پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، رژیم صهیونیستی همچنان به ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در اعراضی فلسطین اشغالی از جمله شرق بیت المقدس و کرانه باختری ادامه می‌دهد.
بنا به گزارش مرکز حقوق اجتماعی و اقتصادی قدس، رژیم صهیونیستی تخریب ۲۰ هزار خانه فلسطینی را در فهرست خود قرار داده است.
زید حموری رئیس این مرکز دلیل پشت پرده این اقدام را نداشتن مجوز ساخت برای اسراییل اظهار کرد.
حموری افزود که رژیم صهیونیستی از مجوزی که مورد تایید نیست به عنوان بهانه‌ای برای بیرون راندن فلسطینیان از این شهر اشغالی استفاده می کند.
وی بیان کرد که اگر جواز مورد تایید هم باشد پنج الی هشت سال و مبلغ ۳۰ هزار دلار تا ۵۰ هزار دلار برای صدور هر یک از آن ها لازم است.
حموری با اشاره به اینکه این مقررات در مورد زندگی کردن مهاجران اسراییلی در این شهر صدق نمی‌کند، گفت: شهرداری بیت‌المقدس که وابسته به صهیونیست‌هاست، مراحل اداری اخذ جواز ساخت را آنقدر سخت و پیچیده کرده است که هیچ شهروند فلسطینی نتواند به آن دست یابد اما در مقابل، صهیونیست‌های مهاجر در شهرک‌های از قبل آماده شده مستقر می‌شوند و به جواز ساخت نیاز پیدا نمی‌کنند.
در تاریخ ۹ فوریه سال جاری رسانه رژیم صهیونیستی گزارش کرد تل آویو ۴ کیلومتر مربع از اراضی فلسطین را در نزدیکی شهرک‌های کدومیم، ورد اریحا، یرچو، نود تزوف و امانوئل را اشغال کرده است.
بنا به این گزارش اسراییل ساخت ۱۸ پروژه مسکونی را در این مناطق که شامل بیش از ۹۹ درصد از سرزمین‌های اشغالی می‌شود، آماده سازی کرده است.
اتحادیه اروپا رژیم صهیونیستی را به دلیل سیاست شهرک‌سازی که در اراضی فلسطین اشغالی در پیش گرفته است مورد انتقاد قرار داده است.
حضور و ادامه یافتن گسترده شهرک های اسراییلی در فلسطین اشغالی موانع عظیمی را برای برقراری صلح در خاورمیانه ایجاد کرده است.
دست کم نیم میلیون اسراییلی در بیش از ۱۲۰ شهرک ساخته شده در کرانه باختری از جمله بیت المقدس شرقی زندگی می‌کنند.
سازمان ملل متحد، بسیاری از کشورها و کنواسیون ژنو این شهرک‌ها را که در اراضی سال ۱۹۶۷ توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده است، غیر قانونی می‌دانند.
صائب عریقات یک مقام ارشد فلسطینی در واکنش به این تصمیم گفت سیاست‌های توسعه طلبانه تل آویو زمینه‌ای کاملا مناسب برای تعقیب قانونی اسرائیل در دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی (ICC) فراهم کرده است.
بسام بحر رئیس کمیته دفاع از سرزمین و مقاومت در برابر شهرک سازی، گفت: اردوی اسرائیل بخشی از منطقه بیابانی را در بیت المقدس منطقه بسته نظامی اعلام کرده و از ورود فلسطینی‌ها به آن جلوگیر می‌کند.
این منطقه از جنوب به الخلیل و از شرق با بحرالمیت هم جوار است و شامل مناطقی از آناتای شرقی تا بیت لحم در مرکز کرانه ی باختری می شود.
این مقام فلسطینی افزود تشکیلات خودگران فلسطین پیشتر اعلام کرده بود که در نظر دارد در این منطقه، یک میدان هوایی و همچنین انبار طبیعی ایجاد کند.
بحر گفت: اشغالگری اسرائیل، گام های فلسطینی ها را بی ثمر کرد.
وی با محکوم کردن سیاست‌های توسعه طلبانه تل آویو افزود اسرائیل به دنبال یهودی سازی کرانه باختری است.
عکس: خبرگزاری فرانسه
مترجم: گلناز سادات غفاری

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.