پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

ادامه ی حاشیه های شعار نژادپرستانه ی طرفداران چلسی در مترو پاریس:

پلیس حمل و نقل انگلستان از شهروندان این کشور درخواست کرد تا در صورتی که اطلاعاتی درباره ی افرادی که تحت عنوان طرفداران تیم فوتبال چلسی دست به اقدامات نژادپرستانه زده اند در اختیار دارند حتما این اطلاعات را در اختیا پلیس بگذارند.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل جماران به نقل از ایندیپندنت، چند روز قبل ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن، عده ای ضمن شعار حمایت از تیم فوتبال چلسی انگلستان، از ورود یک شهروند سیاهپوست فرانسوی به داخل ایستگاه مترو پاریس جلوگیری کردند. این افراد که چهره ی آنان در فیلم ویدئویی مشخص است مرد سیاهپوست را که قصد دارد وارد قطار شود با خشونت به بیرون هل می دهند و می خوانند:«ما نژاد پرستیم! از این هم خوشمان می آید!»

گفته می شود این اتفاق در حاشیه ی دیدار تیم های چلسی انگلستان و پاری سن ژرمن فرانسه در قالب دیدارهای لیگ قهرمانان اروپا روی داده است.

در همین راستا پلیس حمل و نقل انگلستان (BTP) از تمامی کسانی که در ساعت 8 صبح روز چهارشنبه در ایستگاه سن پانکرای شهر پاریس حضور داشته اند درخواست کرد تا اگر اطلاعاتی درباره ی این افراد دارند حتما به اداره ی پلیس مراجعه کنند. سخنگوی پلیس در این رابطه ضمن افزودن این که باید اقدامات بیشتری برای محکومیت عمومی این گونه اعمال انجام شود گفت:«مشخص است که همچنان اقلیتی وجود دارد که گمان می کنند چنین اقدامات منزجر کننده ای قابل قبول است.»

پلیس انگلستان همچنین تصویر چهره ی این افراد را نیز منتشر کرده است.

در همین راستا تیم چلسی نیز اعلام کرده است هر یک از طرفداران این تیم که در این پیگیری ها گناهکار شناخته شود به صورت مادام العمر از ورود به استامفورد بریج، ورزشگاه اختصاصی تیم چلسی منع خواهد شد.

دامنه ی حاشیه های این ویدئوی نژادپرستانه به حدی بود که نخست وزیر انگلستان دیوید کارمرون نیز در اظهارنظری این اقدام را «بسیار مشمئز کننده و هشدار دهنده» دانست. وی در مصاحبه با شبکه ی رادیویی ال بی سی همچنین گفت:«این مشخصا توهینی بالقوه مجرمانه است و من مطمئن هستم پلیس فرانسه با جدیت این مسأله را پیگیری خواهد کرد. همچنین مطمئنم پلیس انگلستان نیز با تمام توان به آنان کمک خواهد کرد و تیم چلسی هم همکاری های لازم را انجام می دهد.»

البته بعضی از طرفداران چلسی هم از اساس منکر سر دادن شعارها و اعمال نژاد پرستانه شده اند. یکی از طرفداران چلسی به مطبوعات گفت:«من در آن قطار بودم و البته مرد سیاهپوست را هل ندادم. اما مسأله این نبود که او سیاهپوست بود. مسأله این بود که در قطار هیچ جایی برای ایستادن نبود! اما آن مرد به زور می خواست سوار قطار شود. در ایستگاه های دیگر هم افراد دیگری که سفید پوست بودند خواستند سوار قطار شود اما آن ها را هم به بیرون هل دادند. در قطار مطلقا جایی برای ورود افراد بیشتر نبود!»

این طرفدار چلسی به نام میشل مک کوی درباره ی شعارهایی که به نظر می رسد طرفداران چلسی سر می دهند نیز افزود:«در قطار کسی نمی گفت ما نژاد پرستیم بلکه می گفتند او نژاد پرست است. منظورشان هم جان تری بود. بقیه ی شعار را هم دقیقا به یاد نمی آورم.»

جان تری کاپیتان تیم چلسی یکبار قبلا به اتهام توهین نژاد پرستانه در سال 2012 توسط کمیته ی انضباطی فدراسیون فوتبال اروپا محکوم شده بود.

رئیس اتحادیه ی طرفداران تیم چلسی تیم رالز نیز ضمن محکومیت توهین های نژادپرستانه ای که در این ویدئو نمایش داده می شوند گفت:«این روزها می شنویم می گویند طرفداران چلسی نژادپرستند. اما مشخصا چنین نیست. این عمال تنها اقدام اقلیتی کوچک است.»

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.