پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، بانوان فوتبالیست افغانستان در حال گرم کردن بدنشان پیش از مسابقه در ورزشگاه فدراسیون فوتبال افغانستان در کابل . 4 اکتبر.2014
این تیم در سال ۲۰۰۷ میلادی از بین دختران فوتبالیست شهر کابل انتخاب و توسط کمیته المپیک افغانستان بوجود آمد و اولین بازی خود را با تیم فوتبال بانوان نیروهای ایساف انجام داد.
در حال حاضر تیم فوتبال بانوان افغانستان ۲۲ بازیکن دارد و عبدالصبور ولی‌زاده مربیگری این تیم را بر عهده دارد.
در حدود ۲۵ تیم بانوان در سراسر افغانستان فعالیت دارند و فدراسیون فوتبال افغانستان در نظر دارد بزودی اولین تورنمنت ملی فوتبال بانوان را تشکیل دهد
.
پس از اشغال افغانستان توسط شوروی در سال 1979 میلادی و متعاقب آن بروز جنگ داخلی بازی فوتبال نیز هم چون هر فعالیت ورزشی دیگری به حالت تعلیق درآمد. افغانستان از سال 1984 میلادی تا سرنگونی طالبان در سال 2001 میلادی امکان حضور در عرصه های ورزشی بین المللی را نیافت. آخرین بازی بین المللی تیم ملی فوتبال افغانستان در زمان پیش از ظهور طالبان در سال 1984 میلادی در جام ملت های آسیا در برابر "هنگ کنگ" بود. پس از این دوره افغانستان برای نخستین بار در سال 2002 میلادی در بازی های آسیایی شرکت کرد.
تحلیلگران سیاسی و اجتماعی معتقدند با روی کار آمدن دولت جدید افغانستان و وعده‌های انتخاباتی احمد زی، وضعیت زنان این کشور تغییرات رو به جلویی را تجربه کند.
عکس: AFP
ترجمه: گلناز سادات غفاری
برای دیدن تصویر با اندازه اصلی بروی عکس کلیک کنید.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.