل مسایل یمن ندانست که مسکو با دادن رای ممتنع به آن، عملا با قطعنامه علیه یمن همراهی کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: مسکو از قطعنامه شورای امنیت درباره یمن حمایت نکرد زیرا هدف این قطعنامه، برقراری آتش بس در یمن و از سرگیری مذاکرات بین طرف های مناقشه در آن کشور نیست.

روسیه در این بیانیه اعلام کرده است: نمایندگان این کشور در تنظیم قطعنامه شورای امنیت در مورد یمن به طور فعال شرکت داشتند اما پیشنهادهایی که برای قید در پیش نویس قطعنامه ارایه کردند، رد شده است.

روسیه در حالی با صدور این بیانیه تلاش کرده است اقدام خود در رای ممتنع علیه قطعنامه ضدیمنی را توجیه کند که کشورهای عرب پیشنهاد دهنده قطعنامه به دلیل مخالفت مسکو با برخی بندهای آن، در متن پایانی تغییرهایی داده بودند؛ در واقع رای ممتنع روسیه به این قطعنامه نشان می دهد که مسکو از تعدیل صورت گرفته خشنودی نسبی دارد.

شورای امنیت سازمان ملل در نشست علنی روز سه شنبه قطعنامه 2216 درباره یمن را ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد تصویب کرد.

این قطعنامه پیشنهاد شده از سوی شورای همکاری خلیج فارس با رای مثبت 14 عضو شورای امنیت و رای ممتنع روسیه تصویب شد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود همچنین اعلام کرده است: روسیه پیشنهاد کرده بود تا تمام طرف های مناقشه یمن از جمله طرف عربستانی، خشونت و اقدامات نظامی را متوقف کرده و به این وسیله از تلفات بیشتر انسانی در میان غیرنظامیان پیشگیری کنند.

روسیه همچنین پیشنهاد کرده بود تا تحریم تسلیحاتی شامل تمام طرف های یمنی درگیری مناقشه شود اما این پیشنهاد هم رد نشد.

در این بیانیه با تاکید بر اینکه راه حل نظامی برای حل مساله یمن وجود ندارد، گفته شده است: قطعنامه در مورد یمن نباید برای تشدید رویارویی های مسلحانه به کار گرفته شود؛ حتما باید برای جستجوی راه حلی که منافع تمام طرف های یمنی را دربرگیرد تلاش شود.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود ابراز امیدواری کرده است سازمان ملل به تلاش های میانجی گرانه خود برای حل بحران یمن ادامه دهد.

قطعنامه تصویب شده شورای امنیت علیه یمن، تحریم‎های تسلیحاتی علیه گروه مردمی انصارالله، ممنوعیت سفر «علی عبدالله صالح» رییس جمهوری پیشین و فرزند او، تحریم «عبدالملک بدرالدین» رهبر جنبش انصارالله و درخواست از این جنبش برای تحویل دادن قدرت را در برمی گیرد.

شورای امنیت همچنین از کشورهای عضو، بازرسی کشتی هایی که به یمن می روند را خواستار شده است.

قطعنامه سازمان ملل متحد بدون هیچ اشاره ای به تجاوز عربستان به خاک یمن، از طرف های درگیر خواسته است حملات خود را متوجه غیرنظامیان نکنند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.