پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، دادگاه مصر حکم مقدماتی اعدام بیش از هزار تن از حامیان‌ محمد مرسی رییس جمهور مخلوع مصر را به اتهام اعمال خشونت در سال 2014 میلادی صادر کرد.
قضات مصری پرونده یک هزار و 434 حامی مرسی و گروه اخوان المسلمین را که در شش جلسه محاکمه برای اتهامات مرتبط با خشونت تشکیل شده بود را به رهبر مذهبی این کشور ارجاع دادند تا وی حکم اعدام صادر شده علیه آنان را بررسی کند.

این تعداد که در نوع خود رکوردی در این کشور افریقایی محسوب می شود، انتقادات بین المللی را به دنبال داشته است.
حکم اعدام دویست و 49 نفر در دادگاه عالی مصر تایید شده، اما این دادگاه باقی آن‌ها را مورد تجدید نظر قرار داده است.
در یک محکمه ای که در دو ‌جلسه در فصل بهار برگزار شد، دادگاهی در جنوب مصر واقع در استان منیا حکم اولیه برای اعدام محمد بدیع رهبر معنوی اخوان‌المسلمین و یک هزارو 120 اخوانی دیگر را به اتهام حمله به ایستگاه پلیس و کشتن یک پلیس که پس از خلع شدن محمد مرسی توسط ارتش در ژوئیه سال گذشته صورت گرفت را صادر کرد.
صدور این حکم انتقادات سازمان ملل متحد و سازمان های بین المللی حقوق بشر را برانگیخت.
در حالی که دولت فعلی از اظهار نظر در مورد حکم‌های صادر شده خودداری کرده است، دیده بان حقوق بشر مستقر در نیویورک این محاکمه را به عنوان «نقض آشکار داشتن حق محاکمه‌ای عادلانه که توسط قانون اساسی مصر و قانون بین الملل تضمین کنند باشد توصیف و آن‌را خشونت بنیادی اعلام کرد.»
محمد بدیع که در پی بر کناری مرسی دستگیر شد
در دو جلسه از سه جلسه محاکمه ای که به‌صورت جداگانه برگزارشد، به حکم اعدام محکوم شد.
حکم اعدام وی به همراه ۱۳ تن دیگر در ژوئن 2014 به اتهام دست داشتن ‌در حملات تروریستی، قتل و تحریک خشونت در زمان نا آرامی های مرگبار استان جزیره در تابستان سال گذشته صادر شد.
همچنین در اوایل ماه جاری ۱۸۸ تن دیگر که پس از برکناری محمد مرسی و آغاز اعتراضات به آن، در اوت سال گذشته به یک ایستگاه پلیس در منطقه «کِرداسه» واقع دراستان جیزه حمله کردند به اعدام محکوم شدند. روند محاکمه از آن زمان به ۲۴ ژانویه ۲۰۱۵ به تعویق افتاد.
علاوه بر این دو طرفدار دیگر مرسی در ماه مارس به اتهام کشتن یک فعال ضد مرسی در شهر ساحلی اسکندریه در سال گذشته به ‌اعدام ‌محکوم شدند.
دادگاه پس از مدتی حکم یکی از آنان را تایید و دیگری را به حبس ابد محکوم کرد.
از زمان سقوط مرسی در سال گذشته دولت مصر به پشتیبانی ارتش به صورت بی وقفه هر گونه مخالفت سیاسی را سرکوب کرده است. بیشتر این سرکوب ها هدف قرا دادن حامیان مرسی بوده است.
سال گذشته مقامات مصر گروه اخوان المسلمین را سازمانی تروریستی خواند و اعضای این گروه را برای ایجاد موجی از نا آرامی ها و حملات مرگبار به مقامات امنتی در کشور نکوهش کرد.
گروه اخوان المسلمین این اتهامات را رد و اعلام کرد که آنان متعهد به فعالیت های ‌صلح آمیز هستند.

در جریان اعتراضات پس از کودتای ۲۰۱۳ علیه محمد مرسی که به اعتراض گسترده اخوان المسلمین و تحصن آنها در مسجد رابعه عدویه در قاهره و چندین نقطه دیگر در مصر انجامید، محمد بدیع در جمع هواداران اخوان ظاهر شد و دستگیری محمد مرسی را محکوم کرد. او در پیام هفتگی خود در ۲۵ ژوئیه گفت که به خدا سرنگون کردن محمد مرسی به دست ژنرال عبدالفتاح السیسی، مانند این است که کعبه را با تبر ویران کنید. دولت موقت مورد حمایت نظامیان حکم جلب او را به اتهام دست داشتن و تحریک به کشتن مخالفان محمد مرسی در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۳ صادر کرد. از آن لحظه او در خفا به سر برد، اما هر از گاهی در جمع هوادارانش ظاهر می‌شد. او نهایتاً در روز ۲۰ اوت ۲۰۱۳، در آپارتمانی در شهرک نصر قاهره دستگیر شد. پس از دستگیری وی بارها به همراه محمد مرسی در دادگاه ظاهر شد و مشروعیت دادگاه را زیر سوال برد.
در سال ۲۰۱۴ دادگاهی بدوی در مصر وی را به همراه ۶۸۲ نفر از اعضای اخوان المسلمین به اعدام محکوم کرد.
این در حالی است که روز ۲۹ نوامبر امسال دادگاه مصر، حسنی مبارک ۸۶ ساله را در ارتباط با کشتار ۲۳۹ متعرض قیام مردمی سال ۲۰۱۱ میلادی، که به حکومت ده ساله اش پایان داد، رد و وی را تبرئه کرد.
عکس: alsafwanews
مترجم: گلناز سادات غفاری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.