پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، لیزا لیدلی ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵ بر روی تابوت پسرش رامون موریس گروهبان ارشد ارتش ایالات متحده در طی مراسم خاکسپاری وی درگورستان ملی آرلینگتون واقع در ورجینیا شاخه گل می گذارد. موریس در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۴ در حالی که مشغول خدمت در افغانستان بود بر اثر صدمات ناشی از یک انفجار جان باخت. همچنین پسر دیگر وی مارلون لیدلی که گروهبان اول ارتش ایالات متحده است، در تصویر دیده می شود.
تعداد کشته شدگان نیروهای آمریکا که در افغانستان و عراق در حال جنگ هستند تا آوریل ۲۰۱۴ بالغ بر شش هزارو 839 تن بوده است. این افراد از بخش های مختلف ایالات متحده آمده بودند. اکثر این مردان جوان بودند. برخی متاهل و بعضی از این افراد پدر فرزندانی بودند که حال با رفتنشان همه خانواده هایشان را در غم و اندوه باقی گذاشتند.
آنان در راهی هولناک جان سپردند. بسیاری از آنان مورد هدف شورشیان قرار گرفتند و یا توسط تجهیزارت خطرناکی که استفاده می‌کردند، کشته شدند.
کشته شدن بسیاری از این سربازان بر اثر صدمات وارده از انفجار موشک‌ها، نارنجک‌ها و مواد منفجره‌ای بوده است که نیمی از آن‌ها را خودشان سبب شده بودند.
همچنین برخی دیگر از این تلفات در نتیجه تصادفات وسایل نقلیه، برق گرفتگی، گرما زدگی، آتش‌های خودی و خودکشی بوده است.
این آمار رسمی پنتاگون تنها شامل تعداد کشته شدگان جنگ است، با این حال بسیاری از نیروها که به خانه هایشان باز می‌گردند به علت صدمات جنگی خود را می کشند.
تا به حال آماری از میزان خودکشی سربازان و کهنه نظامیان
که با مشکل مواجه می شود، توسط ارتش و وزارت امور سربازان کهنه کار، منتشر نشده است.
در حالی که سرباز مجروح برای بسیاری از آمریکایی ها حکم پرچم طلا جوخه سواره نظام را دارد، عملیات‌های ارتش در عراق و افغانستان تلفاتی در میان بخش عظمیم و ناشناس کارکانان قردادی بخش خصوصی را حاصل شده است.
در ماه آوریل سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۶۱ هزار نیروی یونیفرم پوش ایالات متحده به صورت قراردادی در افغانستان حاضر بودند. در حالی که بسیاری از آنان در افغانستان کشته شده‌اند، اما هنوز آماری از پنتاگون منتشر نشده است.
تخمین زده شده است که ۶ هزار و ۸۰۰ نیروی اعزامی در این دو منطقه جنگی کشته شده اند. ولی شمار واقعی تلفات خیلی بیشتر است.
همچنین این واقعیت که شمار بسیاری از تلفات مربوط به نیروهای ‌آمریکایی ساکن خارج از ایالات متحده هستند، گزارش نشده است.
بنا به گزارشی که در فوریه ۲۰۱۳ در واشنگتن پست منتشر شد، آمار تلفات اعضای سرویس ایالات متحده در عملیات آزادی عراق و عملیات پایداری حدود ۶ هزار و ۸۳۹ کشته بوده است. ۴۴۸۶ تن از آمار مربوط به تعداد کشته شدگان آمریکایی در عراق و ۲۳۵۳ تن دیگر در افغانستان بوده است.
در میان این افراد ۱۶۰ نیروی زن بوده اند. بیشترین این آمار با تعداد ۴۳۵۷ مرتبط به شمار تلفات در ارتش و کمترین آن با تعداد ۹۰ کشته مختص نیروی دریایی بوده است.
ایالات متحده آمریکا بعد از حوادث یازدهم سپتامبر۲۰۰۱ به بهانه‌های مختلف لشکرکشی‌های عظیمی را به خاورمیانه آغازکرد. این لشکرکشی‌ها که عمدتاً با شعار مبارزه با تروریسم و برقراری دموکراسی شروع شد، حاصلی جز جنایت و کشتار مردم بی دفاع در برنداشت.
همچنین در مورد تلفات انسانی عراقی ها و افغانستانی ها از این جنگ تاکنون آمار و ارقام رسمی منتشر نشده است، ارقامی نیز که وجود دارد، تنها بر اساس مطالعات و اظهار نظرهای غیر رسمی از داخل و خارج مطرح شده است.
درهمین حال، نشریه پزشکی لانست انگلیس در سال 2006 در گزارشی اعلام کرده بود، حدود 655 هزار عراقی در جریان جنگ عراق کشته شده‌اند.
در نتیجه تحقیقات مؤسسه Opinion Research Business نیز نشان می‌دهد بیش از یک میلیون عراقی از آغاز تجاوز نظامی امریکا به عراق کشته شده‌اند.
حمله نظامی امریکا به عراق همچنین از آغاز تاکنون، میلیون‌ها عراقی را بی‌خانمان کرده است.

عکس: گتی ایمیج، Getty Image
مترجم: گلناز سادات غفاری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.