پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، ماشین گشت در مقابل ورزشگاه باستانی رم ( کلوسنوم) ۱۷ فوریه ۲۰۱۵.
در ویدیوی منتشر شده اخیر گروه تروریستی داعش که کشتار ۲۱ مسیحی در لیبی را به تصویر کشیده است ، این گروه هشدار شوم «امروز ما در جنوب رم هستیم» را صادر کرد و همچنین شبه نظامی نقابدار در این ویدئو اظهار کرد: ما با اجازه ی خدا رم را تسخیر خواهیم کرد.
ریتا کاتز رئیس سایت گروه اطلاعاتی اشاره کرد که حامیان این گروه تروریستی برای وخیم تر کردن این موضوع شروع به بکارگیری هشتگی که برنامه ‌های این گروه برای رسیدن به رم را هشدار می دهد کرده اند. این تهدید به صورت هشتگ ما داریم به رم می آییم منتشر شده است.#We_Are_Coming_O_Rome

دقیقا مشخص نیست که حمله به رم برای این گروه تروریستی چه معنی دارد. برخی از متخصصان معتقدند در واقع این تهدید به ایالات متحده یا ترکیه و یا حتی غرب باز می گردد.
اما ایتالیا نگران این تهدیدات است. در حالی که لیبی تنها یک گذر کوچک قایقرانی در مدیترانه است. هزارن مهاجر هر ساله روانه سواحل ایتالیا می شوند. چه چیز داعش را متوقف می کند؟
هشتگ # ما داریم به رم می آییم گروه تروریستی داعش در سراسر رسانه‌های ایتالیایی منتشر شده است و ایتالیایی ها مجال یافته اند تا به این گروه پاسخ دهند و آنان این کار را به روش مخصوص رومی با دادن هشدارهایی درباره ترافیک در این شهر انجام داده اند. جواب هایی مانند:
«مطمئن هستنید؟»، «در اتوبان ترافیک بسیار است گیر می افتید»، «با قطار نیایید همیشه دیر می کند»، «فردا روز اعتصاب وسایل نقلیه عمومی است موفق باشید»، «ضد یخ و زنجیر چرخ را فراموش نکنید در غیر این صورت ما تانک را مصادره می کنیم.»
برخی نیز توصیه های غذایی داده اند و عده ای هم از مشکلات داخلی کشورشان شکایت کرده اند و در فضای مجازی این گونه نوشته اند:«خیلی دیر کرده اید»، «ایتالیا هم اکنون به دست دولت هایش ویران شده است»، «آیا شمایید که قرار داد خالی کردن زباله ها را بسته اید؟»، «ما باید مسائل بسیاری را در این کشور حل و فصل کنیم شما دیگر به این لیست طویل اضافه نشوید»، «آماده ی ملاقات با شما هستیم»، «ما طرح خوبی برای فروش ورزشگاه بزرگ شهر رم کلسیوم با قمیت مقطوع داریم، کارت اعتباری قبول می کنم جای برای چانه زنی هم هست.»
با این همه ایتالیایی ها برای کم کردن بار این هشتگ از سوی پیروان این گروه تروریستی جواب می دهند. برخی از نشریات ایتالیا هم بر سر اینکه چگونه این مسئله قابل توجه شده است ابراز تعجب می کنند.
در هر صورت پاسخ ها مفید واقع شده‌اند، شاید ایتالیایی ها از هشدارهای داعش در هراس باشند ولی زندگی روزمره آنان ذهنشان را درگیر مسائل دیگری کرده است.
عکس: رویترز
مترجم: گلناز سادات غفاری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.