پایگاه خبری القدس العربی با اشاره به تحولات اخیر در منطقه نوشت: در پی تصمیم امارات به اخراج 70 لبنانی، عربستان نیز وضعیت بیش از 400 لبنانی از جمله شماری روزنامه نگار را پیش از هرگونه تصمیم گیری احتمالی برای اخراج آنان از آن کشور، بررسی می کند.

به گزارش جماران به نقل از القدس العربی، وزارت کار عربستان سعودی موضوع لغو اقامت «سمر الخیاط»همسر «تحسین الخیاط» مالک شبکه ماهواره ای «الجدید» را که دارای یک شرکت برگزارکننده مراسم در عربستان است، در دست بررسی دارد.

همچنین اسامی برخی روزنامه نگاران لبنانی و عرب به دلیل حمایت از حزب الله لبنان و حمله شان به ریاض، در فهرست افراد ممنوع الورود به عربستان و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس درج شده است، که از بین این افراد می توان از «غسان جواد» نام برد. وی به داشتن روابط نزدیک با حزب الله شناخته می شود.

غسان جواد به تازگی در مصاحبه های مطبوعاتی از جمله در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «ام.تی.وی» لبنان، با برخی موضع گیریها، عربستان سعودی و رهبران آن کشور را در ارتباط با تجاوز به یمن مورد حمله قرار داده است.

القدس العربی افزود: صدها لبنانی از سال 2009 در پی مداخله نظامی حزب الله در سوریه از امارات متحده عربی و برخی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس اخراج شده اند.

این در حالی است که جنگ رسانه ای میان رسانه های وابسته به حزب الله و رسانه های سعودی جریان دارد.

حمایت سعودی از گروه های تروریستی تکفیری در منطقه و تجاوز نظامی به یمن و به خاک و خون کشیدن مردم انقلابی آن کشور با انتقاد شدید مقام های حزب الله بویژه سیدحسن نصرالله دبیرکل آن روبه رو شده است.

عربستان سعودی از 26 مارس(6 فروردین)، تجاوز گسترده به خاک یمن را با حمله هوایی به آن کشور آغاز کرد.

در تجاوز نظامی هواپیماهای سعودی و همپیمانانش به خاک یمن به بهانه حمایت از عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور، تاکنون شمار زیادی از غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان یمنی جان باخته اند.

در این تجاوز گسترده، جنگنده های 10 کشور عربی از جمله کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (به جز عمان) و آمریکا، جنگنده های ارتش عربستان را همراهی می کنند.

رسانه ها هفته گذشته از تصمیم امارات برای اخراج 70 تبعه لبنانی مقیم این کشور خبرداده بودند.

تلویزیون «L.B.C» لبنان در گزارشی اعلام کرد که بیشتر این 70 تبعه لبنانی، مسلمان و شیعه هستند و دولت امارات تنها 24 ساعت به آنها مهلت داده است تا خاک آن کشور را ترک کنند.

امارات در گذشته نیز برخی از اتباع لبنان را اخراج کرده و بسیاری از آنها مالکان شرکت ها و بنگاه هایی در آن کشور بوده و حتی برخی از آنها بیش از 30 سال در آن کشور اقامت داشته اند.

دولت امارات تاکنون اجازه تسویه دارایی های آنها را نداده و لبنانی های اخراج شده هیات ویژه ای را برای پیگیری و دریافت حقوق خود تشکیل داده اند.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.