پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، عکسی که از سوی مرکز رسانه رقعا منتشر شده است دستگیری خلبان هواپیمای جنگی اردن(با پیراهن سفید) که در سوریه سقوط کرده را توسط شبه نظامیان گروه تروریستی داعش به تصویر کشیده است چهارشنبه ۲۴ دسامبر ۲۰۱۴
روز پنجشنبه وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مذاکرات صلح میان دولت سوریه و مخالفان می تواند در ماه آینده در مسکو برپا شود.
الکساندر لوکاشویچ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در اظهارات کوتاهی گفت: قرار بر این است که این مذاکرات پس از ۲۰ ژانویه صورت گیرد.
اولین مرحله این مذاکرات گرد هم آوردن مخالفان داخلی و خارجی است که در مرحله بعدی نمایندگان سوریه بدان ملحق می شوند.
روسیه که به شدت از بشار اسد رییس جمهور سوریه در طی جنگ داخلی این کشور حمایت می کند، اخیرا پیشنهاد داد تا مذاکراتی بدون پیش شرط میان دولت و مخالفان سوریه برگزار شود.
این تلاش می تواند کمکی به مسکو برای افزایش وجه بین المللی روسیه در بحبوحه تنش با غرب بر سر اوکراین باشد.
لوکاشویچ نام هیچ یک از رهبران مخالف و گروه هایی که قرار است در این نشست حضور داشته باشند را اظهار نکرد. روسیه اعلام کرده، هنوز در انتظار واکنش برخی از آنان است.
مخالفان سوریه که از سوی غرب پشتیبانی می شوند به روسیه اعتمادی ندارند و معتقدند که هر نوع مذاکره سازش باید براساس توافق ژنو باشد و باید انتفال سیاست در سوریه به سوی دموکراسی با تشکیل یک حاکمیت انتفالی به سرپرستی فردی قدرتمند صورت گیرد.
لوکاشویچ بیان کرد که دولت سوریه می تواند با نمایندگی ولید المعلم وزیر خارجه این کشور و یا مقامات دیگری در این مذاکرت حضور به عمل آورد، اما بعید است بشار اسد در این نشست شرکت کند.
وی افزود: سخت است چیزی بیان کرد، اما این مذاکرات در حد ریاست جمهوری نیست و با هدف رایزنی برگزار می‌شود.
لوکاشویچ اظهار کرد که حضور فرستاده سازمان ملل متحد استفان دی میستورا در این مذاکرات هنوز مشخص نشده است و همچنین حضور وی در نظر گرفته نشده است.
دی میسورو تلاش کرده است که به قتل عام در سوریه در برنامه ای برای «‌ثابت نگه داشتن درگیری ها» در حلب واقع در شمال سوریه به عنوان گامی وسیع برای حل و فصل مناقشات سوریه برسد.
لوکاویچ اذعان کرد که پایان دادن به جنگ سوریه باید با بکارگیری واسطه های سیاسی و دیپلماتیک صورت گیرد اما حمایت مسکو برای جنگ دولت سوریه در برابر شبه نظامیان گروه های افراط گرا و داعش ادامه دارد.
وی در ادامه گفت: گروه تروریستی داعش با وجود حملات هوایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده توانسته است نیرو خود را تقویت کند. وی همچنین به اسارت خلبان هواپیمای جنگی اردن که روز چهارشنبه سقوط کرده بود، اشاره کرد.
عکس: AP Photo/Raqqa Media Center، آسوشیتدپرس
مترجم: گلناز سادات غفاری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.