پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، ژوزف همسرش را بر اثر بیماری ابولا از دست داده است و حال مسئولیت مراقبت از دو کودک خود را بر عهده دارد. وی همچنین برای تامین مایحتاج و غذا آنان به دنبال پیدا کردن شغلی است.
موسسه خیریه ای در انگلیس میزان بحران ناشی از بیماری ابولا را با وجود کودکانی که والدین خود را از دست داده اند و با آینده ای وخیم مواجه اند، نشان می دهد.
تاثیر مخرب بحران بیماری ابولا در این هفته با مطرح شدن گزارشی که نشان می دهد این بیماری ۱۲ هزار یتیم در سیرالئون برجای گذاشته، آشکار شد.
این کودکان در پی اولین سرشماری ملی یتیمان که توسط خیریه بریتانیایی «کودکان خیابان» انجام گرفت، شناسایی شدند.
این گزارش اذعان کرد که آینده این کودکان بسیار وخیم است. برخی از این کودکان با وجود حمایت و امنیت توسط یکی از والدین در هراس به سر می برند. اما این خیریه اظهار می کند که اگر جامعه بین المللی کمک رسانی و همکاری کند، نور امیدی در انتهای این تونل وجود دارد.
این خیریه دریافته است که برخی از این کودکان به دلیل ننگ بیماری ابولا توسط دوستانشان پس زده می شوند و پی زندگی خودشان می روند.
این در حالی است که برخی از دختران برای تامین پول و غذایی که پیش تر والدینشان برایشان تامین می کردند، به عنوان برده جنسی بکار گمارده می شوند.
مطالعات نشان می دهد که کودکانی که بدون والدین و حمایت خانواده رها می شوند بسیار آسیب پذیر تر هستند.
دختری ۱۷ ساله که والدین و برادر ۱۴ ساله خود را از دست داده است، حال مسئولیت برادر دو قلوی خود و خواهر ۱۱ ساله اش را بر عهده دارد. در دوران قرنطینه ۲۱ روزه سربازان محافظ به خانه وی هجوم برده وتلاش بر تعرض به وی کرده بودند .
خیریه کودکان خیابان که به تازگی به یاری وی شتافته است اعلام کرد: بسیار قابل توجه است که کودک آسیب پذیری که سرپرست خانواده است، بدون هیچ کمکی در دومین شهر سیرالئون زندگی کند. این موضوع یکی از مشکلات ابولا را تا به امروز نشان می دهد.
دختر دیگری بنام ماریاتو که پدر خود را بر اثر ابولا از دست داده است در حالی که باردار است و پدر فرزندش هم وجود ندارد برای تامین غدای مادر و ۸ خواهر و برادر کوچکتر از خودش به کار در معدن مشغول شده است.
همچنین این خیریه با ۲۸ کودک از سه همسر مرد دارو سازی که بر اثر ابولا درگذشته است، مواجه شده است .
وی که تنها نان آور خانواده بوده است در تحقیقاتی مشخص شد که از ۵۲ تن دیگر در جامعه خود حمایت می کرده است .
همچینین این آژانس، مادر بزرگی را همراه نوه‌های یتیمش، پیدا کرده است .
میانگین سن یتیمان ۹ سال است، در حالی که ۱۷ درصد از آنان توسط پرستاری که سرپرستی ۵ یا بیش از پنج یتیم دیگر را عهده دار است، مراقبت می شوند.
الحاجی مویجیه کای کای وزیر رفاه و مسائل کودکان سیرالئون اظهار کرد: روشن است که هیچ کس به اندازه کودکانی که والدین خود را بر اثر این ویروس از دست داده اند رنج نکشیده اند.
تام دانات مدیر اجرایی خیریه کودکان خیابان بیان کرد: میزان فاجعه پس از جنگ داخلی بی سابقه بوده است. وی اظهار کرد که قابل درک بود که تمرکز بین الملل جلب این بیماری شود اما اکنون همه چیز به پایان نرسیده است. کمک رسانی به کودکان یتیم ناشی از ابولا باید در اولویت قرار گیرد.
همچنین این موسسه خیریه صدها تن را برای رسیدگی به مشکلات گسترده یتیمان به روستا ها و شهر ها فرستاده است .
دانات اظهار کرده بود که در سپتامبر ۲۰۱۴ موسسه کودکان خیابان قصد داشت به هزار یتیم کمک کند اما حال می گوید از ۱۱ هزار کودک حمایت می کنند و نیازهای انسانی و روانی آنان را تامین می کند.
یکی دیگر از معضل های بزرگ موجود وضع تحصیل این یتیمان است. قرار است که برخی از مدارس ۳۰ مارس مجددا باز شوند اما برخی از آنان برای ادامه تحصیل نا امیدند، برخی با وجود اینکه به عنوان سرپرست خانوار خود خواهند بود قادر به پرداخت هزینه تحصیل نیستند.
بندر لوکو منطقه روستایی واقع در شمال فری تاون به عنوان مرکز بحران ایتام شناخته شده است. ۳ هزارو پانصد یتیم در این منطقه به عنوان سومین منطقه ثبت شده است.
عکس : کودکان خیابان Street Kids
مترجم: گلناز سادات غفاری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.